Google’ın yeni yerel arama sıralama algoritması, Temmuz 2014’de duyuruldu.

google-pigeon4-ss-1920-800x450

Yerel aramalar her zaman önemli olmuştur ve yine her zaman önemli olacaktır. Mobil cihazların yükselişine rağmen, yerel sonuçlar önemlidir.
 

1. Pigeon (Güvercin) 24 Temmuz’da Duyuruldu

24 Temmuz’da Google yeni bir arama algoritması duyurdu. MOZ‘un algoritma değişim raporu aşağıdaki gibidir:
Google yerel SEO dünyasını bir güncelleme ile trajik şekilde salladı, yerel sıralamaları yorumlama ve muhafaza etme şeklini değiştirdi. Google, Pigeon’un yerel algoritma ve çekirdek algoritmayı birbirine daha yakın kıldığını iddia etti.
Daha sonra 1 Ağustos’da, Pigeoun’un güncellendiği gibi bir görünüm ortaya çıktı ancak bu Google tarafından resmi olarak onaylanmadı.

2. Algoritma Arama Sonuçlarını Hem Google Web Araması Hem de Google Haritalar Araması ile Etkiliyor

Daha önceleri Google Web Araması ile Google Haritalar Araması farklı sonuçlar veriyordu. Güncellemenin duyurulması ile daha uyumlu sonuçlar gözlemlenmeye başlandı.

3. Yerel Sonuçlar Geleneksel Web Sıralama Sinyallerine Artık Daha Yakından Bağlı

Yerel-Sonuçlar-Geleneksel-Web-Sıralama

Search Engine Land’e göre bu güncelleme yerel sonuçları standart web sıralama sinyallerine daha yakından bağladı.

Yeni yerel arama algoritması web sitelerinin web arama kapasitelerine, alınan yüzlerce sıralama sinyaline ve yazım denetimi yeteneği, eşanlam ve Google’ın bilgi diyagramı gibi arama özelliklerine daha derinden bağlı konuma geldi.

4. Güncelleme Yelp-Spesifik Sorgulamalar İçin Daha Doğru Sonuçlar Sağlıyor

Yelp 2014’ün ortalarında Google ile, görünüşte yerel değerlendirme sitesini arama sonuçlarında hiçe saydığı için sıkıntı yaşadı. Şirket Google’ı kendi değerlendirmelerini Yelp’inkilerinin önüne koymak ile itham etti. Bu durum arama özellikle “yelp” kelimesi ile yapılınca bile aynı oldu.

Pigeon bu sorunu düzeltti ve şimdi Yelp-Spesifik sorgulamaları kendi sonuçlarının önüne koydu.

5. Güncelleme Diğer Yerel Rehberlere de Daha İyi Tanınırlık Sağladı

Yelp gibi bir çok yerel değerlendirme sitesi mevcut. Bu diğer siteler de Pigeon ile daha yüksek bir görünürlüğe eriştiler. Yani kullanıcılar arama yaparken konum adı kullanıyormuş gibi sorgulama sonuçları ile karşılaşabilir. İşin özünde, bu algoritma rehber ve rehber listelerine daha iyi önem verdi.

6. Yerel Arama Algoritması Google’ın Duyurduğu En Büyük Yerel Arama Güncellemesi

MozCast ana dalgalanmalar kaydetti. Alttaki diyagramlar değişimlerin yerelde olduğunu işaret ediyor.
image00

7. Harita Eğrileri Uzaklık & Konum Sıralama Parametrelerini Düzeltmiş

Search Engine Land’a göre, “Google’ın yeni algoritması kendi uzaklık ve konum sıralama parametrelerini düzeltti.” bunu Google söyledi. Uzaklık ve konum sıralama parametrelerinin açıkça ne olduğu belli olmadığı sürece, bunun yakın muhit, ya da ölçüsüz boşluk  gibi kötü bir görünüm sağlayacaktır.

Andrew Shotland geçen yıl “ölçüsüz boşluk” ve “muhit algoritması” hakkında şunları yazdı:

Yerel arama verisi dünyasında, muhit “ölçüsüz boşluk” olarak bilinir. Bunun anlamı standart sınırların olmamasıdır. Yani bir muhitin nerede başlayıp nerede bittiği tanımı her kişiye göre farklı olabilir.Bu da Google gibi servislerin doğru muhite ulaşmasını zor kılar.

Pigeon’dan önce, yerel sonuçlardan bu yakın boşlukları ayırması zordu. Şimdi, Pigeon’un arttırdığı belirginlik ile, algoritma artık daha doğru. Ama bu kesinlik ne gerektirir? Tahminler:

Algoritma hem bir yerel muhit için geleneksel sorgulama terimlerini hem de aynı muhit için günlük terimleri kullanan sorgulamalar için daha iyi sonuçlar çıkaracak.

Bir muhit bir çok isimle bilinebilir. Bir yabancı bir yöreyi haritadaki ismi ile ziyaret etmek isteyebilir. Ama yerelde o isim kullanılmıyor olabilir. Hangisi doğru? Bu algoritma ile ikisi de doğru.

Algoritma, kısmen muhitten kısmen dışarıdaki aramalar için de yerel sonuçları sağlayacak.

 algoritma-kismen

Bir şehirde kahve dükkanı arıyorsunuz. Ancak haritalara göre diğer yerel muhitte olabilirsiniz.

Haritanın muhit sınırları hakkında dert etmenize gerek yok. Sizin istediğiniz sadece bir kahve. Yani siz “Kocatepe Kahve” diye arama yaptığınızda sizi yerleşim yeri olan Kocatepe’deki kahvelere mi yoksa bir marka olan Kocatepe Kahveye’mi götürecek Google? Bu bulunduğunuz konuma göre şekillenecek.

Bu Pigeon’un odaklandığı belirsizlik ve konum bazlı sezgisel elde etme konularıdır. Şöyle de diyebiliriz: Google kendi sınırsız algoritmik bilgi dağarcığı içinde, muhit gibi küçük bir arama bölgesini görür ve arama yapan kişiye daha kesin sonuç vermek ister.

Algoritma, muhit odaklı anahtar kelime ve alıntılara daha çok önem veriyor.

Spesifik konumu yansıtan sosyal profilleri, alıntılar ve Google+ profillerini optimize eden yerel iş yerleri bu güncellemeden daha iyi etkilenecektir diye düşünülüyor.

8. Birçok Yerel Sonuç Karışık Sonuçlarla Yer Değişti 

Güncellemeden sonra bazılarının sıralamaları iyi yönde değişirken, bazıları için ise bu hayal kırıklığı oldu.

9.Bazı İş Kolları Sıralamalarda Düşüşe Uğradı

bazi-is-kollari-local-seo

İngilizce kaynaklara göre esnaf numaraları, emlakçı, avukatlar gibi iş kollarında sıralama düşüşü oldu.

10. Yerel Paketler Düştü

Local Packs dediğimiz Google’ın benzer yerel sonuçları paket olarak gösterdiği bir uygulaması var. Bu güncelleme ile bunlarda da düşüş gözlendi.

11. Bazı Spam Sonuçlar Göründü

Algoritma değişikliğinden hemen sonra bazı spam sonuçlar gözlemlendi.

Açıkçası bu algoritma spam hedef alınarak tasarlanmadı, bu nedenle bazı spamlar içeri sızabilir. Barry Schwartz; yeni bir algoritma işleme girdikten sonra, her zaman arızalar, beklenmedik çıktılar ve daha alakasız sonuçlar gözlemlenir demiştir.

Pigeon başlangıçta işleme girdikten sonra bir çok spam sonucu ile karşılaşıldı. Bu sonuçlar Expedia tarafından kayıt edildi. Algoritma sadece yüksek kaliteli içeriğe göre ayarlanmış gibi gözüküyor.

12. Güncelleme Tüm Dünya’da İşleme Alınmadı

Temmuz 2014’de işleme alma sadece ABD’de gerçekleşti. Aralık’dan sonra Kanada, Birleşik Krallık ve Avustralya’da gözlendi.

Sonuç

Yerel her zaman önemlidir. Yukarıda da örneklediğimiz gibi siz Tokat‘da bir yer ararken Sizi California’nın Pasadena kentinde bir sonuç ile karşılaştırmak doğru mu? İki şehirde ortak bir kahve dükkanına sahip olabilir.

Pigeon veya nasıl adlandırırsanız yerel arama için düğmeye bastı.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>