SEO çalışmaları yapıyorsunuz ancak; sonucunu aldığını düşündüğünüz çalışmalar gerçekten istediğiniz gibi sonuç veriyor mu? Sadece çok trafik almak, optimal bir çözüm değildir. Aldığınız trafik hakkında daha derin bilgi sağlamalı, sizin için gerçekten faydalı olduğundan emin olmalısınız. En iyi yanı da bunu yapmanız son derece kolaydır.  Google Web Yöneticisi Araçları ile bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Anahtar Kelime Seviyenizi 20 Dakikadan Daha Az Sürede İkiye Katlayın

anahtar-kelime-seo

Google Webmaster ile Dizin Seviye Yapısı Kurmak

Var olan dizinlerinizi Google Webmaster’a kurarak, %50-200 arasında bir ekstra trafik elde edebilirsiniz.

Şimdi web sitenizin anasayfasının şu şekilde olduğunu farz edelim:

www.site.com

Kategori Sayfaları:

www.site.com/kategori1

www.site.com/kategori2

www.site.com/kategori3

SEO

Muhtemelen SEO çalışması yaptığınız web sitesini, Web Yöneticisi Araçları’na eklemişsinizdir.  Bu araç üzerinde soldaki menüden Arama Trafiği=>Arama Sorguları linkine tıklayın.  Bu size arama sorularından sınırlı bir örnek verecektir. Bu veriler sitenin boyutu ile alakalı değildir. Daha küçük sitelerin, büyük olanlara kıyasla daha çok sorguya sahip olabileceğini gördük.

Daha çok arama sorgusu almak için bizim önerebileceğimiz bir yöntem var.  Bu yöntem ise; web sitemizdeki her kategori URL’sini, Web Yöneticisi Araçları’na girmektir.  Bundan sonra web aracı sadece bu kategori ile ilgili olarak arama sorgusu üretecektir.

Sitenizdeki her kategoriyi, web aracına bölerek nasıl ekleyebiliriz:

Adım 1:  Web Yöneticisi Araçları’ndaki “Site Ekle(Add Site)” butonuna tıklayınız.

Adım 3: Web Yöneticisi Araçları’nın ana sayfasında kategori bazında adresleri görmeniz gerekir.

anahtarkelime-SEO

Şu an araca eklenmiş halde sitelerimiz bulunmaktadır. Bunun nasıl bir fayda sağlayacağını görseller eşliğinde görelim. Bu ekran resimleri yazıyı çevirirken kullandığımız kaynak kişinin bir müşterisinin panelinden çekilmiş ekran görüntüleridir. Bu durumda müşteri 1800 civarında arama sorgusuna sahiptir.  Bu rakamlar ülkemizde daha düşük olabilir.

Her kategoriyi eklemeye başladığımızda, her parça başına daha fazla arama sorgusu almaya başlarız. Bu örnekte 7000 civarında arama sorgusuna ulaşıldı.

Bu şekilde artan arama sorgularının verilerini indirip analiz edebilirsiniz. Kopya olanları temizlemeyi unutmayın.

Şimdi bir de artış sağlanan başka bir örneğe geçelim. Şu an sitenin 6500 civarında sorgusu mevcuttur.

Kurulumları yapıp, kategori bazında arama sorgusunu görüyoruz. Çıkan rakamlar şu şekilde:

Kategori 1: Arama Sorgusu – 3,887

Kategori 2: Arama Sorgusu – 3,896

Kategori 3: Arama Sorgusu – 1,901

Kategori 4: Arama Sorgusu – 1,227

Kategori 5: Arama Sorgusu – 3,958

6572 arama sorgusundan başladığımız işlemde, 21441 toplam arama sorgusuna ulaştık.  Kopyaları temizledikten sonra ise ortaya çıkan rakam 16514 arama sorgusudur. Bu ise yaklaşık %154 gibi bir artış ortaya koymaktadır.

Buna ek olarak Google Web Yöneticisi Araçları, Google Analytics’e göre %80 daha fazla arama sorgusu oluşturmaktadır. Bu nedenle arama sorgularını neredeyse iki katına çıkardık.

Marka Ayrımı Analizi

SEO-MARKA

Orjinal görselde Brand ve Non-Brand karşılaştırılması yapılmıştır. Burada bu terimlerin yerleşmiş tam bir karşılığı yoktur dilimizde. Brand ile markaya uygun, non-brand ile ise uygun olmayan kısımlar betimlenmiştir diyebiliriz. Bu işlemi Google Analytics ve Google Webmaster Tools üzerinde karşılaştırmalı olarak yapmışlar ve ortaya çıkan sonuçları grafik haline getirmişler:

Görselde görüldüğü üzere Google Webmaster Tools, Analytics ile kıyaslayınca daha büyük bir marka değerine sahip anahtar kelime yorma işlemi sunar bize. Aradaki fark her zaman bu kadar büyük olmayabilir ancak; Google Webmaster Tools bu işlem için daha uygundur diyebiliriz.

Eğer siteniz  bazı ülkelere veya dillere özel sayfalara sahip ise; bu yöntem size ekstradan fayda sağlayacaktır. Her dil veya ülke dizini için ayrı bir kurulum yapmanız gerekecektir.  Örnekteki sitedeki durum şu şekildedir:

Ana Sayfa: www.site.com

ABD Ana Sayfa: www.site.com/us

İngiltere Ana Sayfa: www.site.com/uk

Kanada Ana Sayfa: www.site.com/ca

Ülke Tabanlı Arama Sorgularında Artış

bu örnekte web sitesi 1888 toplam arama sorgusuna sahiptir.

Bundan sonra ülke bazında kurulum yapıldıktan sonra,  durum ise şöyledir:

İngiltere Başlığında Arama Sorgusu Sayısı  7469

Eğer çoklu ülke ile çalışıyorsanız, aşağıdaki gibi bir filtre görünebilir.

Ne kadar çok ülke eklemesi yaparsanız, o kadar çok arama sorgusu elde edersiniz.

Bir hreflang etiketi kurmanızı öneririz. Bu sayede Arama Trafiği => Uluslararası Hedefleme ile doğru bir dil yerleşimi sağlanabilir. Bu etiket size daha iyi bir etki sağlayabilir.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>