Google ile Twitter tekrar anlaşma vardı. Şubat’dan önce, Google’ın Twitter’ın akışına tamamen izin almasını sağlayan bir anlaşma yaptıkları haberi duyuldu.

Buna rağmen tüm detyalar henüz bilinmiyor. Yapacaklarımız kabuller üzerine yapılacak yorumlardır.

Google Ortaklık İle Ne Kazandı?

twitter-seo

Anlaşma ile Google, firehose olarak bilinen Twitter’ın tweet akışına izin sağladı. Firehose saniyede 9000 tweet sayısına sahiptir. Google’ın bu twitleri indexleme sayısına göre çok fazla.

Diğer bir deyişle, Google alakalı twitleri çıkarmak için böcek(crawl) gönderiyordu. Ancak saniyede 8766 twitlik bir hızı crawl etmeyi denemek pek iyi gitmedi ve neden iyi gitmediğini tahmin edebileceksiniz. Eğer Google uygun bir oranda Twitter’a crawl gönderseydi, Twitter’ın serverlarının çökmemesi pek de muhtemel değildi.

 Bunun yerine, Google firehose erişime sahip oldu.

Başka neden Google Twitter ile yakın olmak istedi?

Çünkü Google bilgi özellikle zamanlı tüm bilgiye yakın. Twitter de zamanlı bilgiye ulaşyor.

Kullanıcılar 4-5 saat sonra yayınlanacak bilgi ile tatmin olmuyor. Saniye saniye taze bilgi istiyorlar. Bu da neden Twitter’ın davet edildiğinin kesin nedenidir.

Google yeni kurulma aşamalarındayken, kurucuları “10 Şey” adında bir liste oluşturdu. Bunlar “Kullanıcıya odaklan; gerisi kendiliğinden gelir.”, “En iyisi; tek bir şeyi gerçekten ama gerçekten iyi yapmaktır.”, “Hızlı, yavaştan iyidir.”, “Web’de demokrasi işliyor.” ve “Bir cevaba ihtiyaç duymanız için masa başında olmanız gerekmez.” gibi mottolardan oluşur.

Twitter-Google ortaklığına, bu 10 inanılan şey bakımından hızlı bir şekilde göz atabiliriz. Kullanıcılar hakkında, hızlı, demokratik, bilgi veriyor. Kısacası çok iyi bir fikir.

Twitter İçin Ne Var?

 Twitter İçin Ne Var?

Bu tamamen büyük oranda global ölçek ile alakalıdır.

 Twitter asla durgun bir sosyal medya sitesi değil. Twitter oldukça büyük. Ancak maalesef kullanıcı tabanının onlara olan güçlü bağını bir kez kaybettiler.

2013 de kullanıcılarının %46’sı siteyi günlük ziyaret etti, 2014’de bu rakam %36’ya düştü. En büyük 5 sosyal medya sitesi içinde, Twitter en düşük pazar payına sahip.

PEW’e göre, ABD’deki yetişkin nüfusun %19’u Twitter kullanıyor. Bu güzel ancak, Facebook’da bu oran %58 derecesinde. Bu ise can sıkıcı durumda. Herhangi bir Facebook karşılaştırması can sıkıcı olabilir ama bu özellikle Twitter için zorlayıcı konumdadır. Twitter sosyal medya ailesinin küçük çocuğu konumundadır. Sadece ufak bir yüzde ile de olsa daha genç platformlar olan Pinterest ve Instagram, Twitter’ı geçmiş konumdadır.

Ameraki’da yetişkinlerin sosyal medya kullanım oranları(Kaynak:PEW):

Facebook        : 58
Linkedin          : 23
Pinterest         : 22
Instagram       : 21
Twitter            : 19

Bu nedenlerle Twitter için bu koruyucu ortaklık dev bir adım denilebilir. 2011’den beridir arama sonuçlarındaki görünürlük asla önceki gibi olmadı.

Tarihçesi: Google ve Twitter Ortaktı. (Biraz Karışık)
seo-twitter

2009’dda Twitter ve Google ilk kez görüştü. Twitter genç ve tecrübesizdi. 3 yaşında bir şirket olarak Google gibi bir idole düşkündürler.

Görüşmeler başlar başlamaz, Google Gerçek Zamanlı Arama adındaki şeyi ortaya çıkarmıştı. Gerçek Zamanlı arama, mevcut Tweetleri ve sizin arama sorgularınızdaki diğer yoğun bilgileri tamamlama konusunda müthiş bir yoldu.

Twitter düşüşe geçince anlaşma bitti. Twitter’ın artan ödemeleri nedeniylei ortaklığın tüm avantajı gitti.

Ortaklık anlaşması iptal oldu. Ancak bunlar olduktan sonra, 2011 yılında yeni bir şans doğdu. Google ve Twitter konuyu tekrar gündeme aldı. İki şirket de büyüdü gelişti ve uzun süreli ciddi bir şeyler yapmaya hazır hale geldi.

Gerçek Zamanlı Pazarlama Daha Önce Hiç Olmadığı Kadar Önemli

Twitter mükemmel bir gerçek zamanlı haber beslemesine sahip. Bu kullanıcılar tarafından oluşturuluyor, devamlı, konuşmayla alakalı, hash tag sahibi ve global. Twitter devrimleri koordine etti, başkaldırmaları kolaylaştırdı, protestoları artırdı ve belki de bizi aptal yaptı.

Ve şimdi bu tweetler dünyanın en baskın arama motorunun sonuçların gözüküyor.

Tweetler Nerede?

Google’ın arama sonuçların tweetleri görmek için sabırsızlanıyor musunuz? Beklemeye devam edin. Bunun bir kaç ayı bulacağı söyleniyor.

Google henüz arama sonuçlarına tweetler yerleştirmek için bir yönteme sahip değil. Biz de bununla birlikte ne geleceğini bilmiyoruz.

Twitter Takipçileri Artık Daha Önemsiz

Tweetleri Google aramalarında kim görecek? Google’da arama yapan herhangi birisi.

Diğer bir deyişle, insanlar sizin tweetlerini görmek için sizi takip etmesine gerek kalmayacak. Bunun yerine tweetler, Google’ın aranabilir alan adına girilecek. Tabi bunun için bir gizlilik seçeneği olacağına dair şüphemiz de yok. Mutlaka bu özellik konulacaktır.

Bununla birlikte mevcut durumda twitter da olan takipçilerin sayısı azalabilir.

Sosyal Arama Hiç Olmadığı Kadar Büyük

Sosyal ve arama kim-nerede-kimin kimi çemberleriyle ile birbirine bağlandı. Google ve Twitter güçleri birleştirdiğinde, hangisinin bitip hangisinin başladığını kestirmek daha zor olacak.

Şunu söylemek yeterli olacaktır sosyal ve arama hiç olmadığı kadar birbirine bağımlı olacaktır. Eğer seo işindeyseniz, sosyal medya hakkında bilgi olmanız gerekecektir. Ve eğer sosyal medya alanında çalışıyorsanız, seo hakkında bilgili olmanız gerekecektir. O zaman ikisinin bir ayrımı olmayacak.

Google+ Düşüşte (Yine)

Google-Plus-SEO

Bu adımın Google için anlamı nedir? Bu Google+ için bir çöküşün gözüktüğü anlamına geliyor. Arama sonuçlarına Google Authorship eklendiğin beri, Google’ın sendeleyen sosyal medya platformu her hangi bir gelişim gösteremedi.

Twitter’ın ortaklığının Google+ için iyi olduğuna dair bir belirti ortada yok. Alternatif bir sosyal medya akışının kendininkinin üzerine koyarsa, Google+ kullanımından vazgeçilebilir.

Yani Ne Yapmanız Lazım?

Bilmeniz gerekenler hakkında bilgiler verdik ama ne yapmak lazım?

İki Şey:
  1. Bekle. Google’ın tweetleri arama sonuçlarına eklemesinin ne getireceğini göreceğiz. Bu geliştiricilerin tercihini kalmış bir şey durumunda şu anlık. Biz bilemeyiz, bilmiyoruz ve google bunu görünür kılmadığı sürece bilemeyeceğiz.
  2. Twitter Kullanın. Durum ne olursa olsun, bunun Twitter için yükselme zamanı olduğu açıkça bellidir. Eğer hiç bir şey olmazsa şirketiniz geniş bir bilinirlik yönünden kazançlı çıkacaktır. Twitter sistemini öğrenmenizin bir zararı olamayacaktır. Bunu öğrenmeniz arama sonuçları bakımından size yarar sağlayabilir.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>