Her şirketin veya kampanyanın ortak bir amacı vardır: Alanlarında en iyisi olmak.

iStock_000013441507Small1

Bazılarının akıllarına yeni müşteriler ve daha çok kazanç sağlamak gibi hedefler gelebilir. Bu da açık bir şekilde her bir işin amaçları arasında yer alır. Ancak daha çok müşteri ve kazanç amaçlarına yoğunlaşılırken, bunu getirecek diğer alanlar gözden kaçabilir. Satışlar ve müşteriler çok iyi plan dahilinde çoğalabileceği gibi, bakmadığınız alanlardan da müşteri çekme potansiyeliniz olabilir. Anahtar kelime stratejisi yerine konuyla alakalı strateji adlı yazımızda, alt anahtar kelimelere mi yoksa genel anahtar kelimelere mi yöneleceğimizi göreceğiz.

SEO çalışmalarında uzun mu kısa mı anahtar kelime stratejisi izlenmesi gerektiği konusu uzun bir süre SEO yazılarındaki önemini korudu. Burada şunu belirtmek gerekir ki uzun anahtar kelimeler ile sürekli olarak her şeyi kapsamak imkansızdır ve uzun anahtar kelimelere yoğunlaşınca bir şekilde bazıları gözünüzden kaçacaktır.

Uzun anahtar kelimeler ile sürekli olarak insanları sitenize çekemeyebilirsiniz. Ancak kısa anahtar kelimelerinizde yani konuda otoriter olursanız, o konunun tüm alt anahtar kelimelerinde yani tüm uzun anahtar kelimelerde şansınız olur.

Otorite ise içerik ile başlar.

SEO hizmeti uygulayıcılarına bir iş geldiğinde hedeflerinde olması gereken şeyler kullanıcı görüşleri ve hedef sektördeki otorite olmalıdır. Bu bir bakıma yapılan hizmetin bir yansımasıdır.

SEO hizmeti ile ilgilenen tüm kişiler bilir ki içerik kraldır. Arama motoru algoritmaları içeriği ön plana koyar. Biz de genelde içeriklerimizi trenddeki kelimelere göre seçtiğimiz hedef anahtar kelimeler ile seçeriz. Ancak bu hedeflerimize yoğunlaşırken ya değişen yeni otoriteleri gözden kaçırırsak?

Ancak alanında otoriter bir site nasıl yapılır?

İçerik ile dersek bu konunun sadece yarısı olacaktır. İçerik evet önemlidir ancak tek başına yeterli değildir. Bazı siteler kısa kısa içerikler ile başarılı olabilmeyi denerler. Arama motorlarının belli bir konuyla alakalı otoriter içerikleri seçmesi yerine sadece belli bir sayfaya yönelik anahtar kelime bazlı çalışma yapmayı denerler.

Anahtar Kelime Araştırması Hala Geçerli

Bazı SEO yazarları anahtar kelimeye yönelik SEO çalışmasının artık geçerli olmadığını belirtmektedirler. Ancak eğer konu ile alakalı optimizasyon yapılacak ise anahtar kelime araştırması çok daha önemli bir hal almaktadır.

Ancak temel amacımız bir kaç anahtar kelime bulup, onu sitemize serpiştirmek olmamalıdır. Bunun yerine arama yapan kişilerinin bulmayı amaçladıkları konular hakkında anlamlı başlıklar bulmaktır. Bu şekilde anlamlı ve otoriter siteler oluşturabiliriz.

Bazı SEO uygulayıcıları bu hizmeti başlatırken hedefini belirlemek için iki aşama kullanır: Birinci aşamada temel anahtar kelime bulunur, ikinci aşamada ise bu temeli baz alan daha uzun anahtar kelimeler bulunur ve bunlar ile ilgili çalışma yapılır. Birinci aşama yanlış ise tüm çalışma yanlış olur.

Aslında temel anahtar kelime araştırması olabildiğince alakalı anahtar kelime başlığı bulmaya yol açar. Örnek olarak eğer siz bir çevrim içi toptan kırtasiye malzemeleri satış sitesi için çalışma yapıyorsanız bu size en temelde kalem, test kitabı, cetvel gibi ir çok anahtar kelime hedefi getirecektir.

Eğer anahtar kelime bazlı devam edeceksek, bu temel anahtar kelimeler yeterli olmayacaktır. “KPSS Kitabı”, “Tarih Soru Bankası” gibi bir çok alt ve özel anahtar kelimeler daha ortaya çıkacaktır. Şimdi bu durum yaptığımız işteki hedef anahtar kelimelerimize bağlı olarak üç dört haneli rakamları bulabilir. Bunun zorluğunu anlatabildik sanırım.

Ancak hedef anahtar kelime bazlı optimizasyon yaptığınızda tüm alt aram terimlerini içeren sayfalarınız olamayabilir veya arama motorları sizi bu arama terimleri ile alakalı bulmayabilir. Buna ek olarak bir içeriği bir çok alt anahtar kelime ile alakalı hale getirmeye çalışmak, tekil bir konuda otoriter olabilecek bir içeriği ortadan kaldıracaktır. Zaten ilk ihtimali yapma girişimi de pek olumlu sonuç getirmeyecektir.

Kullanıcın Hedefi İçeriği Belirler

seo-icerik

Bir anahtar kelimeye yönelik optimizasyon yapmak sadece  hizmet verdiğiniz alanda kullanıcıların sadece bir hedefi olduğunu kabul etmektir. Ancak bazı kullanıcılar bilgi, bazıları sattığınız ürünü ve bazıları ise sadece karşılaştırma yapmak için veri ararlar. Ancak bazı anahtar kelimeler ise tüm bunları karşılamayabilir.

Örnek olarak kullanıcılar “oje” şeklinde arama yaptıklarında fazla bir farklılık şansı olamamaktadır. “Oje tasarımı”, “oje renkleri” gibi bir çok farklı terimler olabilirken, bu alt terimlerde eğer fazla güçlü çalışma yok ise ana terim daha güçlü olacaktır. Ancak bu her zaman aynı şekilde aynı olmayabilir, bir kişi bile alt kelimede yeterli çalışma yaptığı anda sizin de çalışma yapmanız alan sayısı artacaktır. İnternet giderecek gelişiyor, muhtemelen her geçen gün o alt anahtar kelimelerdeki çalışma boşlukları dolacaktır.

Konuyla Alakalı Optimizasyona Karşı Anahtar Kelime Odaklı Optimizasyon

seo_kaliteli_icerik

Standart anahtar kelime stratejileri üzerinde çokça konuştuk. Belki bu şekilde tek sayfaya yönelik bir optimizasyon yapıyorsunuz veya da belki anahtar kelimelerinizi grup haline getirdiniz. Konu ile alakalı optimizasyon nereden gelmektedir?

Şimdi toptan kırtasiye sitemize yeniden dönelim. Örnekte kırtasiyemizde bir çok ürün bulunmaktaydı. Müşterimiz ise tam okul açılmadan önceki sezonda geldi hemen başarı bekliyor. Bu ise bizi bir avuç dolusu odaklanmamız gereken anahtar kelime veriyor.

Anahtar kelime odaklı çalışanlar ise bunu yapmaya devam ediyor. Tarih kitaplarından, kalemlere bir sürü anahtar kelime üzerinde çalışma yapmak zorunda kalıyorlar. Onlar yapmasa başkaları yapıyor, rekabet olunca mecburen onlar da her alt anahtar kelimeye yönelmek zorunda kalıyorlar.

Ancak bunu sürdürmek belki de iyi bir yöntem değildir. Belki de anahtar kelimeleri gruplamak daha doğrudur. Yani kırtasiye sitesi için kpss denemelerinden kalemlere geçmeden önce veya kpss denemelerinde daha altlara inmek yerine kpss denemelerinde biraz daha durmalıyız. Zaten her alanda bir numara olmazsınız. Ancak bu grup halindeki anahtar kelimeler üzerinde bir otorite kurmak bize daha faydalı olabilir. Örneğin her genel grup halindeki anahtar kelime için 30 sayfalık bir blog yazısı yeterli olabilir. Bu sayfa sayısı ise rekabete bağlı olarak değişir ancak o kelime grubunda otorite olana kadar devam etmek gerekir.  O konuda otorite olduktan sonra diğerine geçebiliriz.

Konuyla alakalı anahtar kelime stratejisi hiç alt anahtar kelimelere ihtiyaç olmadığı manasına gelmez. İşiniz için çok önemli olan alt anahtar kelimeler için özel çalışmalar yapabilirsiniz.  Bu grup halindeki anahtar kelime stratejisi bir bakıma arama yapan kişilerin niyetini okuma işlemidir.

Her alt anahtar kelimeye inmeniz son derece zordur. Bu nedenle bir konuda veya alanda otoriter bir siteye sahip olmaya çalışın. Google zaten bu kategorizasyonu iyi yapan bir yapıya sahiptir. bu nedenle bir konuda otoriter olmanız size alt konularda da yardımcı olacaktır.

 

2 comments

  1. Açıkçası maalesef yazının orjinali de pek bir katkı yapmıyor. Ancak maalesef bir algoritma güncellemesi olmadığı zaman, kaliteli içerik bulmak zor oluyor.

    Yazıda ise temel olarak çok uzun anahtar kelimeler üzerine teker teker yoğunlaşmak yerine, kısa anahtar kelimelerde otoriter olacak kadar çalışma yapmak gerektiği belirtiliyor. Geri dönüş için teşekkürler.

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>