Başarılı bir SEO çalışması için anahtar kelimeler aktif rol oynamaktadır. Bunları maddeler halinde yazacak olursak;

Anahtar Kelimelerin Akıllıca Seçimi

Anahtar Kelimelerin Akıllıca Seçimi
Anahtar kelimeler, internet kullanıcıların aradıkları şeye ulaşmaları için arama motorlarında kullandıkları kelimelerdir. Burada hedeflenen ilk durum sayfamızı bu kelimeler veya sözcükler için en iyi hale getirmektir. Bu kelimeler müşteri potansiyeli olan kullanıcıları hedeflemek adına özel olmalı fakat çok fazla kısıtlanmadan üzerinde çalışılan konuyu tam anlamıyla ifade eden kelimeler olmalıdır. Yüksek ihtimalle bu kelimeler birden fazla olacaktır. En doğru yaklaşım her sayfanın kendine has anahtar kelimeleri olmasıdır. Eğer ki işletme adı bilinen bir isim ise hakkımızda sayfasının anahtar sözcüğünü işletenin adı şeklinde kullanabilirsiniz. Fakat kullanıcılar genelde işletme adı yerine yaptığınız hizmeti ve unvanınızı arar. Farklı arama kelimeleri deneyerek rakip sitelerde işe yarayan anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Ayrıca sitenizde hangi anahtar kelimeler işe yarayacağını anlamanın bir yolu da sunucu günlüklerinize bakmaktır.

Anahtar Kelimeleri Akıllıca Kullanmak

Anahtar Kelimeleri Akıllıca Kullanmak

Tarayıcı penceresinin en üst kısmında bulunan menü çubuğunun üzerinde yer alan “ Meta Başlık “ bölümü olarak adlandırılır. Sitemizde kullandığımız anahtar kelimeleri bütün sayfalarımızın “ Meta Başlığı “ içinde yer almasını ayarlamalıyız. Paragrafların başlangıç kısımlarında özellikle göze çarpması gereken anahtar kelimeler açılan internet sitesi boyunca düzenli bir şekilde yer almalıdır. Ancak kaçınılması gereken bir nokta ise “ anahtar sözcük yığma “ dediğimiz gereğinden fazla anahtar kelime kullanımıdır. Gerekenden fazla anahtar kelime kullanıldığında bunu arama motorları saptar ve sitenin daha alt sıralara inmesine neden olabilir. Anahtar kelimenin optimum sayısının ne olduğunu bulabileceğimiz araçlar vardır fakat sitenin sayfalarını yazan yazılımlardan uzak durmak gerekir çünkü arama motorları bunu da anlayabilir.

SEO nun altın kurallarından biri, anahtar kelimeleri site içerisinde bulundurcam diye içeriğin kalitesinden ödün vermemektir. Sitemizin ziyaretçilerinin ilgisini çekmeyecek olan bu durum arama motorlarında ise sıralamamızı etkileyecektir.

Anahtar Kelimelerin Başarısını Tıklatma Başına Ödeme Yapan Reklamlarla Sınamak

Msn adCenter, Google AdSense veya herhangi bir tık başına ödeme yapan reklam programları, anahtar kelimelerin ne kadar etki ettiğini sınar. Bu sayede anahtar kelimelerinizin sitenize ne ölçüde trafik sağladığını anlayabilirsiniz. Ayrıca hangi anahtar kelime ile doğru müşterileri sitenize getirebileceğinizi anlayabilirsiniz.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>