Site sorguları hakkında bilginiz var mı? Ne kadar linkiniz olduğunu nasıl sorguluyorsunuz? Buna bir başlangıç yapalım birlikte. Google’da eğer site:seoturuncu.com sorgusunu yaparsanız, bu siteye ait arama motorunda bulunan linkleri listelemiş olursunuz. Bu sorgu için daha değişik seçenekler de mevcuttur.
Örneğin sorguya “inurl:sef” parametresini de girerseniz, url adresinde “sef” kelimesini içeren linkler listelenecektir. Buradaki linklerin hepsi arama motorunda indexlenen linkler olduğuna dikkat ediniz lütfen. Bazı anahtar kelimeler ve bu anahtar kelimelerde ön sırada çıkmak oldukça önemli olabilir. Ama bazen de neyin önemli olacağını bilemeyebilirsiniz. Peki ama hangi kelime en çok aratılıyor, bunun öğrenmenin bir yolu yok mu? Google Trends hizmeti size bu konuda yardımcı olmaktadır. Bu hizmet ile trend olan anahtar kelimeleri görebilirsiniz ve kendinize bu anahtar kelimeler üzerinden hedefler bulabilirsiniz. Bu trends hizmetinin bir de web siteleri için olanı vardır. Google Trends Websites ile bir web sitesinin tahmini trafik değerlerini görebilirsiniz. Tüm bu trend hizmetleri hedeflerinizi oluşturmakta oldukça önemli roller oynayacaktır. Tüm bu veriler ile önünüzü görecek ve profesyonel planlamalar yapabileceksiniz. Yani bir anahtar kelimenin arama trafiğinin fazla olacağını görüyorsanız, o anahtar kelimeye yönelik çalışma yapabilirsiniz. Ama ya bunu bilmeseydiniz? Tüm çalışmalarınızı ancak bazı öngörülere göre yapabilirdiniz. Google Insights ise yerel kullanımlar için uygundur. Bu hizmet popülarite ve yan aramalar hakkında bize bilgiler sunmaktadır.

 Google Trends Sorgulama

Site sorgulama yöntemleri sadece Google’da değil, Yahoo ve Bing gibi birçok arama motorunda da kullanılır. Benzer şekilde “site:seoturuncu.com” şeklindeki aramama bu arama motorlarında da benzer sonucu verecektir. Bu sorgu yönteminin yanında, IP değeri de bizim için bir seçenek konumundadır. IP:… şeklindeki aramalar ile sitemizin IP adresini kullanarak sorgu yapabiliriz. Google Trends hizmetinin benzer bir şeklide Microsoft Reklamcılık’da mevcuttur. Reklam Zekası hizmeti ile yapay trends tahminleri kullanıcılara sunulur. Bu hizmet ile de benzer tahminler yapılır. Bu gibi hizmetler her zaman web sitesi yapımcı ve arama motoru optimizasyoncuların yanında olmaktadır. Bu hizmetler ile elle tututlur veriler ile işe başlanır. Bunlara göre bir yol haritası seçilir.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>