Web sitesi tasarımı, seo hizmeti açısından son derece önemlidir. Zira ilk SEO çalışmalarına başlandığında, hemen web sitesinin seo çalışmalarına uygunluğu kontrol edilir. Peki ama bir web sitesi nasıl arama motorlarına uygun olur? Bu soruyu şu şekilde yanıtlayabiliriz, arama motorlarına uygun olan web siteleri arama motorlarınca okunabilen web siteleridir. Arama motorlarının bir web sitesinin tüm içeriğini okuyamadığını pek çok insan bilmez. Eskiden moda çok uğraştırıcı flash web siteleri hazırlamaktı. Bu web siteleri hem çok yavaş olurdu hem de arama motorlarındaki sıralama alanında pek iyi durumda değildi.  Çünkü arama motorları ancak html ve yanında birkaç içerik türünü okuyabilir. Siz çok güzel bir flash web sitesi oluşturdunuz evet ama bunun seo açısından büyük sorunları vardır. Pek çok şirket bu flash web siteleri ile kendi alan adlarını içeren anahtar kelime aramalarında bile birinci sırada çıkamamışlardır. Yani şirket adınızı arama motorlarında aratıyorsunuz ancak, birinci sırada başka şirket çıkıyor. Şimdi bu durumda web siteniz belki olmasa daha iyidir. Çünkü arama yapan potansiyel müşteriniz belki de rakiplerinize gidecektir. Üstelik flash web sitelerini oluşturmak kolay değildir ve ücretleri de pahalıdır. Salt flash web siteleri yerine ASP&Flash web siteleri iyi bir alternatiftir. Bunun yanında Ajax da flash teknolojinin tam olarak yerini tutmasa da bu teknolojiye bir alternatif olabilir.

 

Peki ama web sitenizde içerik oluştururken sadece html olacak şekilde, metin girişi mi yapmalısınız?

Kaliteli içeriklerde görsellik oldukça önemlidir. Sadece yazılardan oluşan bir içeriği okumak ve bu okuyuş esnasında konsantre olmak oldukça güçtür. Kaliteli içerikler her zaman bir resim ve/veya video ile desteklenmelidir. Kaliteli içeriği ise her zaman ödüllendiren, bunları daha çok görmek isteyen arama motorları, bu içerikleri okumayı ister. Resimleri için bir alt etiket veya bilgi girişi yapmak, seo açısından ve arama motorlarının bu resmi anlaması açısından oldukça önemlidir. Her türlü multimedya içerik, arama motorlarının anlayabileceği bir açıklama ile birlikte web sitesine eklenmelidir. Bu yapılmadığı zaman içeriğimiz aramama motorları tarafından indexlenmeyecektir. Bu ise o içeriği hazırlamak için harcadığımız emeğin karşılığını alamamanıza neden olacaktır.

 SEO HİZMETİ

seo-hizmeti

NOT=> İndexleme: Web sitenize girdiğiniz içeriğin, arama motoru aramaları tarafından okunması ve bununla birlikte yapılan aramalarda web sitenizin seo özelliklerine göre sıralanmasıdır. Kısaca içeriklerinizin arama motorları tarafından okunmasıdır.

SEO ile uyumlu web sitelerinin indexlenme sayısı maksimum olur. Ancak bunun tersi bir web site, belki de hiç index alamaz. Burada seo çalışmalarının en başında çıkar bu sorun karşımıza. Yani arama motorları ile uyumsuz çalışan bir web sitesi seo açısından size hiçbir şey sunamaz. İndexlenme olmadıktan sonra web sitenizin olmasının pek bir manası yoktur. Çünkü içerikleriniz ancak tarayıcıların adres satırına web sitenizin adresini yazarak erişime açık olacaktır.  Seo çalışmalarının başlangıcında yapılan arama motorları ile uyumluluk çalışmaları çoğu zaman web sitesini yeniden oluşturmak ile sonuçlanabilir. Bundan sakın kaçınmayın, indexlenmeme ile karşılaştırıldığında bu durum çok daha hafif kalmaktadır.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>