İki hafta önce Google’ın arama motoru algoritmasına bir güncelleme geldi. Bu güncelleme bir yılı aşkın süredir gelen ilk güncelleme idi. Son güncelleme 4 Ekim 2013 tarihinde gelmişti ve o güncelleme ile gelen son Penguen sürümü 2.1 idi. Bir yıldan sonra beklentiler yükseldi.

Google Penguen 3.0 Analizi Ne İçeriyor?

penguen-google

Google, Penguen 3.0 güncellemesini duyurdu. Ancak bu SEO dünyasında çok fazla karışıklığa neden oldu. Bir çok sitenin sıralamasına sert müdaheleler geldiği söylenirken. Bir çok SEO analiz aracı da güncellemenin şu ana kadar dar kapsamlı olduğunu söyledi. Bunun üzerine bir de Google’ın iki çalışanından birbiri ile çelişen ifadeler geldi. John Mueller güncellemenin bütün olarak başlatıldığını belirtti. Ancak diğer bir Google çalışanı Pierre Far bunun tam tersini söyledi. Şimdi böyle bir durumda sözler üzerinden değil, ölçümler üzerinden gitmeyi daha doğru buluyorum. Bundan sonra da Christoph C. Cemper’ın konu hakkındaki görüşüne yer verdim. Biraz uzun bir yazı oldu ancak; ilk kısımda ispat, ikinci kısımda da güncelleme hakkında merak edilen bilgilere yer verdiğimi söyleyebilirim. Üçüncü bölümde ise Krystian Włodarczyk’ın ölçümlerine yer verdim.

1- MOZ’a Baktık

Seo dünyasının bana göre bir numarası Moz’un görüşleri burada benim için çok önemli. Bu karışıklığa dair bir yazı yayınladılar. Yazının kendi düşüncelerini kanıtlayıcı kısmını çevirdim. Ancak kendilerinin yanlış olabileceği kısmını özetleyerek geçtim. Çünkü yazı yayınlandıktan bir süre sonra yazıdaki fikirleri SEO dünyasının çoğu kabul etti. MozCast aracına göre bu güncelleme dar kapsamlı bir güncellemeydi.  Bu konuda Dr. Peter J. Meyers’in MozCast’ın algoritma güncellemesi hakkındaki görüşlerini bildirmek istiyorum:

17 Ekim Cuma günü mor sütunla gösterilen alanda, Google Penguen 3.0 güncellemesini duyurdu. O gün MozCast sıcaklığı 70 derece Fahrenayt sıcaklık ortalamasını buldu. Cuma gününün sıcaklığı ortalamadan birazcık yukarıdaydı (73.6°),  ancak son birkaç gündeki hiç bir şey Penguen skalasındaki bir değişikliğe dikkat çekmedi. Örneğin, Penguen 1.0 geldiği zaman sıcaklık  93°F olarak ölçülmüştü.

Yani tam olarak ne oldu? Bu soruya olabildiğince dürüstçe cevap vermeye çalışacağız. Baştan söylemek gerekirse bu yazı konuyu MozCast verileri üzerinden inceleyecektir, ancak gerekli ek açıklamalar yapılacak tabiiki de.

İsminden Birşeyler Çıkar mı?

İsimlendirmenin bir şeye mevcudundan daha fazla güç verdiğini düşünüyoruz. Bu güncellemenin de isimlendirmesinin güç telkin ettiği hakkında şüphelerimiz var. Google veya insanlar bir güncellemeye isim verdiği zaman, biz bunun geniş bir güncelleme olduğu farz ediyoruz. Bir çok güncelleme karşısında gördüğümüz;  aynı 27 güncellemeye sahip Panda algoritması gibi isim sorun değildir. Panda ve Penguen sınıflandırıcıdır, amaç ayrımı değildir.(Panda ve Penguen iki ayrı algoritmadır.) Bazı güncellemeler geniş bazıları ise dar kapsamlıdır. Güncellemelerin paylaşılma isimleri genel bir ideoloji veya kod tabanına dayanır ancak; hepsi eşit kapsamlı değildir.

Güncellenmenin ismi bizim için bir anlam ifade etmiyor. Bir yazılım şirketi güncelleme yaptığında, neleri değiştirdiğini belirtir. Ancak Google Panda veya Penguen’i yenilediği zaman, biz sadece nelerin değiştiğine dair tahminler yürütebiliriz. Yani biz elimizden gelenin en iyisi yaparız ancak, isim o kadar önemli değildir.

Penguen Dar Kapsamlı Mı?

Penguen 3.0 için diğer sorun ise, beklentilerin akıl almaz derecede yüksek olmasıdır. Bir yılı aşkın süredir beklediğimiz Penguen güncellemesinin sert bir veri yenilenmesi ve algoritma güncellemesi içerdiğini farz edelim. Penguen 1.0’ın SERP(arama motoru sonuç sayfası) üzerinde Google’ın tahminlerinden daha fazla geniş ve negatif etki bıraktığını düşünüyoruz. Google bu etkiyi düzeltmek adına da baya bir çaba sarf etti.

Bizim düşündüklerimiz bir yana, Google çalışanı Pierre Far 21 Ekim’de “Güncelleme Amerika-İngiltere’de sıralamalarında %1’lik bir etki oluşturacak ve diğer ülke sıralamalarına yayılması yavaş olacak.” sözleriyle Penguen güncellemesinin etkisini açıklamaya çalışmıştır. Bu %1’lik değişimin kelime anlamı ise, bunun sert olacağıdır. Ancak Penguen 1.0 Amerkika-İngiltere sıralamalarında %3.1’lik bir değişimle kapatmıştır. Pierre büyük olasılıkla Penguen 3.0’ın bir veri yenilemesi olduğunu, algortima güncellemesi olmadığını ima etti. Ancak her zaman olduğu gibi bu yoruma açık bir ifadedir.

Zaten yukarıdaki grafik de bunu doğrular şekildedir. Bu güncellemenin etkisi ya göreceli olarak küçüktür ya da gün geçtikçe artan bir etkiye sahiptir.  Ancak dünya çapında ünlü bir çok SEO danışmanı ve ajansı bu güncellemenin etkisinin büyük olduğunu belirtmiştir. ancak onların verileri neden Moz.com’unkilerle uyuşmuyor? Bunun cevabını ise bekliyoruz.

Biraz Fazla mı Sessiz?

MozCast büyük bir algoritma güncellemesi olmaksızın, arama sonuçlarında karışıklık olabileceği ve bunların değişken olabileceğine dair alarm verdi. Bu alarmdan bir anlam çıkarmak çok zor çünkü; SERP‘ler her gün hatta bazen gün içinde defalarca değişebiliyor.

Gün geçtikçe küçük bir site grubu için sıralandırmanın sert bir şekilde değiştiğini ancak; bunun bir veri yenilenmesinden öte bir şey olduğunu söylemenin de oldukça zor olduğunu düşünüyoruz. Aşağıdaki iki farazi durumu inceleyelim:

Soldaki grafikte toplanmış verilerde ortalama  70° sıcaklığını gözlemliyoruz ancak; birden sıcaklık 110° değerine fırlamış. Sağ taraftaki grafikten toplanmış verilerde ise ortalama 80° sıcaklığını  ve tüm değerlerin 75-85° bandında değiştiği gözlemliyoruz. Yani şimdi hangisi güncellemeyi gösteriyor? MozCast benzeri veri toplama araçlarından birisi sağ taraftaki doğru diyebilir. Ortalama sıcaklık, soldakinden daha yüksektir. Bu mümkündür ancak soldaki grafik gerçek bir güncellemeyi temsil etmektedir. Bu güncellemede sadece birkaç site etkilenmiş ama bu etkiler sert olmuştur.

Sizin doğrularınız sizin için geçerlidir. Eğer sol taraftaki kırmızı sütunda kaldıysanız, bu diğerine göre daha gerçekçi bir yaklaşımdır. Ülkemizdeki işsizlik oranı %9.8’den %6.0 değerine düşse, hala işsiz olan bir birey için bu ne anlam ifade eder? Ortalama sadece büyük resmi görmeye yardımcı olur, herhangi özel bir durumda ortalamaya başvurmak çoğu zaman umut kırıcıdır.

MozCast gibi uygulamaların amacı bize göre siz yükselişteyken bir güncellemenin haberini vermeye çalışmak değil; siz yükselişteyken kural dışı mı yoksa kurallara uygun musunuz bunu kararlaştırmanıza yardımcı olur.

Kademeli Bir Genişleme Mi Var?

MozCast 24 saatlik bir süreçte, gün gün değişimleri ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Bir hafta veya birkaç gün içinde yeni bir güncelleme başlangıcı olursa diye kullanılır. Geniş kapsamlı bir değişimin saptanamayacak kadar küçük değişimlere bölünmesi mümkün mü? Evet bu kesinlikle mümkün ve inanıyoruz ki; Google bunu bir çok kez yaptı. Dürüst olmak gerekirse bu kademeli değişim uygulamasının amacının, güncellemeyi gizlemek olduğunu sanmıyoruz. Geniş kapsamlı bir güncellemeyi tek seferde uygulamak güvenilir bir yöntem değildir. Kademe kademe gitmek olası yanlışları düzeltmek için de daha iyi bir yöntemdir.

MozCast 24 saatlik değişimi ölçerken, limitler dışında herhangi bir ölçüm okunmadı. Değişim oranlarına çoklu günler üzerinden de bakabiliriz. Moz sıcaklık diyagramını 21 Ekim tarihinden 60 gün öncesine kadar genişletiyoruz. aşağıdaki grafik ortaya çıkar:

Referans belirtmek gerekirse; bu zaman periyodu için ortalama sıcaklık 68.5° değerindedir. Değişimin daha iyi görünmesi için aşağıdaki diyagram 50-100° aralığında boyutlandırılmıştır. Aşağıdaki grafikte ise 24 saatin üzerinde değişim ölçülmüştür. 2 günlük süreçteki değişimler gösterilmiştir.

Doğal olarak 48 saatlik ölçümdeki değişim, 24 saatlik ölçümdeki değişimden daha yüksektir. 60 günlük süreçteki 48 saatlik ölçümün ortalama sıcaklığı 80.3° değerindedir.  Ancak eğrilerin modelinin benzer olduğu açıkça görülüyor. Geniş pencere daha yumuşak bir etki elde etmek amacıyla oluşturuldu ancak hala uç noktalar kabaca birbirine benziyor. O zaman bir de 72 saatlik değişime göz atalım:

72 saatlik değişimin 60 günlük süreç için ortalama sıcaklık değeri 87.7° değerindedir. Ancak hala eğriler arasında dişe dokunur bir farklılık mevcut değil. O zaman son olarak bir de 7 günlük değişimin diyagramına göz atalım:

Tam kapasite bir görünüm sağlanması amacıyla bu diyagramda dikey eksen 120° değerine yükseltildi. Kırmızı eğri biraz daha zaman eksine kaymaya başlamış. Ancak hala Penguen 3.0 proje programı varsayacak büyük bir değişim göremedik.

Penguen 3.0 haftalık veya aylık süreçlere bölünmüş olabilir mi? Teroide olabilecek bir şey bu. Ancak bu güncellemenin Google’ın son güncellemesine benzer olmadığını düşünüyoruz.  Gerçekte tüm güncellemeyi saptamak çok zordur. 30 günlük süreçte Penguen’i gölgede bırakacak küçük güncellemeler olabilir.

 MozCast Yanlışsa?

Bu da mümkündür. MozCast‘ın kullandığı anahtar kelimelerde bir değişim mevcut olmayabilir. Yani ya yanlış kelimeler takip ediliyorsa? Bu cevabı zor bir soru olacaktır çünkü; dünya üzerindeki tüm arama yapanların SEO açısından nasıl göründüğünü birey birey olarak bilmiyoruz. Biz sadece 7 milyar insanın toplam görüntüsünü biliyoruz. Dünyadaki tüm insanlara anket düzenlemek, onların arama rutinlerini takip etmek gibi bir şansımız yok. Bunları sadece arama motorları yapabilir.

Her Google güncellemesi spesifik bir arama grbunua/sektöre gelir. Bu nedenle Mozcast değişik 20 sektöre ait anahtar kelime kaynağı kullanır.  Bu aradan seçilmemiş bir anahtar kelime grubu olmuş olabilir mi evet olabilir. Bunun gibi birkaç potansiyel neden var yazının orjinalinde.

2-Christoph C. Cemper

Christoph C. Cemper’a göre ise Penguen 3.0 bir düş kırıklığı. SEO dünyası bir yılı aşkın süredir Google’dan beklediği güncellemede özellikle Black Hat seo dediğimiz, elit olmayan yöntemlerle seo çalışması yapanları cezalandırma konusunda sınıfta kaldı yine. Bu sadece bir kişinin değil tüm seo hizmeti veren dünyanın görüşü niteliğindedir. Güncelleme hakkında yazılan yazıların çoğunda bu görüş belirtilmiş. Spam linkçiler konusu da bu güncelleme ile çözülebilmiş değil. Cristoph’a göre sosyal medya linkleri yakın zamanda no follow olabilir. Google bu spam linkler konusunda çözüm bulamadıkça, sosyal medyadaki spam linkleri no follow yapması hiç de şaşılacak bir şey gibi gözükmediği belirtmiş. Güncelleme hakkında bazı görüşleri:

 • Seo uzun bir maceradır. Bu süreçte temiz linkler almaya çalışın. Google her geçen gün kendini geliştirirken, kötü linklerinizin kurtulması için bir neden yok.
 • Bu güncelleme büyük kapsamlı bir güncelleme değil. Bu nedenle yakın zamanda bir Panda güncellemesi gelebilir.
 • Bu güncellemenin tüm sonuçlarını görebilmiş değiliz.
 • Eğer edindiğiniz linkler kolay yoldan elde ediliyorsa, ateş ile oynuyorsunuz demektir.

Negatif Etkilendiysem Ne Yapmam Lazım?

Bu güncellemeden negatif etkilendiyseniz çok büyük ihtimalle back linklerinizde sıkıntı vardır. Tüm back linklerinizi kontrol etmelisiniz. Daha sonra her güncellemede sıkıntı yaşamak istemiyorsanız, bunları her daim kontrol altında tutmalısınız. Penguen 3.0 ile gelen cezalar algoritmadan kaynaklı cezalardır, özel olarak verilen cezalar değillerdir. Zaten Google’ göre bu kötü etkiler ceza değil, algoritmanın güncellenmesinden doğan değişimlerdir.

Christoph’a göre güncellemenin negatif etkilerden kurtulmak aşağıdaki yollar mevcuttur:

 • Manuel link denetimi(bunun için Link Detox veya Google Webmaster Tools kullanılabilir)
 • Yeni bir alan adı
 • Yeni ve eski alan adı için webmaster aracı
 • Link Detox Boost
 • ScrapeBox
 • Yeni güncelleme ile düzelmesini bekleyebilirsiniz.

 

Christoph’a göre doğru uygulanmış 301 yönlendirmeleri ile, güncellemenin negatif etkilerinden kurtulmak mümkündür. Ancak Google Webmaster Tools kullanarak direk olarak etkilenmiş A sitenizi, B sitesine yönlendirdiğiniz takdirde; A sitesinin backlinkleri zaten B sitesine gidecektir. Yani yaptığınız işlem boşuna gidecektir. Anlatılan yöntem temel olarak şu adımları içermektedir:

 • Link denetimi gerçekleştirin
 • Reddetiğiniz linkleri eski ve yeni siteye yükleyin
 • Eski sitenizdeki tüm back linklerinizi yeniden crawl edin
 • Eski sitenizi 301 yönlendirmesi ile yenisine bağlayın
 • Eski sitenin tüm URL lerinizi Google indexininden temizleyin
 • İndexlenen tüm URL’leri yeniden crawl edin

 

Ancak belirtmek lazım ki; bu işlem 1-3 ay sürebilir ve bu süre sonunda Google tüm linklerinizi indexlemeyebilir. Bunları bilerek bu yöntemi kullanmanızı öneririm. Eğer bu yöntemi kullanırsanız, 301 yönlendirmesini yaptıktan sonra bu işlem bitene kadar sizi şu sorunlar bekliyor olacak:

 1.  Google’da her içeriğinizin bir kopyası oluşmuş olacak
 2. İçerikleriniz eski alan adında indexlenmiş ancak henüz yenisinde indexlenmemiş olacak
 3. Eski alan adınız, yenisinden daha ön sıralarda olacak
 4. site:eskialandı.com > site:yenialanadı.com

Şimdiye Kadar Bildiklerimiz

Christoph şu ana kadar Penguen 3.0 hakkında bilinenleri aktardı:

 • Penguen 3.0 uygulanmaya 17 Ekim 2014’de başlatıldı.
 • Penguen 3.0 tüm dünya genelinde etkili olacak.
 • İnglizce dilindeki sonuçlarda etkisi %1’den az olacak. (3. bölümünde diğer ülkelere ait oranlar vardır.)
 • Penguen 3.0 bir veri yenilenmesi, algoritma güncellemesi değil.
 • Bu kademeli olarak yavaşça uygulanacak ve haftalar sürebilir.
 • Dünya çapında bir çok site Penguen 3.0’dan etkilendi.
 • Google Penguen 3.0 için oldukça sessiz.

3-Krystian Włodarczyk’ın Görüşleri

Google tarafından İngilizce içeriklerde %1’lik bir değişim olacağı bildirildi. Diğer ülkeler hakkında bir bilgi yok. Google’ın belirttiği ile Krystian Włodarczyk’ın ölçümleri arasında baya bir fark var. Krystian Włodarczyk ise görüntülediği bazı değişim oranlarını şu şekilde bildirmiştir:

 • Türkiye: %2.43
 • İspanya: %4.69
 • Amerika:%2.08
 • İngiltere: %1.98
 • Rusya: %2.08

Bu ölçümleri 9768 tane web sitesinden aldığı veriler ile yaptığını belirtmiştir.Krystian Włodarczyk ayrıca anchor textlerin güncellemede etkili olmadığını belirtti. Ancak bu yüzdeler Google’ın “İngilizce içeriklerde %1’den az bir etki olacak.” açıklaması ile çelişen bir ifade. Bu sebepten bu ifadelerin doğruluğu tartışılabilir boyuttadır.

4-Sonuçlara Gelirsek

Bu güncelleme hakkında çok farklı görüşler olduğu için ilk başta Moz verileri ile doğru gördüğüm görüşü aktardım. Zaten daha sonraları SEO dünyasının çoğu Moz’un görüşünü paylaşmaya başladı. Back link konusu çok sıkıntılı bir durumda. Bu güncellemede spam linkler hedef alındı. Penguen 3.0’dan etkilenen sitelerin çok büyük bir çoğunluğu muhtemelen linkleri yüzünden cezalandırıldı. Kolay yoldan link elde etmeyi söylediğimiz gibi önermiyoruz. Ancak hiç suçunuz olmasa bile link saldırısına uğrayarak Google’dan ceza yiyebilirsiniz. Bu nedenle edindiğiniz her linki bilmelisiniz ve bu durumu kontrol altında tutmalısınız. Bunun için en basit yöntem olarak Google Webmaster Tools‘u kullanabilirsiniz.

2 comments

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>