Google Orion Algoritması Nedir Nasıl Çalışır?

Google Her 3 5 Ayda Bir Algoritma Yenilemesi Güncellemesi ve Bazı düzenlemeler Yapmaktadır, Ticari amaçla hazırlanan aşağı yukarı her sayfanın amacı arama motorları tarafından listelenmektir. Böylece web sitesinin potansiyel müşterilerine kolayca ulaşması hedeflenir.

Bu arama motorlarının da en başında Google gelir. Google, uzun süredir arama sonuçlarının değerlendirmesinde pagerank algoritmasını kullanmaktaydı. Pagerank sitenizin aldığı “backlink”ler üzerinden popülerliğini ve güvenilirliğini değerlendiren bir sistemdi. Backlink, başka sitelerden sizin sitenize link verilmesi, referans gösterilmesi işlemine verilen isimdir. Sayfanızın backlink sayısına göre Google’ın verdiği 0 la 10 arasında bir pagerank değeri alıyordunuz. Yüksek pagerank e sahip bir siteden link almanız durumunda da Google sizin güvenilir bir site olduğunuzu düşünüyor ve hızlıca yüksek pagerank değerlerine ulaşmanıza vesile oluyordu.

Bu haliyle çok mantıklı görünen sistem, aslında sömürüye de çok açıktı. Amacı güvenirliği ölçmek olan sistem, bir süre sonra para karşılığı link değiştirilen bir sisteme dönüşmüştü ve içeriğin özgünlüğü önemini kaybetmeye başlamıştı. İşte bu noktada Google algoritmasını ansızın sessiz sedasız değiştirdi. Aslında konuyu takip edenler için çok da sessiz sedasız olmadı bu durum. Öncesinde kendi bloğunda “New Google Search Engine Algorithm : Orion” başlığı altında değişikliği duyuran Google, vaad ettiği 18 aylık sürenin sonunda “Orion Algoritması” nı kullanmaya başlamıştı.

Orion Algoritması nasıl çalışıyor?

orion-seo

Sistemin temel amacı, aranan kelime ve kelimenin anlamı ile ilişkili kelimeler arasında bağlantı kurarak sonuca götürmektir. Bu haliyle biraz karışık ama konuya ilişkin arama yaptığınızda konuyu anlatan her makalede görebileceğiniz doğal sayı araması örneği, aslında durumu açıklayan en açık örnek gibi görünmekte. Şöyle ki: bir doğal sayıyı arattığınızda, aranan kelimeyi matematik ile ilişkilendirip, arama sonucunu matematik ile ilgili sitelerin içinden listeliyor.

Dolayısıyla spam içerikler elenmiş oluyor. Aramanın niteliğinden dolayı Google sizin reel veya tam sayılara da ihtiyacınız olabileceğini düşünerek daha geniş bir sonuç yelpazesi sunuyor. Peki Google’da Üst Sırada Çıkmak İçin Ne Yapmalıyız? Buna göre artık ancak özgün içerikli siteler Google’da listelenecek. Dolayısıyla kopyala-yapıştır ile üretilen içeriklerin Google açısından bir önemi olmayacak. Ürünü, hizmeti veya düşünceyi, kendi cümlelerimizle ifade etmek zorundasınız.

Sonuc: Pagerank in hala etkisi olup olmadığını kesin olarak bilemeyiz, ama üst sıraları hedefleyen bir siteye sahip olmak istiyorsak kesinlikle özgün içerik üretmek zorundayız. İçerik sadece görsel veya sadece yazılı materyaller değildir, bunların toplamıdır. Ama yazılı materyallerin etkisi gerçekten büyüktür. Yani metin tabanlı özgün içerikler ile yeni algoritmaya göre arama sonuçlarında yer bulma şansımız daha fazla.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>