Li-Fi Devrimi

Bir Linki SEO Açısından Kötü Yapabilecek 7 Özellik
28 Aralık 2015
Tasarımcı Olmayanlar İçin: Nasıl Blog Grafikleri Hazırlanır
5 Ocak 2016

Li-Fi Devrimi

Wi-Fi teknolojisi bilindiği gibi bir kaplosuz modem ile çevresindeki tüm wi-fi teknolojisi kullanan cihazların internete bağlanabilmesine yarayan bir sistem bu sistem yaklaşık 15 yıldır kullanılıyor… 

Wi-Fi teknolojisinden çok daha hızlı veri transferi yapan yeni bir teknoloji olan Li-Fi Estonya merkezli Velmenni şirketi tarafından ilk kez laboratuvar ortamı dışında denendi. Edinburgh Üniversitesi’nden Harald Haas tarafından 2011’de icat edilen Li-Fi, ışık üzerinden VLC kullanarak (Görülebilir Işık İletişimi/Visible Light Connection) veri transferi yapmaya yarıyor. Bu yeni kablosuz internet teknolojisi , laboratuvarda yapılan deneylerde saniyede 224 gigabyte gibi bir hıza ulaşmayı başarmış. Bu demek oluyor ki eğer Li-fi teknolojisi aktif olarak kullanılırsa saniyede yaklaşık 15 adet film indirebileceğiz. Bu da normal wi-fi ile karşılaştırılamayacak derece üstün bir teknoloji olduğunu kanıtıdır.

Li-fi Çalışma Sistemi

Li-Fi çalışma sistemi

Li-fi teknolojisi gözün ve kulağın işitemeyeceği kadar hızlı bir teknoloji bu demek oluyor ki bir ışık hızında internet. Sistemin mors alfabesine benzeyen bir kodlama ile çalışıyor. Li-fi teknolojisi tıpkı bir led lamba gibi çalışıyor yani bir oda lampa ışığı karşı duvara geçemediği için diğer duvar ışık olmaz Li-fi de bu şekilde çalışıyor bir odaya veya mekanda ışık hızında ve yüksek kaliteli internet sunuyor bunun için ileriki zamanlarda hem modem hemde led lampa şeklinde cihazlar görebiliriz..

Gökhan Hayırtaş
Gökhan Hayırtaş
İnternet ortamına bir merak ve zaman geçirme ile maksatı ile girişim yapmıştım bazı SEO kelimelerinde o zamanlar açık olduğunu gördüm ve o ta o zamanlar bu işe başladım aslında şuan profesyonel olarak bu işi yapıyorum.