Son haberleri duydunuz mu? Instagram 300 Milyon aylık aktif kullanıcı sayısı ile, bu alanda Twitter’ı geçmiş durumdadır. Instagram bu alanda akıllıca bir yol izleyerek geldi. Güncellemelerini çoğunlukla olumlu dönüş aldı ve giderek kullanıcı sayısı arttı.

İşinize Yarayacak 10 Instagram Aracı

Sosyal ağların SEO çalışmalarına olan etkisini ayrıca belirtmemize gerek olmadığını düşünüyorum. Bu noktada Instagram çok iyi bir gelişim sergileyerek, kullanıcı sayısını artırdı. Peki SEO açısından bu sosyal ağı kullanırken; işimizi kolaylaştıracak veya hiç kullanmadığımız bir hizmeti bize sunabilecek araçlar nelerdir? Bu yazıda bu konuya değineceğiz. İsterseniz şimdi bu araçları anlatmaya başlayalım:

1. Collecto (Önceden Followgram)

Eğer Instagram’ı çokça kullanan bir kullanıcı iseniz, geçmişte çok büyük ihtimalle Followgram ile karşılaşmışsınızdır, çünkü bu araç gerçekten müthiş. Bu araç Instagram’daki mevcut durumunuzu takip ettiklerinizin son resimlerini size verilerini sunarak artırmaya yarımcı olur.  Bu uygulama sizi etkileyenleri ve kişisel hesabınızdakilerle daha yakından ilgilenmenize olanak sağlar.

Collec.to hem çok iyi iş yapar hem de oldukça basit bir arayüze sahiptir. Örneğin bir hesap oluşturabilir, özel albümler derleyebilir, albümlerinizi göstermek için size özel bir URL alabilirsiniz.

Collecto 3 tane hizmet paketine sahiptir. İlki ücretsizdir; RSS beslemesi, 5 albüm ve veri sunar. Pro ve Brand hesapları da ek avantajlara sahiptir.

2. IconoSquare (Önceden Statigram)

Iconosquare.com de isim değişikliğine uğramış bir Instagram aracıdır. Bu araç da Instagram hesabınızı yönetmeniz için birinci sınıf kaliteye sahiptir.  Bunu;  bir çok veri sunarak, son bir haftada veya toplamda kazandığınız kullanıcı sayısını sunarak, yorum-beğeni tarafında gelişimi göstererek, resim paylaşmak için en iyi zamanı sunarak ve son bir ayda ne yaptığınızı ortaya koyarak yapar.

Diğer özellikleri ise; resim-video için kolay bir konum gösterici, yarışma düzenlemeye olacak sağlamak, dönüşümleri yönetmek( örneğin Twitter aracılığı ile direk yönlendirmek) gibi olabilir. Belki de en iyi özelliği elverişli içeriğinizi diğer sosyal ağlarda nasıl popüleştireceğinizi sunmaktır. Bir fotoğraf widget kurarak, Instagram kullanmayan Facebook takipçilerinize fotoğrafları görme imkanı sunmaktadır.

Yine bu uygulamanın kullanımı da son derece basittir.

3. lnk 361

lnk 361 de kullanabileceğiniz bir diğer Instagram aracıdır. Önceki iki araç gibi lnk 361 de albümlerdeki resimleri düzenlemek, resimleri Instagram kullanmayan kullanıcılarla paylaşmak ve kullanıcılar için uyarılar bile oluşturabileceğiniz araçlardır. Bunların yanında analiz edebileceğiniz veriler, bir Facebook sayfa uygulaması, bir Facebook kapak footğrafı oluşturucu ve Instagram resimlerinzde kullanabileceğiniz bir Twitter arka plan oluşturucu içerir.

Buna ek olarak en umut verici özelliği ise anlamlı bağlantılar oluşturmasıdır. Bunu sizi takip eden insanları tarayarak yapabilirsiniz. Profilinize girdikten sonra; profil açıklamalarını, son 5 resimlerini ve takipçi verilerini inceleyebilirsiniz. Bu sizi Instagram’a bağlayacak kullanıcı ve etkileşimleri sağlayacak müthiş bir yoldur.

4. Search Instagram

Arama araçları, eğer bir iş yeni bir kitle ya da yeni kullanıcıları çelmeye ihtiyaç duyuyorsa az çok yardımcı olacaktır. Sosyal medyada trend olmak için Google Alerts ya da Social Mention gibi çok çeşitli araçlar mevcuttur. Ama Intagram’da neyin trend olduğu hakkında nasıl bilgi edineceğiz?

Search Instagram size sektörünüz ile alakalı her hastag ve konum aracılığıyla resim bağlantılı arama yapma imkanı sunar. Sadece anahtar kelime girin ve arama teriminizle alakalı hangi tür içeriklerin olduğunu görün. Seçtiğiniz resimde kalıp, aldığı beğenilerin ne civarda olduğunu görerek; resmin popülaritesini gözlemleyebilirsiniz.

 5. TakeOff

Diğer sosyal ağ platformlarından farklı olarak, Instagram peşinen bir içerik girme planı hakkında iddaalıdır. Yani HootSuite, Buffer veya IFTTT gibi Instagram’a otomatik içerik girme planı oluşturacak uygulamalar kullanamazsınız. Bu konuda yardımcı olabilecek Post So uygulaması ücretlidir, ancak Take Off ücretsiz bu hizmeti sunar.

Take Off, JustUnFollow uygulamasının geliştiricileri tarafından oluşturulmuştur.  JustUnFollow ise sizi takip edenleri ve takip etmeyenler hakkında bildirim almanızı sağlayan, çok kullanışlı bir yönetim aracıdır. TakeOff’u kullanarak, en çok takipçinizin aktif olduğu zamanları seçerek, öncedeniçerik girişi yapabilir ve bu içeriklerin seçtiğiniz tarihlerde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. TakeOff ayrıca resim açıklamasına aracılığı ile anlamlı anahtar kelime önerileri de oluşturur.

TakeOff’un dezavantajı ise, resimleri otomatik olarak yüklememesi diyebiliriz.

6. Like2Buy/Inselly

Instagram resimlerinizden para kazanmayı hiç düşündünüz mü? Analiz ve pazarlama firması olan Curalate’nin Like2Buy aracı sayesinde bunu yapabilirsiniz. Aslında ürünlerinizi Instagram vasıtasıyla gözlemleyebilirsiniz, müşterilerin hoşlanmaya başladığı ürünlerin satıcı websitesindeki sayfasındaki resimler ve tıklamalar ile bu yapılabilir. Nordstrom ve Target zaten piyasaya çıkmış durumda, ancak belki Like2Buy bir çok küçük iş için uygun olmayabilir.

Bu durumda, diğer platformları da faydaya dönüştürmeye yardımcı olacak araçları kullanmak isteyebilirsiniz. Örneğin Inselly için tüm yapmanız gereken; Instagram hesabınızla giriş yapmanız, ürünlerinizin resmini çekmeniz, yanında #inselly etiketi ile ilgili anahat kelime girmeniz ve sonunda ürününüzü satabilirsiniz. Hepsinin içinde en iyisi değil mi? Inselly hiç bir komisyon almaz ve PayPal(maalesef bu kesinti yapacaktır) vasıtasıyla ödeme yapma imkanı sunar. seo hizmeti sunan firmalar için oldukça faydalıdır.

7. Websta (Önceden Webstagram)

Websta.me ,Instagram hesabınızı geliştirebileceğiniz bir diğer güçlü araçtır. Araç veriler gibi olası sıkıntılı özellikleri, web görüntüleyici ve albüm oluşturma imkanı sunarken; arama aracı, Takip Et butonu ve Raporla gibi seçenekleri de içerir.

Üstelik bu kullanışlı özellikler, Websta’nın önermesi gereken bir topluluk içindedir. Araçta Instagram kullanıcılarının etkileşim ve arama yapabildiği bir blog, gönderilerinin kategoriler içinde düzenlenebildiği ve Instagram kullanıcılarına direk mesaj gönderilebildiği bir pano var.

8. Twtrland

Twtrland’in sadece Twitter için kullanıldığını düşünüyorsanız şaşırmayınız. Orjinalinde bu doğruydu. Bugünlerde buna ek olarak, bu platform Facebook ve Instagram’daki varlığınıza da eklemeler yapabilir. Bu basit kelime, konum veya yetenek arama girişiyle yapılabilir. Bireysel/şirket, nasıl etkili oldukları ve en gözde içeriklerinin ne olduğuna dair bir profil oluşturacak sonuçları verebilir.

Bu bilgileri, kitlenizi doğru hedeflemek için kitle demografiği gibi önemli bilgileri keşfetmek için kullanabilirsiniz. Tabii ki rakiplerinizi analiz etmek için de bu aracı kullanabilirsiniz. Örneğin rakipleriniz ne tür içerikler gönderip ve kimlerle etkileştiğini görebilirsiniz. Bu sizin alanınızdaki etkileyicileri keşfetmek için oldukça basit bir yoldur.

9. Latergram.me

Eğer TakeOff’un planlama yeteneğinden etkilenmediyseniz; ileri bir tarihte gönderi girmeyi istediğiniz zaman, (#latergram ile alakalı değildir)Latergram.me’ye göz atmayı düşünebilirsiniz.Bu araç masaüstünden veya mobil cihazlardan kolayca istediğiniz planı sürükleyebileceğiniz bir takvim içeren etkili bir arayüze sahiptir. Facebook, Twitter ve bir metin yazısından bir parça içerik almak istediğiniz de bile zaman planını oluşturabilirsiniz.

Latergram, Instagram hesabınızla giriş yapmanız sayesinde sahip olabileceğiniz ücretsiz bir versiyon sunmaktadır. Ancak iki üyeye izin veren, her ay için 250 gönderi zamanlayan Instagramda arama yapmanızı sağlayan bir Pro versiyon da mevcuttur.

10. RePost

Regramming diye bir şey var. Bu başkasının gönderisini, Twitter’daki gibi retweet yapmaya denir. Respost aracı da hem ITunes ham de Google Play’de bulabileceğiniz, regramming işlemini yapmaya yarayan bir araçtır.  Bu araç sayesinde beğendiğiniz video ve resimleri, orjinal kaynağına atıf yaparak paylaşabilirsiniz.

Bu uygulama sayesinde daha kaliteli paylaşımlar yapabilir, resimlerini paylaştığınız insanların kitlesini de kendinize çekebilirsiniz.

 Sonuç

Insatgram’ın son güncellemesi ile Twitter’ı geçmesi bir son değildir. Instagram’ın bu sağlam adımlarının devam edeceği çok aşikardır. Bu nedenle bu büyüyen potansiyeli göz ardı etmemiz için ortada bir neden yoktur. Bu paylaştığımız araçlar bu potansiyeli, yararlı sonuçlara çevirmeniz için son derece kullanışlıdır. Seo hizmeti yapan firmalar kesinlikle bu potansiyeli göz ardı etmemelidir.

2 comments

    1. All in 1 Social gibi sosyal medya raporlama araçları kullanmanız gerekir. Bu araçlar sosyal medya kitleniz hakkında işinize yarayacak istatistikler verir.

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>