2014 Nisan ayında Google zaten bu gizli mobil yönlendirmeler ile alakalı bir mesaj vermişti. Ancak bu son gelen Google Resmen Uyardı: Gizli Mobil Yönlendirmeler yazısı ile alakalı yazıda bu konuda Google’ın daha derin bir mesaj vermek amacı olduğunu gösteriyor.

Bazı durumlarda, farklı cihazlarda farklı görüntülenme kabul edilebilirdir. Örneğin resim gibi düzenlenmesi gerekecek içerikler için akıllı telefonlarda daha küçük boşluklar bırakılabilir. Yada mobil cihazlarda kullanımı daha kullanışlı ve kolay bulunabilir yapmak için menüleri bir bölmeye sığdırabilirsiniz. Eğer düzgün şekilde uygulanırsa, bu kullanıcı odaklı düzenlemeler Google tarafından sağlıklı şekilde anlaşılabilir.

Bu durum sadece mobil cihazlardaki yönlendirmeler için de benzerdir. Kullanıcı deneyimini geliştirmek için yapılan yönlendirmeler ( site.com ‘dan mobile.site.com’a gibi) de yine kullanıcılar için faydalı olacaktır. Ancak sadece mobil cihazlarda geçerli ve kullanıcı için kötü içerik sunulan sinsi gizli yönlendirmeler Google Webmaster Yönergeleri‘ne aykırıdır.

*unrelatedurl = > alakasız url Kaynak: Google Webmaster Central blog
*unrelatedurl = > alakasız url Kaynak: Google Webmaster Central blog

Faydasız bir deneme: Aynı link arama sonuçlarında hem bilgisayarda hem de mobil cihazlarda ortaya çıkıyor. Kullanıcı bilgisayarından arama yapıp bu linke tıkladığında her şey normal gerçekleşiyor. Ancak buna rağmen, bu arama bir mobil cihazdan yapılıp aynı linke tıklandığında birden alakasız bir linke yönlendirme yapılıyor.

Bu mobil odaklı gizli yönlendirmeleri kim uyguluyor?

Webmasterların veya seo hizmeti veren kişilerin sadece mobil odaklı yönlendirmeleri uyguladıkları bazı yerler vardır. Bu açık açık bir webmaster veya seo uygulayıcısı hatasıdır ve Google buna manuel bir ceza ile karşılık verir.

Ancak site sahiplerinin bilgisinin dışında bu sadece mobil site odaklı yönlendirmelerin kullanıldığı yerler de görülmüştür:

Kullanıcıyı özellikle yönlendiren reklam uygulamaları

Gelir elde etmek için reklamlarını göstermek amacıyla kullandığınız reklam yazılımı veya içerik yönetim sistemi mobil cihazları sizin bilginiz dışında tamamen farklı bir siteye yönlendirebilir.

Bir sitenin internet korsanlarının hedefi oluyor olmasının sonucu olarak mobil odaklı yönlendirmeler

Bir diğer durumda ise eğer web siteniz internet korsanlarının eline geçmiş ise onlar kasti olarak sadece mobil cihazları kendi istedikleri sitelere yönlendirebilirler.

Web sitemin gizli mobil odaklı yönlendirme yaptığını nasıl anlarım?

1- Akıllı telefonda sitenize girdiğinizde yönlendirme olup olmadığını kontrol edin.

Google size akıllı telefonunuzdan Google araması yapıp web sitenize giderek mobil kullanıcı deneyimini test etmenizi öneriyor. Hataları ayıklamak adına bilgisayar sürümüne benzer bir mobil sürüm kullanışlıdır ve bunu da çok sayıda farklı türdeki cihazdan deneme yaparak elde edebilirsiniz. Örneğin Safari, Chrome ve Firefox’dan doğruca deneme yapabilirsiniz.

2 – Kullanıcılarını dinleyin.

Kullanıcılarınız sitenizi yaptığınız türden farklı şekilde görebilirler. Kullanıcı şikayetlerini dinlemek her zaman önemlidir, bu şekilde mobil kullanıcı deneyimi kalitesini artırabilirsiniz.

3 – Sitenizin Google Analytics verilerinde kullanıcılarınızı izleyin.

Olağan dışı mobil kullanıcı aktiviteleri web sitenizin Analytics hesabında yer alan verilere göz atılarak tespit edilebilir. Örneğin, mobil cihazlardan gelen kullanıcılarınızın sitenizde ortalama ne kadar süre geçirdiği gözlemlemek faydalı olabilir. Eğer mobil cihazlardan gelen kullanıcılar( ve sadece onlar ) daha önceden sitenizde geçirdiği zamandan aniden daha az süre zaman geçiriyorsa, orada mobil cihazlarda yönlendirme ile alakalı bir sorun olabilir.

Geniş çaptaki mobil kullanıcı aktivitelerindeki değişiklerden onlar olur olmaz haberdar olmak için, özel uyarı oluşturmayı deneyebilirsiniz. Örneğin mobil kullanıcıların sitenizde geçirdiği sürede ani bir düşüş olduğunda veya mobil kullanıcı sayınızda ani bir düşü olduğunda alarm ile  uyarılabilirsiniz. (Bu uyarılar her zaman açık olamayabilir, yani bu uyarıların nedeni direk olarak mobil yönlendirmeler olmayabilir.)

Mobil kullanıcılarımın yönlendirildiğini fark ettim ve bunu ben yapmadım. Ne yapmalıyım?

1- Sitenizin internet korsanlarının eline geçmediğinden emin olun.

Search Console’da Güvenlik sorunları menüsüne gidin, eğer bir internet korsanlığı vakası fark ettiyseniz, burada bir bildirim görmelisiniz.

2 – Sitenizdeki üçüncü parti uygulamaları denetleyin.

Eğer bir internet korsanlığı vakası yaşamadıysanız, bu yönlendirmelere neden olabilecek sitenizdeki üçüncü parti uygulamaları incelemek için zaman ayırmanız önerilir. Bunu aşağıdaki adımlarla yapabilirsiniz:

A – Yönlendirmeleri kontrol edemediğiniz sayfalardaki kullandığınız üçüncü parti uygulamaları teker teker kaldırın.

B – Her kaldırmadan sonra mobil cihazlarınız ile bu sayfaları kontrol ederek, yönlendirmenin durup durmadığını gözlemleyin.

C – Eğer mobil yönlendirmeleri özel bir uygulamanın oluşturduğunu düşünüyorsanız, bu uygulamayı kaldırmayı düşünün ve sorunun hata ayıklamasını uygulama sağlayıcı ile yapın.

Gizli Mobil Yönlendirmeler Üzerine Son Düşünceler

Kullanıcıları Google botlarının gördüğü şekilden farklı bir sayfaya yönlendirmek Google Webmaster Yönergeleri’ni ihlal etmek demektir( daha fazla bilgi için: Gizli yönlendirmeler ). Kullanıcıların arama kalitesini garantiye almak için, Google Arama Kalitesi ekibi bu tür siteler için Google indenxlerinden silinmenin de için olduğu yaptırımlar uygular. Google manuel bir yaptırım uyguladığında, Search Console aracılığı ile site sahibi mesaj almaktadır. Search Console hesabı kurduğunuzdan emin olun.

Sitenizin kullanıcılarını bilginiz dışında yönlendirmekten kaçınmak için, kullanıcı trafiğiniz üzerinde etkisi olmayan bir reklam uygulaması kullandığınızdan emin olun. Online pazarlamada da güven inşa etmek istiyorsanız, biraz sektör dışına çıkmanız gerekebilir.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>