Anahtar kelime belirleme işlemi kuşkusuz kendimiz veya müşterimiz için yaptığınız SEO çalışmalarında ilk adımı oluşturur.Bu nedenle İşinize Yarayacak Anahtar Kelime Kaynaklarına ihtiyaç duyarız. Eskiden beri uygulanan anahtar kelime arama yöntemlerinin sıradan ve en çok bilinen yoldu: Anahtar Kelime aracına gir, bazı kelimeler yaz, bazılarını işaretle. Bu yol kolay, hızlı ve basit bir yöntemdir.

Ancak artık daha farklı yöntemler mevcuttur. Kurallar değiştiğine göre, oyunda başarıya ulaşma yöntemleri de kuşkusuz değişti. Evet hala Anahtar Kelime Planlayıcısını kullanıyoruz ancak; buna ek olarak organik trafiği artırıcı fazla bilinmeyen yöntemler keşfettik.

İşinize Yarayacak Anahtar Kelime Kaynakları Nelerdir?

1- Wikipedia

Wikipedia-logo-v2-tr

Wikipedia’yı sadece muazzam bir ansiklopedi olarak mı düşündünüz? Tekrar deneyin. Anahtar Kelime Aramak İçin Wikipedia Nasıl Kullanılır?

Adımlarımız gayet basit:

Adım 1: Google’a “inurl:Wikipedia ve hedef anahtar kelimeniz” diye bir giriş yapıyoruz . Ya da Google’a sadece başlık veya başlangıç kelimesini giriyoruz. Bu ikinci durumda zaten genellikle ilk sonucu verir.

Adım 2: Arama motoru sonuç sayfasına; konuyla en çok alakalı terimleri ve Wikipedia içeriğindeki potansiyel anahtar kelimeleri bulmak için bakıyoruz.

Adım 3: İçeriği Wikipedia’dan açın, ilk paragraftan konuyla en çok alakalı terimleri bulmaya çalışıyoruz ve o terimleri uzun karakterli olasılıklarla deniyoruz.

Adım 4: Wikipedia’da tüm içerikten konuyla alakalı diğer terimleri bulabiliriz.

Adım 5: Bulunan terimler ile tekrar aynı işlem gerçekleştirilip, daha fazla anahtar kelime elde edebiliriz.

Wikipedia dünya üzerindeki 6. en popüler web sitesi ve rank sırasına göre Google’da 4 numara. Site 310,000,000 tekil ziyaretçi (trafiğinin %20’si) ve 7,900,000,000 sayfa görüntüleme rakamlarına sahiptir. Bunların biri bile reklam sayesinde kazanılmamıştır.

Diğer yandan, Wikipedia bu gezegendeki en iyi organik SEO stratejisine sahip. Açıkçası, anahtar kelimeler önemlidir mesajını sitede görmekteyiz. Sitenin popülaritesi bize insanların bilgiyi istediğini göstermektedir. Site kullanıcı kaynaklı içerikleri büyük bir skalada harmanlayan müthiş bir içerik pazarı stratejisine sahip.

Wikipedia ne yaparsa onu yapalım. İnsanların aradıkları terimleri kullanalım. Elbette Wikipedia’dan üstün olamayacağız ancak uzun anahtar kelimeler ile farkımızı ortaya koyabiliriz.

2- Google Otomatik Tamamlama

otomatik-tamamlama

Google’ın arama kutusuna bir kelime girdiğinizde, otomatik olarak potansiyel uzun anahtar kelimeler görünür. Bu özellik uzun zamandır kullanılmaktadır. Daha da gelişerek süreceğe benziyor.

Bu otomatik tamamlama önerilerinin tamamı gerçek aramalara dayanmaktadır. Burada çeşitlilik coğrafik konum ve dile dayanmaktadır. Ancak, çeşitliliğe rağmen, otomatik tamamlama insanların neyi aradığı dürüstçe ve kesin olarak bize yansıtır.

Otomatik tamamlamanın neden çok çekici bir anahtar kelime kaynağı olduğunu altta sıralamaktayız:

Adım 1: Bazı en popüler anahtar kelimeleri içerir.

Adım 2: Uzun karakterli öneriler yapar.

Adım 3: Bu anahtar kelimeler “freshness layer” yani tazelik katmanı algoritmasına göre sıralanır. Bu demek oluyor ki; otomatik tamamlama da en üstte çıkan tahmin en popülerdir.

Otomatik tamamlama özelliğini anahtar kelime aramak için nasıl kullanırız? Bunun için eski moda bir yöntem mevcuttur. Google’a rastgele bir kelime yaz ve sonuçlara göz at.

Adım 4: Google’u açıyoruz. Google’ın daha önce yaptığımız aramalar ile otomatik tamamlama oluşturmaması için oturum kapatıyor veya takma bir kullanıcı adı ile işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Adım 5: Ana kelimemizi veya uzun anahtar kelimemizi arama kutusuna giriyoruz.

Adım 6: Otomatik tamamlamada çıkan kelimeleri alt alta yazıyoruz.

Adım 7: Kelimenizi veya karakterlerinize “a” harfini girerek otomatik tamamlama önerilerine göz atıyoruz.

Adım 8: Adım 7’yi diğer alfabe harfleri ile tekrar ediyoruz.

Ya da bunu kolay yoldan yani ubersuggest.org ile yapabiliriz. Übersuggest bize önerileri otomatik olarak verir. Bu sitenin tüm çalışmaları bizler içindir. Sitenin tek dezavantajı ise önerilerinin arama popülaritesine dayanmamasıdır.

Aşağıdaki öneri grupları, otomatik tamamlama özelliğinde kullanılmaz.

  • Nefret veya şiddetle alakalı öneriler
  • Bireylerin kişisel bilgilerini açığa çıkaracak öneriler
  • Cinsel veya yetişkin gruplara uygun içeriklerle alakalı öneriler
  • Yasal talimatlarla kaldırılmış içeriklerle alakalı öneriler
  • Korsan içerikle alakalı öneriler

3- Google İlgili Aramalar

Google en büyük arama motoru olduğundan beri; muhteşem algoritması hakkında ipuçlarını acı ve sancılı yollardan öğrendik.

Google’ın ilgili aramalar özelliği anlık yeniden arama için anahtar kelime bulmak için çok kolay bir yoldur.

Adım 1: Kendi kelimemiz ile arama yapalım.

Adım 2: Sayfanın en altına gidin, aradakileri göz ardı edelim.

Şimdi burada anahtar kelimelerin harmanlanmış halini görüyoruz.

Bu fikir Google otomatik tamamlama önerilerine benzemektedir. Bununla birlikte, otomatik tamamlama önerilerini saklamak yerine, Google anahtar kelimeleri alır ve diğer kelimelerle karıştırır.  Buradaki diğer kelimeler başta, sonra veya tüm anahtar kelime boyunca her hangi bir yerde olabilir. Bu ilgili aramalar gerçek arama sonuçlarını içermemektedir ama basit yüzeysel bir mantıkla bağlantılıdırlar.

Her ne durumda olursa olsun, kuşkusuz bu yol ile bazı anahtar kelime fikirleri bulabiliriz.

4-Rakipten Anahtar Kelimeler

Diğer bir anahtar kelime bulma fikri de rekabetten yararlanmak olmalıdır.

Bulduklarımız sadece mükemmel anahtar kelimeler olmayacak ama; en üst sıradaki sitelerin arama motoru sorgu sonuçları sayfalarından bu anahtar kelime fikirlerini elde edebileceğiz.

Nasıl yaparız?

Adım 1: Hedef anahtar kelimemizi Google’da aratıyoruz.

Adım 2: İlk organik sonuca tıklıyoruz.

Adım 3: Sayfa Kaynağını görüntülüyoruz. (Sayfa aktifken sağ tıklayarak erişebiliriz.)

Adım 4: “<title>” etiketini arıyoruz. Bu etiketlerin arasındaki içerik potansiyel anahtar kelimemiz olmaktadır.

Adım 5: “<h1>” etiketi için arama yapıyoruz. Bu etiketlerin arasındaki içerik de potansiyel anahtar kelimelerimiz arasındadır.

Adım 6: “<keywords>” etiketi için arama yapıyoruz. Bu şekilde de herhangi potansiyel bir anahtar kelime belirleyebiliriz. Bu etiketi özellikle WordPress tabanlı bazı web siteleri kullanmaktadır, büyük bir çoğunlukla bu özellik yoktur.

Adım 7: Tüm içeriğe göz atabilir ve potansiyel uzun anahtar kelimeleri belirleyebiliriz.

Anahtar kelimeniz ile yapılan sorguda üst sırada bulunan web sitelerinin orada olmalarının bir çok sebebi vardır. Bu sebeplerden biri de anahtar kelime seçimidir. Elbette onlar çok iyi link profiline sahip olabilirler ama sayfanızda direk olarak veya çeşitlilik içinde sayfanızda anahtar kelime bulunmuyorsa gerçekten üst sıraları elde edemezsiniz.

5-Twitter

Twitter gerçekten gündemi en iyi takip eden bazen belirleyen sosyal ağlardan birisidir. Bu konumda insanların ilgisini çeken, onların konuştukları şeylerin bir arama potansiyeli olduğunu düşündünüz mü hiç? Kuşkusuz ki Twitter’da trend topic olan içeriklerin muazzam bir arama trafiği vardır.  Bu trafikten yararlanmak da bizlerin ellerindedir. Aşağıda Twitter’dan bulabileceğiniz anahtar kelimeleri görüntülemeye yarayan bazı araçlar sıralanmıştır.

TweetBeep – Sizin anahtar kelimenizin mention veya hash tag işlemlerinde kullanıldığında size haber veren bir araçtır.

Trendistic – Twitter’daki anahtar kelime trendlerini izlemenize olanak verir. (verileri gözünüzde canlandırmanıza kolaylık sağlayacak grafiklerle)

TweetVolume – Anahtar kelimenizin Twitter’da ne sıklıkla göründüğünü gösterir.

6-Tumblr Popüler Tagları

Tumblr’ın sosyal medya ve seo açısından ne kadar kullanışlı bir blog olduğu sitemizdeki önceki “Seo için Tumblr” yazısında mevcuttur. Tumblr giderek kullanımı artan bir blog sosyal ağıdır. Bu nedenle gündemi ve insanların neyi aradığını yansıtması da son derece muhtemeldir.

Bu nedenle Tumblr tagları bizim için oldukça önemlidir. Tumblr’ın hem blog hem de sosyal ağ olmasının da bize son derece faydalı olmaktadır. Bu nedenle bu siteyi anahtar kelime kaynağı olarak kullanmamız son derece muhtemeldir.

7-Diğer Sosyal Platformlar

Sosyal ağlar her geçen gün gelişmektedir. Bazıları önem kazanırken bazıları da yerini kaybetmektedir. Ancak her ne durumda olursa olsun direkt olarak insanların ilgilerinin ne konuda olduğunu yansıtmaktadırlar. Bu nedenle tüm sosyal platformlardaki insanların trendlerini göz ardı etmememiz gerekir. Anahtar kelime kaynağı olarak kullanmamız son derece isabetli olacaktır.

Sonuç

Anahtar kelime bulmak SEO çalışmalarında son derece önemlidir. Sadece kısa anahtar kelimelere yönelik çalışma yapmak pek doğru bir yöntem değildir. Çünkü doğal yani organik değildir. Her kısa hedef anahtar kelimeler için önemli uzun anahtar kelimeler de bulmanız yararlı olacaktır. Anahtar kelimelerde çeşitlilik sağlamanız işte bu sebepten yararlı olacaktır

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>