Bu yazı Google Webmaster Aracı’ndaki bazı özelliklere tam manasıyla hakim olmayanlar içindir. Google gibi Getir Nasıl Kullanılmalı isimli yazı ile bu özelliklerden birisinin kullanım yöntemine dair bilgi verilecektir. Bu araç seo hizmeti kullananlar verenler için oldukça önemlidir.

kaynak:makingdifferent.com
kaynak:makingdifferent.com

Google Gibi Getir özelliği hiç duydunuz mu? Bu özellik ile sitenizin bir sayfasının linkini girersiniz, bunu değerlendirir ve bunu daha hızlı bir crawl için Google İndex’e gönderirsiniz. Bu yazıda bu özelliği nasıl optimum şekilde kullanılacağı hakkında ilgi vereceğiz.

Google gibi Getir Nedir?

Google gibi Getir iki adet moda sahiptir.

Getir – Hızlı Kontrol

Bu modda sitenizin kontrol etmek istediğiniz sayfasının adresini girerek, o sayfanın Google botuna gittiği şekli görebilirsiniz. Bu moda sitenin bota bağlanmasını, basit hataları, yeniden yönlendirmeleri ve güvenlik sorunlarını kontrol etmek için kullanılır.

Getir ve Oluştur – Daha Derin Görünüm

Bu modda Google link adresini crawl eder ve bu sayfanın görüntüsünü bir tarayıcı gibi gösterir.

Öncelikle Google botu sayfa adresiniz tarafından sağlanan resim, CSS, JS ve yürütülen herhangi bir kod kaynağından referans alarak bunlara ulaşır. Bunu ise sayfanızı bir resim gibi oluşturmak veya yakalamak için yapar. Bunu ise Google botunun sayfanızı oluşturduğu şekil ile tarayıcınızın oluşturduğu şekil arasındaki farklılıkları yakalayarak verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Google gibi Getir Nasıl Kullanılmalı

Google Webmaster Aracı'nda Google gibi Getir özelliğinin konumu
Google Webmaster Aracı’nda Google gibi Getir özelliğinin konumu

Bu özelliği uygulamak için gerekli adımlar şu şekildedir:

  1. Google Webmaster Aracı ana sayfasında kendi sitenizi seçin.
  2. Sol taraftaki menü üzerindeki “Tarama” menüsüne tıkladıktan sonra açılan “Google gibi Getir” linkine tıklayınız.
  3. Açılan sayfadaki kutucuğa sitenizin alan adı olamadan sadece gözlemlemek istediğiniz sayfanın adresini giriniz.
  4. Daha sonra kırmızı link girme alanın sağında yer alan “Getir” veya “Getir ve Oluştur” seçeneklerinden birini seçiniz.

Google Botu Taleplerinin Farklı Türleri

Google gibi Getir özelliğinde kullanabileceğiniz 4 farklı talep türü vardır.

Eğer sitenizin bilgisayar üzerinde nasıl göründüğünü gözlemlemek istiyorsanız “Masaüstü” seçeneğini seçin. Akıllı telefonlar için ise “Mobil Akıllı Telefon” seçeneğini seçebilirsiniz.

Eğer bir mobil crawl botunun sitenizi nasıl görmek istediğini gözlemlemek istiyorsanız “Mobile cHTML” veya “Mobile XHTML/WML” kısımlarını seçebilirsiniz.  (Web siteleri için Google Gibi Getir’i kullanma içeriğinde Google’ın belirttiğine göre cHTML temel olarak Japon yapımı cihazlar için tasarlanmıştır.)

Google gibi Getir görünümü
Google gibi Getir görünümü

Eğer Getir seçeneğini kullanırsanız, Google’ın sizin sayfanızdan aldığı HTTP cevabını görebilirsiniz. Eğer Getir ve Oluştur’u seçerseniz, bu HTTP cevaını gözlemlersiniz ve sayfanızın özel bir tarayıcıda nasıl göründüğünü keşfedebilirsiniz.

Not: Getir ve Oluştur seçeneği cHTML ve WML seçenekleri için şu an aktif değildir.

Sayfa adresini girip onu getirdiğiniz zaman, bunu Google’a index amacıyla kaydetme için bir seçeneğiniz olacak. Bunu Dizine Gönder seçeneğini kullanarak yapabilirsiniz.

google-gibi-getir3

Bir sayfa adresi girip bunu getir ve oluştur dedikten sonra, bunu tamamlanmasını bekleyin. Getir dediğinizde yukarıdaki gibi görüntü göreceksiniz. Getir ve Oluştur dediğinizde yukarıdaki resimde Oluşturma İsteği alanı da dolu olacak. Altta çıkan sayfanızın adına tıklayınca, yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Yukarıda oluşturma istediğinize ait bilgileri bulacaksınız. aşağıda ise iki sekme göreceksiniz: Getirme ve Oluşturma.

Getirme sekmesi size indirilen HTTP cevabını gösterecektir. Eğer sayfanın kodlaması hakkında katı sınırlarınız var ise bu size çok yardımcı olacaktır. En altta da sayfanın indirilme süresi gösterilecektir.

Oluşturma sekmesi ise size bir masaüstü veya mobil aygıt üzerinde sitenizin nasıl göründüğünü gösterecektir. Ayrıca Google botunun sayfanızda erişemediği kaynakları da altta belirtecektir.

Kaç Tane Getirme Talebi Yapabilirsiniz?

İşin açığı burada bir kota var ama bunu geçeceğinizi pek de düşünmüyorum. Google her hafta siteniz için 500 adet getirme talebi oluşturmanıza izin verir. 400 adet oluşturma yaparak bu sınıra yaklaştığınız zaman ise size eposta göndererek bu durum hakkında bilgi verir.

Linkleri getirmek için 500 olan haftalık limitiniz dizine link gönderme için ise 10 değerindedir. URL getirme işlemini yaptıktan sonra indexi Google dizinine göndermek için, “Dizine gönder” seçeneğini kullanabilirsiniz. Aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır.

dizine-gonder

Google gibi Getir Sonuçlarını Tanımlama

Bu araç ile sayfanızın hemen indexlenmesini sağlayabilir; aynı zamanda sayfanızın robots.txt nedeniyle engellendiyse, sayfa yeniden yönlendiriliyorsa, sayfanız mobil aygıtlarsa sağlıklı çalışmıyorsa, sayfanızın yüklenmesi çok uzun zaman alıyorsa ve bunun gibi bir çok hatalı durum hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu yüzden seo hizmeti için özellikle önemli sayfalarınızda kullanmanızı önemle öneririz.

Getirme İsteği Durumu

kaynak: Web siteleri için Google Gibi Getir'i kullanma-Google
kaynak: Web siteleri için Google Gibi Getir’i kullanma-Google

Kaynak getirme hatalarını‘da yine aynı Web siteleri için Google Gibi Getir’i kullanma sayfasının en altında görebilirsiniz.

Google gibi Getir’i Kullanma Taktikleri

Bu araç hakkında temel bilgileri almış oldunuz. Şimdi bu aracı nasıl kullanmak gerektiği hakkında bir kaç fikire yer vereceğim.

  • Sitenize yeni ve önemli bir içerik eklediniz veya önemli bir optimizasyon değişikliği mi yaptınız? İçeriğinizi hemen indexlere ekleyin. Siteniz hemen crawl edilecek, taze kalacak ve hemen index alacaktır.
  • Sitenize yeni bir kısım mı eklediniz? Yeni eklediğiniz her sayfa ile birlikte, ana sayfanızı da getirme işlemine tabii tutarak daha hızlı bir indexlenmeye sahip olabilirsiniz.
  • Sitenizin mobil sürümünde bir değişikliğe mi gittiniz veya mobil sürümü yeni mi yayımlıyorsunuz? Mobil cihazlar için getirme işlemi yaparak botların sitenizin mobil sürümüne düzgün bir şekilde erişebildiğinden emin olun.
  • Sitenizin robots.txt kısmına yeni bir kod mu eklediniz? Veya hazır olarak aldığınız robots.txt kodlarının performansından şüphe mi duyuyorsunuz? Google gibi Getir’i kullanarak sitenizdeki robots.txt performansını kolayca gözlemleyebilirsiniz.
  • Sayfalarınızda rel=canonical veya 301 yeniden yönlendirmeleri mi var? Google’ın bunları doğru algıladığından şüphe mi duyuyorsunuz? Bu aracı kullanarak bu soruların cevaplarını kolayca kesin olarak görebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere bu aracı kullanmak için bir çok sebep vardır. Ancak bir sebep var ki bunların içinde oldukça önemlidir. Bunu herkes bilir ki sitenizin kodunda bir değişiklik yaptığınızda sıralamanız düşer. Ancak sitede değişiklik yapıp, bu araç ile indexlenmesini sağladıktan bir kaç saat sonra sitenin hedef anahtar kelimelerde eski rakipleri ile yakın yerlerde rekabet içinde olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Tabii bu durum değişikliğin kendi başına sitenizde sitenizin seo hizmetini negatif yönde etkileyecek bir değişiklik olmadığı zamanlarda geçerlidir.

Özet

Bu araç Google’ın sayfanıza erişimi ve onu görüşü hakkında oldukça yararlıdır. Bu aracın yanında Mobil Uyumluluk Testi, Sayfa Hızı Testirobots.txt Test Aracı ve Bağlantıları reddetme aracı kaliteli bir seo hizmeti sağlayıcısı içi olmazsa olmazlardandır.

1 comments

  1. Hocam ben google gibi getir’i şöyle kullanıyorum sitelerimde bot mevcut bu botlar ile sürekli güncelleme yapıyorum ve haftada 1 google gibi getir kullanıyorum ve faydalı oluyor. Bunu her gün yapsam daha faydalı olur belki ama denemem lazım.. teşekkürler bilgiler için..

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>