Sitenizi taşıdınız veya yeni bir tasarım mı eklediniz? Bir şekilde linkleriniz değişmiş olabilir. 301 yönlendirme haritası olmadan değerli linklerinizi kaybetme riski vardır.

301 Yönlendirme Haritası Nasıl Oluşturulur?

Workpress veya Joomla! gibi içerik yönetim sistemlerinin tasarımlarının kullanım ömrü genelde 5 yıldır. Bu nedenle çoğu kişi sitelerini yeni tasarlanan siteye taşımak zorunda kalır. Sadece blog içeriği direk olarak eklenebilir. Ancak bu bu gibi durumlarda genelde bir hayli kırık link ortaya çıkar. Bu nedenle iyi bir 301 yönlendirme stratejisine sahip olmak gerekir.Ayrıca neredeyse istisnasız yeni bir tasarım yapan sitelerin hepsi trafik kaybı yaşar, bunun süresi ise izlenilen stratejiye göre değişir.

Örneğin ABD’deki bir alışveriş sitesi için Jill Kocher bir yazısında bir yıl boyunca yaptığı çalışmanın sonucunda elde ettiği trafikte %30’luk artıştan sonra link değişiklikleri yüzünden bir gecede %31’lik trafik düşüşü gerçekleşti. Bunun ise doğru 301 yönlendirme stratejisi uygulanmadığını belirtmiş.

Bu trafik düşüşü ile karşılaşmamak için doğru 301 yönlendirme stratejisi uygulamak gerekir.

Bu nedenle Seo hizmeti veren bir kişinin yönlendirme haritasını mutlaka yapabilecek durumda olması gerekir. Bu işlem sıralaması ise herhangi bir kodlama bilgisi, htaccess karışıklığı, Apache desteği ya da pahalı programlar gerektirmez.

Bu içerik kimin için?

Bu yönlendirme haritasını nasıl oluşturacağını gösteren içerik Seo hizmeti veren kişiler için yeni bir site ile işe başladıklarında çok faydalı olacaktır. Bu içeriği şu noktalardan faydalı bulacaksınız:

  • Websitesinde bir değişiklik sonrası seo hizmeti
  • Bir siteye website değişikliği sonrasındaki trafik düşüşünden sonrası yerini geri kazanmak için yardımcı oluyorsanız
  • Yeniden tasarlama sonrası bir Seo hizmeti veriyorsanız
  • Bir site içerik yönetim sisteminde değişikliğe gittikten sonra Seo stratejisi belirliyorsa

Kısacası web sitesinin sisteminde yapılan bir değişiklik sonrasındaki her aşamada bu içeriğin uygulanması faydalı olacaktır.

 Ne Zaman 301 Yönlendirme Haritası Oluşturulmalı?

Bu işlem sitende yapılan değişiklikleri takiben yapılır. Bu nedenle değişikliklerinizin bittiğinden emin olmadan yönlendirme haritası oluşturmanızı önermiyoruz. Sitenizin yeniden tasarımı veya içerik yönetim sistemi(İYS) değişikliği tamamlanıp, tüm içerikleriniz yeni sitenize eklendikten sonra yönlendirme haritası oluşturma zamanıdır.

301 Yönlendirme Haritası Nasıl Oluşturulur?

Burada en zor kısım yönlendirilecek sayfaları bulmaktır. Ancak bu da akıllıca bir yol izlenerek kolaylaştırılabilir.

Bu işlem süreci oldukça basittir ve ihtiyacınız zaman ve MS Office Excel yazılımıdır. Excel’in açık kaynak kodlu benzeri olan Open Office veya Google’ın Spreadsheet uygulamalarını da kullanabilirsiniz, ancak içerik sayısı çok fazlao lan siteler için MS Excel daha yeterli olacaktır. Fakat dediğimiz gibi içerik sayınız çok fazla değilse açık kaynak kodlu uygulamalar işinizi görecektir.

1- Toplayın

Değişikliğe gidilen linklerinizin listesine ihtiyacınız var. Aynı zamanda eski sitenizden orjinal linklerinizin olduğu bir listeyi de mutlaka edinmelisiniz. Bu listeyi XENU’s Link Sleuth yazılımını kullanarak kolaylıkla elde edebilirsiniz.

2-Karşılaştırın

Orjinal liste ile yeni listeyi kopyalayarak Excel’de yan yana yapıştırın.

3-Harita

Bunun için yeni link adresi ile eskisini eşleştirmeniz gerekecek. Bunu yaparken bul ve değiştir komutu ile her içeriğe uygulanan değişimş otomatik olarak yansıtabilirsiniz. Yani bu sayfayı sorunsuz oluşturmanız gerekecek. Ancak linklerinizin yapısına göre size kolaylık sağlayacak durumu siz bulmalısınız.

4- Değiştirin

Simple 301 Redirects-Addon – Bulk Uploader eklentisi sayesinde Worpress için hızlı Excel’den 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz.

Workpress dışındaki siteler içinde örneğin “site.com/icerik” eski adresinde olan içeriğimizi 301 ile “site.com/blog/icerik” adresine yönlendireceğiz. İhtiyacımız olan format “Redirect 301 /icerik http:sitecom/blog/icerik” şeklinde olacaktır. Bunu ise Excel’de bir sütunu “Redirect 301” bir sütunu eski icerik dizin adresi ve son sütunu da yeni içerik adresi şeklinde yaparak bu üç sütunu yeni bir hücrede toplayarak elde edebiliriz.  Bunun işlem için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bu elde ettiğimiz listeyi ise .htaccess dosyamıza kopyalıyoruz bu şekilde yönlendirme işlemi tamamlanmış oluyor.

5- Kontrol Edin

Google Webmaster Tools’da “Tarama” sekmesindeki “Tarama Hataları” menüsünde bulunamadı hataları göreceksiniz muhtemelen bu toplu 301 işlemi sonrasında.

301

 

 

 

 

 

 

 

Bu bulunamadı hatalarının çıkma sebebi, eski tasarım veya içerik yönetim sistemindeki bazı özel linklerin yenisinde bir karşılığı olmamasıdır. Veya sitenin demosunu ana sitede alt dizinde oluşturup indexlenmeye izin verdiyseniz her içerikten iki adet indexiniz olacaktır. Bu işlem de bir hayli zahmetli olacaktır. O yüzden ana site üzerinde yapacağınız her türlü demo tasarımın arama motoru botlarına erişimini engellemeniz gerekir. Bu engelleme işlemi Workpress’de ve çoğu içerik yönetim sisteminde kolayca yapılır. WordPress’de Ayarlar => Okuma => Arama Motoru Görünürlüğü bölümünden demo sitenizin indexlerle başınıza bela olmasını engelleyebilirsiniz.

Google Webmaster Tools‘da Tarama Ayarları sayfasında aşağı doğru giderseniz, 404 hatası alan linkleri göreceksiniz. Burada bu linklere tıklayarak eğer bu linkin yeni sitede bir karşılığı var ise 301 yönlendirmesi yapmalısınız. Ancak eğer bu linkin yeni sitede bir karşılığı yok ise Google Webmaster Tools’da Google Dizini => URL’leri Kaldır yolunu izleyerek bu linkleri kaldırmalısınız.

 

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>