Link inşası denince genel olarak herkesin aklına başka sitelerden link almak geliyor. Ancak sitenin içindeki başka bir sayfaya verilen iç linkler de SEO hizmeti verenler için önemli olmalıdır ancak iç linkler gözden kaçıyor.

İç linkleri vermek amacıyla sitenizden rastgele bir sayfayı seçmeyin, gerekli olan yerlerde link verin. Verdiğiniz bu link mevcut sayfayı tamamlayıcı sitenizdeki diğer bir sayfaya yönlendirmelidir. Ayrıca sitenizdeki bir sayfadan ana sayfaya link vermek de pek iyi bir fikir değildir.

İç Linkler Gözden Kaçıyor

 

Bunları zaten biliyorsunuzdur. Zaten herkes anlamı tamamlayacak şekilde diğer sayfalarına link verir. Ancak her geçen gün yeni içerikler oluşturuyorsunuz ve bu yeni içerikler geçmişte oluşturduğunuz içerikleri tamamlayabilir. Neden geçmişte oluşturduğunuz içeriklere gidip, yenilere link vermeyesiniz?

Her yeni içerikte tüm geçmişi tarayın demiyoruz ancak zaten yazdığınız şey hakkında daha önceden benzeri olacak içerikleri hatırlıyorsunuzdur. Hatırladığınız kadarı ile bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bir konuda ne kadar çok yazınız var ise o konuda o kadar uzman görünürsünüz. Bu iç linkler ile de insanları sitenizde tutarken aynı zamanda onlara uzmanlık alanınızda daha fazla bilgi verirsiniz.

 

İç Linkler ve Site Mimarisi

İç linkleri eklerken, bu sayfalar arasında bir alaka olmalıdır. Çok geniş çapta bir siteniz yok ise zaten tüm içerikleriniz tek bir alan ile ilgilidir ancak eğer geniş bir siteniz varsa alakasız alanlardan birbirine link vermek yardımcı olmaz. Ancak bu çokça uygulanmaktadır.

Aynı alanda diğer bir iç sayfaya verilen linkler o konuda uzmanlık kanıtlanır, o sitenin o konudaki otoriterliğinde artış görülebilir. Bu nedenle içerik hazırlarken bir strateji izlemeniz yardımcı olur. İşinizi ile alakalı bir konu seçin ve her yeni içeriğiniz onun bir parçası olsun. Bu şekilde daha programlı bir iş çıkarabilir ve bir konuda otoriter olabilirsiniz.

Gazetelerde uygulanan yazı dizileri önerilerimize son derece uygun bir örnektir. Yazı dizileri ile siz de bir alanda en kaliteli içerikleri sunarken, bunları birbirine iç linkler ile bağlayarak hem daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar hem de daha iyi bir SEO çalışması yapmış olursunuz.

Başka sitelerdeki iç linkler?

backlink-seo

Başka siteler ile iç linklerin ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Ancak düşünelim ki site bir siteden link aldınız ve o link aldığınız sayfa sitenin diğer sayfalarından iç linkler alıyor. İşte o link aldığınız link artık daha değerlidir.

Bunu en çok sosyal ağlar, forumlar vb. sosyal platformlarda görebiliriz. Sitenize verdiğiniz linki içeren bir paylaşım ne kadar çok kişi tarafından paylaşılırsa sitenizin SEO çalışmalarına sunduğu değer o kadar fazla olur. Bu nedenle sosyal ağlardaki aldığınız linklere de bu şekilde bakmanız yardımcı olacaktır.

Sosyal ağların arasında Google+ özellikle önemlidir. Sitenize verdiğiniz linkin olduğu paylaşımı olabildiğince fazla sayıda kişi paylaşmalıdır. Bu şekilde direk Google’ın sosyal ağında fazla paylaşıma sahip olur ve bu şekilde SEO çalışmalarına yardımcı olursunuz.

Google+ çevrenizdeki insanların paylaşımlarına yorum yazmak, onların paylaşımlarını paylaşmak gibi etkileşimler kendi paylaşımlarınızın da daha geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Özet

Site içi linkler yayın yaptığınız alandaki online otoriterliğinizi artırmak için oldukça önemlidir. Site içi linkler ile sayfadaki anlamda eksik kalan yerler için oluşturduğunuz diğer sayfalara yönlendirme yapabilirsiniz. Site içi linkler benzer alanlardaki sayfalar arasında yapılırsa en iyi verim alınır.

Dışarıdan link aldığınız sayfanın o site içindeki iç link alma sayısı da önemlidir. Buna sosyal ağlardan alınan linkler örnek verilebilir. Bu sosyal ağlardaki, özellikle Google+, paylaşımları artırmak; aldığınız linkin kalitesini de artıracaktır.

1 comments

  1. güzel bir anlatım olmuş iç linklemeye dair aklımda soru işareti kalmadı

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>