Gelişen teknoloji ile artık pek çok şey internet ortamında yapılmaya başlanmıştır. Globalleşen dünyada artık uzak diye bir kavram yok. Türkiye’de ikamet eden bir kişi internet üzerinden Amerika’daki bir firmadan istediği tüm ürünleri temin edebilir. Kısacası reklam, pazarlama, satış, eğitim, sonsuz bir bilgi havuzu tamamını internetten karşılamak artık mümkün. Bir internet sitesi yapmaya kalktığınızda ise manasını çok bilmediğimiz ancak sıkça karşımıza çıkan Arama Motoru Optimizasyonu terimi ile karşı karşıya kalıyoruz.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) nedir?

SEO NEDİR?
SEO; İngilizcesi “search engine optimizer” Türkçe karşılığı ise “arama motoru optimizasyonu” olan bu terim özü optimizasyondan gelen matematiksel bir yöntem. Matematiksel bir fonksiyonu minimize ya da maksimize etmek amacını güder. Bu yöntemle gerek teorik gerek gerçek problemler çözülür. Örnek vermek gerekirse elektronik bir cihazın enerjisini minimum düzeyde ayarlamak için bu tür fonksiyonlar kullanılır. Kısacası eldeki değişkenlerde yapacağınız bazı ayarlamalar ile problemin çözümünü minimize ya da maksimize etmek.
İnternet sitenizi sadece tasarlamanız yeterli değil. Mükemmel bir tasarım ve programlama için hatırı sayılır paralar ödeyip mükemmel görünen ve çalışan bir web sayfası yaptırdınız. Ancak sonsuz internet dünyasında verdiğiniz maddi ve manevi emeklerin yitip gitmemesi için arama motorlarındaki uygun yere sahip olmanız gerekmektedir. Web sitesi optimizasyonu sizin sitenizin ve içeriklerinin arama motorlarında yer alabilmesi ve uygun sıralara yükselmesi için yapılan bir çalışmadır. Mesela google seo’da domaininizin isminden yaşına kadar içerik düzenlemesinden link özelliklerine kadar pek çok konu sizin sıralamanızı etkiler. Sitenizin trafiği, sitenize gelen ziyaretçileri orda ne kadar süre tutabildiğiniz oldukça önemli. Gerekli optimizasyonu yapmazsanız siteniz internet âleminde yok olup gitmeye mahkumdur.
Ülkemizde ve dünyada profesyonel SEO hizmeti veren ve emeklerinizin boşa çıkmasını engelleyecek pek çok firmada vardır. Bu firmalar pek çok yerli ve yabancı arama motorunda yer almanızı sağlayacak şekilde, diğer sitelerden link bağlantıları sağlayarak, özellikle sayfalarınızdaki yazıların özenle düzenlenmesini yaparak, resim ve veri düzenlemeleriniz konusunda sizlere yardımcı olarak hak ettiğiniz yere ulaşmanızı sağlayacaktır. İnternet sitenizin yapım aşamasında SEO’nuzu aktif etmeniz de mümkündür. Sizde bu büyük âlemde kaybolmak istemiyorsanız tedbirinizi alın.

2 comments

  1. bilinen bir konunun iç yüzünü gösteriyorsunuz bize bunlarda çok önemli ve değerli kelimeler aydınlatmak bilgilendirmek gerçekten güzel teşekkür ederim.

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>