Amazon’da Barkodlama İşlemi Nasıl Yapılır? Sizlere bugün bu konuyu açıklamak istiyoruz. Amazon.com veya Amazon.com.tr de satıcı hesabınız var ise ve yeni bir ürün listesi oluşturacaksınız Amazon sizden UPC, EAN, ISBN veya ASIN numarası istemektedir.

Amazonda satacağınız ürün kendi ürünüz ise UPC veya EAN kodu almalısınız. Bunların arasındaki fark ise  ;

EAN / UPC Barkod

Bu barkod, süpermarketlerde ve eczanelerde ürünlerin üzerinde sıkça görmekteyiz. EAN ( European Article Number ) Avrupa Madde Numarası standartı ve bunun Amerika’daki karşılığı ise UPC ( Universal Product Code ) Uluslararası Ürün kodu’dur.
EAN barkodun iki ana tipi vardır. EAN8, sekiz (8) haneyle kodlanır ve EAN13, onüç (13) haneyle kodlanır. Hane kelimesi karakterden ziyade rakam anlamına gelmektedir. Bu barkodlarda EAN ve UPC sadece rakam kodlar. Alfabetik karakterlerin kodlanması bu kodlarla mümkün değildir.

Şimdi bu kodları aşağıdaki boşluklara giriyoruz ardından çıkan sonuçlara göre https://speedybarcodes.com veya https://www.nationwidebarcode.com/ sitelerinden aldığımız UPC veya EAN kodlarını ilgili boşluğa giriyoruz.

Ardından amazon site listelenen her ürün için gerçek FNSKU barkodunuzu verecektir.

Örnek Barkodlama

Dikkat : UPC, EAN kodları barkod değildir. Amazonda bir adet ürün listeleyeceksiniz bunun için bir barkod yani UPC veya EAN vermelisiniz, üç farklı ürünü birleştirip tek bir paket halinde satmak istiyorsunuz yani sipariş verem kişi üç ürünü aynı anda alabilecek bunun içinde ayrı bir barkod oluşturmalısınız… 

El İşi Yapılan Ürünler (Handmade)

El İşi Yapılan Ürünler (Handmade)

El işi ürünler sipariş üzerine hazırlanan ürünler olduğu için ve ürünler birbirinin kopyası olmadığı için Amazon her bir handmade ürüne barkod istemektedir. Yani kişiye özel bir tablo veya kişiye özel bir kahve kubası hazırladığınız barkod yaparken bu barkodu tek bir sefer kullanmalısınız. İkisini kullandığınızda Amazon ilkelerini ihlal etmiş oluyorsunuz.

Yani bir 1 çeşit ürün listelediniz bu ürünün stok sayısı 100 ise size 100 adet PDF formatında barkod verecektir. Sizde elinizdeki bu 100 adet ürüne barkodları teker teker yapıştırmalısınız.

 

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>