Arama motorları ilk olarak ortaya çıkmasından beri en temel amaçları, kullanıcıların aradıkları anahtar içerikler ile onları en doğru sonuca götürmektir. Burada tabii ki bu doğal sonuçları manüplasyona uğratan sitelerde il baştan beridir vardır. Ancak en temelde Google gibi aram motorları her yeni algoritmada bu manipülasyon teknikleri aşmak için yollar oluşturmaktadırlar. Önceki yazılarda kullandığımız cümleyi tekrar edersek; milyar dolarlık bir şirketin en büyük amacı, kendini kandıran web sitelerini kullanıcıların arama sonuçlarından silmek. Bu nedenle bu manüplasyon teknikleri fazla uzun ömürlü olmuyor. Google’ın yine bu yöntemlere tedbir amacıyla kullanmaya başladığı Hummingbird algoritması ile, içerik yazarlarının önemi gittikçe artmıştır. Author Rank dediğimiz olay, seoda önemli bir yere sahip olmuştur.

seo-hizmeti

Hummingbird algoritması ile içeriğe önem verildiğini söyledik. Google özgün içeriği her zaman ödüllendirir. Diğer arama motoru manüplasyon yöntemleri işe yaramayınca çoğu web sitesi özgün içerik olayına yöneldi. Ancak burada yine sahtecilik ortaya çıktı. Bazen konu ile alakasız kişilerce anlamsız özgün içerikler yazıldı. Hatta özgün içerik için yazılımlar bile geliştirildi. Bu yazılımlar sayesinde verilen içerik, kelimeler değiştirilerek vs. özgün yapıldı. Ancak bu konuda da önlem alındı. Author Rank bu içerik kalitesini belirleyen bir uygulama olmuştur.

Peki nedir bu Author Rank? Yukarıda belirttiğimiz gibi özgün içerik tek çare gibi olmuştur ve bu nedenle özgün içerik için de sahtecilik yapılmıştır. Google bunu önlemek için yazarları puanlama işine gitmiştir. Öyle ki seoturuncu.com yazarının adı admin olarak geçmektedir. Admin’in SEO Turuncu ’daki yazılarına göre puanlama verilmektedir. Bu puanlama yazarın puanlamasıdır ve yazarın yazdığı web sitesinin de puanını etkiler.

Peki bu puanlama nasıl yapılıyor? Bunu kesin olarak söylemek mümkün değil ancak bu konuda yurt dışında belirli tahminler yapılmıştır. Bunlara göre Author Rank puanlamasını etkileyen faktörler şunlardır:

  • Yazarın yazılarının Google+’da paylaşılması
  • Google+ seviyesi
  • Yazarın Google+ çevrelerindeki diğer yazarlar
  • Yazılara yorum gelmesi
  • Yazarın web sitesindeki yetkisi
  • Yazı yayınlama sıklığı
  • Dış yetki göstergeleri

Dediğimiz gibi bunlar ancak tahminlerdir. Google algoritmasını asla paylaşmaz çünkü, algoritmanın manüple edilmesini istemezler. Tüm bunlara rağmen içerik her şey değildir. Bir çok faktörün bileşimi SEO sıralamasını etkiler.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>