SEO alanında siteyi güncel içerik biraz da zorunlu olarak üretiliyor. Bu nedenle hiç bir sektörde göremeyeceğiniz şekilde SEO hizmeti verenler, bu işi nasıl yaptıklarını anlatıyorlar. Ancak biz de bu yazıları hazırlarken her ne kadar fazla değinilmemiş konuları seçmeye çalışsak bile genelde bu yazılarda bildiğiniz şeyler ile karşılaşabiliyorsunuz.

Bilmediğinize Şaşıracağınız 10 SEO İpucu isimli yazı ile fazla bilinmediğini tahmin ettiğimiz bazı konular hakkında bilgi vermek istedik. İyi bir yazı olması dileği ile başlıyoruz.

seo-hizmeti

 

Anahtar kelime grupları oluşturun

Anahtar kelime grupları oluşturmak ile kastedilen şey çok fazla çeşitte anahtar kelime oluşturmaktır, ama neden? Örneğin sattığınız ürünlerden sadece birisi için değilde tümü için anahtar kelime çalışması yapıyorsunuz. Bunun ilk olarak avantajı, bunun daha organik yani doğal görünmesidir. Anahtar kelime gruplarını ürünler, özellikler, iş alanları gibi ayrımlarla yapabilirsiniz.

Bunun yanında aynı ürün örneğinden gidersek, farklı ürünler için çalışma yaparsanız sektörünüzdeki rekabeti daha kolay ve hızlı şekilde anlayabilirsiniz. Sürekli rakiplerinizi kontrol etmek yerine, çok fazla anahtar kelime seçerek; birisi yükselince bunu hemen anahtar kelime izleme araçları ile öğrenebilirsiniz.

İçerik grupları oluşturun

Buna şaşırmadığınızı tahmin ediyorum. Anahtar kelime grupları oluşturunca zaten bu anahtar kelimeler hakkında içerik oluşturmak zorunda kalacağız ve bu oluşturduğumuz içerikleri de gruplamak zorunda kalacağız. Ancak bu şekilde farklı çeşitte içerik oluşturmak aslında insanların sizleri bulması için daha fazla yol inşa etmek anlamına gelir. Bu şekilde bu içerik türlerinden hepsini ayrı ayrı gözlemlemiş olursunuz ve gerekene gerektiği önemi sunabilirsiniz. İçerik grubu oluşturmak için bir kaç öneri:

1 – Anahtar kelime grubu için oluşturduğunuz grupları içerikler için de kullanabilirsiniz. Bu alanda da benzer ayrımları yapabilirsiniz.

2 – Videolar, ürün bilgisi, blog yazıları gibi gruplar oluşturabilirsiniz.

3 – Ziyaretçi alan içerik türleri ile içerik grupları oluşturabilirsiniz. Sitenizin yayın alanının çok dışına çıkmadan, güncel ve daha geniş bir kitleyi kapsayan içerikler sunabilirsiniz.

Bunlar sadece aklımıza gelen öneri türleridir. Sizin özel çalışma alanınızda muhtemelen daha çeşitli alternatifler mevcuttur.

Rakiplerinizin içerik ile alakalı sosyal sinyallerine kulak verin.

Sosyal medya insanların o anda neyi önemsediği ve ne hakkında konuşmak istediğini göstermek adına gerçek çok faydalıdır. Kendi iş yaptığınız alanda da insanların neyi konuşmak istediği ve bu isteğe göre içerik oluşturmanız, şüphesiz size daha fazla ziyaretçi çekecektir.

Rakiplerinizin sosyal medya hesapları da bu içerik türlerini görmek adına oldukça faydalı olacaktır. Sektörü takip etmek, her iş alanında çok önemlidir. Bunun sosyal medya ile günümüze göre yapmak işlerinizi daha kolay hale getirecektir.

Önerilerinize öncelik verin.

İnsanların ne istediğini bulmak her işte oldukça önemlidir. Öneriler de bu sebepten SEO çalışması için oldukça önemli bir hal almaktadır. Öneriler ilk olarak verdiğiniz hizmet veya sağladığınız ürünlerin insanların isteklerine cevap verebilmesini sağlar ve bunu teyit etmiş olur. Bunun yanında aslında yaptığınız iş ile alakalı neye öncelik vermeniz gerektiği, bu öneriler ile ortaya çıkabilir. Bu nedenlerle öneri sistemini mutlaka kullanmalısınız ve ayrı bu önerileri gruplamalısınız ki en çok hangi konuda öneri geldiği(Bu da en çok hangi alanda eksiğiniz olduğunu gösterir.) açığa çıksın.

tree-1148032_1920

Verilerinizi günlük kontrol edin.

Öncelikle SEO veya diğer çalışmalardaki ilereyişi veya mevcut durumu günden güne kontrol etmek oldukça faydalı sonuçlar verecektir. Elektronik posta hesapları, sitelerin anahtar kelimelerdeki konum değişiklikleri, sitelerin aldığı linkler vb. günlük takip etmeniz gereken çok fazla sayıda veri ortaya çıkabilir. Bu nedenle SEO çalışmaları için Ahrefs, Moz, Majestic SEO vb. gibi bir SEO takip platformu kullanmanız faydalı olacaktır. Bu platformlarda çalışma yaptığınız siteleri eklerseniz, bu platformlar belirli aralıklarla size değişim raporları gönderecektir. Bu raporlar sizin için çok fazla zaman kazandıracaktır.

Rakiplerinizi keşfedin.

Bir işte rakiplerinizin olduğunu biliyorsunuz ve zaman zaman onları kontrol etmeniz de gayet normaldir. Ancak sizden trafik alabilecek yeni siteler veya sizin hedef kitlenize yönelik çalışma yapan mevcut siteler hakkında bilgi sahibi misiniz?

SEO çalışmalarında başarı rakiplerinize göre zor veya kolay hale gelir. Bu nedenle rakip analizi oldukça önemlidir. Eğer birileri sizin trafiğinize yönelik ekstra çalışma yapıyor ise buna uygun bir SEO stratejisi izleyerek yerinizi sağlamlaştırmalısınız.

Eski içeriklerinizi düzenleyin.

eski içerikler
eski içerikler

Çok fazla bilinmeyen veya erinilen bir diğer SEO yöntemi de eski içerikleri düzenlemektir. Yeni bir SEO algoritması ile içerik kalitesinde değişiklik mevcut olduysa eski içeriklerinize göz atmanız gerekebilir veya da bir veri veya bilgi değişikliği gerçekleştiğinde yine eski içeriklerinizi düzenlemeniz gerekecektir.

Not alın.

SEO en iyi tecrübe ile öğrenilir. ancak bu tecrübe içi boş bir tecrübe olmaz. Bir şeyi doğru yapınca onun analizini yapacak verileriniz olmalıdır ki yaptığınız doğruyu tekrar yapın veya da yaptığınız yanlışı tekrarlamayın. Ne zaman ne kadar linkiniz vardı veya sizden önceli rakibinizin ne zaman ne kadar linki vardı, bunları eğer not ederseniz; SEO işini doğru yapmanız çok da zor değil. Sadece nereye bakmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>