Arama motoru optimizasyonunda da sosyal medyada da yapacağınız tüm çalışmalar rekabet engeline göre şekillenecektir. Bu engel çok küçük ise aşmanız kolay, büyük ise de aşmanız zor olacaktır.

Bu yüzden sosyal medya ve arama motoru optimizasyonu çalışmalarında ilk olarak yapılanlardan birisi rekabet analizidir. Arama motoru hakkında çokça yazı yazdık ancak sosyal medya hakkında yazmadık. Bu yazımızda nasıl 5 dakikada sosyal medya rekabet analizi yapılır, bunu anlatacağız.

Çok sayıda sosyal medya ile alakalı yönetim ve veri uygulaması bulabilirsiniz. Ancak tüm bu veriler ile ne yapacağınızı bilmezseniz, elinizde sadece bir büyük veri olur. Siz bu veri içinden nereye göz atmanız gerektiğini ve neyin farkı oluşturduğunu bilmelisiniz.

Rekabet analizi sürekli bir iştir. İlk sıraya çıkmak için sık aralıklarla rekabet analizi yapmak ve planı sürekli güncellemek gerekir. İlk sıraya çıkınca da atak yapan rakiplere hızlı bir şekilde cevap vermek gerekir. Aylık, haftalık ve sabah uyanır uyanmaz rakiplerinizi kontrol etmeniz tamamen rekabet zorluğuna bağlıdır.

sosyalmedya-seo-hizmeti

 

Sosyal analizden öğreneceğiniz şey

Sosyal medya uygulamalarından birisinin ön panelinde verilerin bir çeşit özetine bakıyorsunuz. ancak buradan ne öğrenmeniz, nereye bakmanız gerekir? Şunları öğrenebilirsiniz:

  • Sektörünüzdeki hangi şirket en geniş paylaşım sayılarına sahip
  • İnsanlar sizin alanınız veya rakipleriniz ile alakalı ne konuşuyor
  • Sektörünüz neyi konuşuyor
  • Hangi etkileyici kişiler sizin veya rakipleriniz hakkında konuşuyor

Hangi eğilimler ve sezgiler için bakmak

Peki bunlar sosyal medya stratejisi oluşturmanızda nasıl yardımcı olacak?

Bu veriler ile sosyal medyada kendi şirketinizin ve rakiplerinizin kitle ve sektörde önder kişiler ile olan etkileşimlerini gözlemleyebilirsiniz.

Markanızın nerede olduğunu öğrenin. Rakiplerinizin ne kadar etkileşime girdiğini ve diğer işaretleri görerek kolaylıkla kendi markanız ile kıyas yapabilirsiniz. Bu her zaman sosyal medya stratejinizin başarısı için bir baraj olarak duracaktır. En yakın rakibinizden daha iyi olmadıkça başarılı sayılamazsınız.

Sektör önderlerini belirleyin. Diğer şirketler hakkında sosyal medyada konuşan sektör önderlerini keşfedin. Bunlarla etkileşim kurmaya çalışın. Gelecek sosyal medya çalışmalarınız için de bu sektör önderlerinin belirlenmesi önemlidir.

Rakiplerinizin başarısını ölçün. Rakiplerinizin sosyal medyadan kazandığı başarıları ölçerek, sosyal medyaya harcayacağınız bütçenizi daha kolay planlayabilirsiniz.

5 dakikada sosyal medya analizini nasıl yürüteceksiniz?

sosyal medya verileri çok sayıda veri içerir. Neye bakmanız gerektiğini sizin bilmeniz gerekir. Şimdi hangi alanların bakılması gerektiğine dair bir bilgi birikimiz oluşmuş durumdadır.

Aşağıda ise bu sosyal medya raporlarında hangi alanlara biraz daha fazla ilgi göstermeniz gerekiğine dair bilgi vardır.

Sivrilen durumlara odaklanın. Rakiplerinizin çok sayıda etkileşim aldığı konu veya paylaşımlara fazladan önem göstermeniz faydalı olacaktır. Bu şekilde siz de benzer paylaşımlarla benzer başarıyı yakalayabilirsiniz.

Sektör önderlerinin rakipleriniz hakkında konuşmalarına dikkat edin. Bazı alanlarda bazı önder kişilere insanlar oldukça fazla güven duyar. Bu bir akademisyen veya bir uzman kişi olabilir. Bu sektör önderlerinin rakipleriniz hakkında yaptığı olumlu veya olumsuz yorumlardan ders çıkarın.

Başlık bulutları kullanın. Sadece belirli başlıklara yönelmek doğru değildir. Başlık bulutları ile kolayca konuların önemini görebilir ve çeşitli paylaşımlar için önem sırası oluşturabilirsiniz.

Sonuçlarımız: Başarılı

Bu yazıda gösterildiği üzere bir rekabet analizi oluşturabilirsiniz. Ancak bunu sık aralıklarla ve geliştirerek yapmanız sizin için faydalı olacaktır. en iyi olduktan sonra da rekabet analizini sürdürmek çok gereklidir.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>