Seo işi ilk başlar ülkemizde duyulmasından sonra yapılan ve ilk başlarda işe yarayan genel yöntem, backlinkleri kullanmaktı. Burada genel yapılan şey, ücretsiz sitelerden çokça backlink almaktı. İçeriğe de fazlaca önem verilmezdi, genel amaç backlink toplamaktı sadece. Bu çok kısa süre işe yaradı, daha sonra Google bu açığını kapattı hızlıca. Bu açığı kapatmasından sonra, hala bunu uygulayan sitelere de bir yaptırım uyguladı.

Bunun adı “SandBox” idi. Peki nedir bu?

Sandbox bir kara liste gibi düşünülebilir. Google kendini kandırmaya çalışan web sitelerini bu listeye alır. Bu genelde yeni açılan web siteleri için geçerli olur. Yeni bir web siteniz var çok fazla sayıda backlink alıyorsunuz ve Google’ın gözünden kaçmadı. İki olasılık var bu safhada. Ya üst sıralarda yerini alırsınız ya da cezalandırılarak o anahtar kelimenin en sonlarına gönderilirsiniz. Ülkemizde ilk başlarda bu ikinci olay çok defa gerçekleşmiştir ve gerçekleşmeye devam etmektedir hala. Bu nedenle seo işlerini bilen birisi ile yapmanız veya bu işlere kalkışmadan yeterli bilgi birikimine sahip olduğunuzdan emin olmanız son derece önemlidir.

 

sandbox google seo

Yukarıda sandbox a düşme yolunda iki seçenek var dedik. Peki bir siteyi sandbox veya en ön sıralara taşıyan faktörler nelerdir. Buradaki en önemli faktör seo çalışmalarının temel amacı olan doğal görünümdür. Öncelerden de belirttiğimiz gibi aldığınız hitler ve backlinkler doğal ise arama motorları sizi ön sıralara taşır. Aksi takdirde bunun cezası çok kötü olacaktır. Google yeni açılan web sitesi çok sayıda backlink aldığında içeriğine bakar, özgün mü diye. Sonra trafik ile backlink orantılı mı diye bakar. Yani bir site çok sayıda backlink alıyor ama özgün içeriği yok, bu mantıklı mı? Tabii ki hayır, bu nedenle caze yaptırımı uygulanır. Diğer bir olayda çok sayıda backlink var ama siteye gelen ziyaretçi buna oranla çok düşük. Bu mantıklı mı? Siteye birileri girmeden mi link veriyor, tabii ki hayır. Bu da hiç doğal değil. Bu gibi bir çok nedenle sandboxa fazla sayıda web sitesi düşmektedir.

Yeni Sitelerde Backlink?

Peki yeni açılan web siteleri hiç mi backlink almasın? Buna özgün içerikle çözüm bulabiliriz. Bir yerlerden ziyaretçi çekemeyeceğimize göre, en optimum çözüm özgün içerik olacaktır. Burada önemli nokta özgün içerikten sonra ve buna orantılı olarak backlink almaktır. Yeni açılan web siteleri ilk ay backlink almasa da olur, sonrasında özgün içerik yayınladıktan sonra yavaş yavaş ve düzenli olarak backlink alınmalıdır.

Düzenli Backlinklerinizi belirli bir süre zarfında arttırmakda fayda var neden derseniz?

Siteniz eskisi gibi hantal ve az içerikli bir site olmakdan çıkıp bol içerikli , bol ziyaretçili bir site olma yolunda ilerlemektedir bu nedenledir ki sitelerinizi ilk sayfaya çıkarmak backlink pediyotları uygulamalısınız..
Google artık belirli bir süre düzenli baklink akışı sağlanan sitelerin birden backlink girişlerinin azalmasını manipilasyon olarak algılamaktada ve bu sebeble sitenizi alt sıralara göndermektedir.

Peki Ne Yapılabilir?

Biz SeoTuruncu ekibi olarak sitelerinizin ilk sayfada kalması için düzenli baklink ve düzenli içerik sağlanmasını 1.kural olarak görüyoruz bu sebeble seo şirketleri ile çalışan şirketlerin seo şirketleri ile işleri bittiğinde düşmeleri veya ilerlememelerinin sebebleri arasında bu yer alır…

Sandbox eski Google algoritmalarında genelde her sitenin kaderi olarak algılanırdı ama artık bu yeni algoritmasında bu sinyali biraz yumuşakmış gibi görünüyor. Zira yeni sitelerde ilk sayfalarda yerini bulabilir ama sonra hemen bu saydıklarımızı yapmadıkları için ilk sayfadan siliniyorlar…

bir diğer makalemizde görüşmek üzere esen kalın…

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>