Google resimleri hizmeti, son günlerde güncelleşti her Google seo hizmeti gibi. Google Images ile artık daha kaliteli bir resim arama hizmeti sunulmakta  ve eskiden beri olan sürükle-ara (Benzerini bulmasını istediğiniz resmi, Google Images arama kutusuna sürükleyerek sonuçları gözlemleyebiliyorsunuz.) özelliği de devam etmektedir. Bu özellikler sayesinde dediğimiz gibi öncesine göre daha kaliteli bir görsel arama hizmeti kullanıcılara sunulmaktadır.

Bu seo danışmanlığı  hizmet ve sesli arama hizmeti ile artık Google kısa anahtar kelimelere elveda demek istiyor(Bakınız: Önceki yazımız: “Anahtar Kelimelerin Geleceği”).  Bunun içinde kullanıcıların el ile yazılar girecekleri aramaları azaltmak istiyorlar, çünkü insanlar asla uzun karakterler içeren aramalar yapmak istemezler. Bu kısa anahtar kelimeli aramalar ise kalitesiz bir arama sonucu göstermektedir. Sizi şans eseri alakasız sonuçlara götürebilir. Bu ise size aradığınız anahtar kelimede en doğru sonucu göstermeyi en büyük amaç sayan milyar dolarlık bir şirket için bir yüz karasıdır. Bu nedenle Google artık görsel medya aramasına daha fazla önem vermektedir ve arama alanındaki gelecek vizyonunu bu konuda görmektedir.

 Google Görsel Arama’nın Etkileri

seo görsel arama

Ancak Google’ın bu Image Search hizmeti herkes için en iyisini ortaya çıkarmamıştır ne yazık ki. Google Görsel Arama bu hizmet ile resimleri kendi içerisinde frame ile gösterir. Yani Google arama sonuçlarında resimleri içeren web sitelerine gerek duymadan tüm trafiği kendine çekmektedir. Burada önemli bir sorun resim siteleri için olmuştur. Çünkü bu siteler kendilerine resimler ile ziyaretçi çekmektedirler. Google resimleri kendi pencerelerinde gösterdikçe, bu web siteleri de kaybolmaya yüz tutmaktadır. Bu sebeplerden dolayı bu web sitelerine sahip olan yazılımcılar bu soruna bir çözüm bulmaya çalışmaktadırlar. Ancak Google’ın bu hizmeti tüm dünyada bulunan resim web sitesi sahiplerini rahatsız etmiş durumdadır. Bu sebepten dolayı bazı web sitesi sahipleri frame engelleyici kodlar oluşturmaya çalışmaktadırlar. Ancak Google bunlara izin mi verir, yoksa bu web sitelerini cezalandırır mı bunu yakın zamanda göreceğiz. Aslında Google hep kaliteli içerik veren web sitelerini koruma politikasına sahip bir şirkettir. Ancak bu resim içeriği sunan web siteleri ile arasındaki yol ayrımı, bu alanda çok sık rastlanan problemlerden değildir.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>