Alan adının SEO çalışmalarına önemli bir etkisi vardır. Alan adı(domain) , hedef anahtar kelime ile alakalı ise o anahtar kelimedeki rakiplere göre bir adım ileride olunacaktır. Domain özellikle yerel SEO hizmeti çalışmalarında oldukça önemlidir. Yerel seo çalışmalarında, ülkenin yerel alan adı uzantıları önem kazanır. Ülkemizdeki alan adı uzantılarının önem sırası aşağıdaki gibidir:

  • .com (global önceliği vardır)
  • .com.tr (Türkiye’de en prestijli)
  • .gen.tr (Yerel uzantı-Tr- olduğundan öne)
  • .net
  • .org
  • Diğer TR’li uzantılar
  • Diğer uzantılar

Alan Adının Seo’ya Etkisi Bu sıralama sadece seo bakımından önemine göre oluşturulmuş bir sıralamadır. Aksi takdirde .net ve .org uzantılarının 3. ve 4. sırada olması gerekir. Ancak bu sıralamadan daha da önemli olan edu.tr ve gov.tr gibi uzantılar vardır. Google’ın referans kabul ettiği sitelerin uzantılarıdır bunlar. Ancak bu uzantılar normal olarak satışta olmadığından, sıralamaya katmıyoruz.

Bazı alan adı uzantıları herkesçe alınamaz. Örneğin .edu.tr sadece üniversitelere, .gov.tr sadece devlet kurumlarına ve .com.tr sadece yasal olarak var olan şirketlere verilir. .com.tr uzantısının fiyatı diğer uzantılara göre pahalıdır. Ancak bu prestij meselesidir. Bu nedenle Google bu prestijli sitelere öncelik tanır.

Ucuz domain uzantıları, iyi projelerde kullanılmamalıdır. Çünkü Google bu domain ücretlerine göre bir sıralama kriteri koyar. Bu kriterin konmasına yanlış denilemez, çünkü ucuz domainli siteler paravan blog gibi siteler için bile kullanılabilmektedir.

1 comments

  1. bir sitemi yükseltmek istiyorum google aramalarında en üstlede olmasını istiyorum bunuda seo işleri yaparak mı siteyi en üstlere taşıyorsunuz yani anladığım kadarıyla söylüyorum seo işi yaparak siteler google aramalarında en üstte çıkıyor.

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>