SEO gittikçe daha karmaşık bir hal alıyor. Konum, bu karmaşıklık(bize göre) veya daha iyi bir arama deneyimi(kullanıcılara göre) için önemli bir rol oynar. uzun zamandır uygulandığı üzere, arama yaptığınız konum arama sonuçlarınızı etkiler.

Alanında yüksek bir otoriteye sahip kaliteli sitelerin yerel aramalarda bu başarıyı gösteremediğini sıklıkla görmekteyiz. Eğer site birden çok konuma sahipse bu, yerel SEO’ya duyulan ihtiyacı artırır.

Genel olarak yerel SEO için iyi tasarlanmış bir sayfanın nasıl olacağını bu yazıda anlatmaya çalışacağım.

Sayfa Özellikleri Yerel SEO ile Uyuşmalıdır.

Burada hesaba katmamız gereken iki unsur vardır:

  1. Yerel SEO sıralama faktörleri
  2. Sayfa düzeni

Yerel SEO açısından mükemmel şekilde oluşturulmuş bir sayfa istiyoruz ancak aynı zamanda sitemize yeni ziyaretçiler kazanmak için ayarlamalar yapmamız fa gerekir.

İnternette iyi görünme oranına sahip sayfayı yapmak yetmez aynı zamanda potansiyel yeni ziyaretçilerinizi sitenize çağırmak için mevcut ziyaretçilerinize olanak sağlamalısınız.

1 – Yerel SEO sıralama faktörleri

yerel-seo

Geçtiğimiz aylarda Moz önde gelen yerel SEO uzmanlarına yerel faktörlerin önemini sıralamalarını söyleyerek, faydalı ve ayrıntılı bir anket gerçekleştirmiştir. Yazının bu bölümünde bu ayrıntılı raporun önde gelen faktörlerini ele alacağız.

Aşağıdaki faktörler yerel SEO uyguladığınız sayfanın optimizasyonu için önemlidir.

a) Sayfa başlığındaki şehir, bölge ismi: Hedef kitlenizin olduğu bölge ismini doğru yazdığınızdan emin olun.

b) Arama sonuçlarından tıklanma oranı: Bu arama ile olan alakanın öneminin ve  iyi optimize edilmiş meta açıklaması ve başlığın göstergesidir.

c) Alan adı içeriği ile arama arasındaki ilgi: Tüm sitenizi hedeflediğiniz bir yerel sayfa veya eğer birden çok konuma sahipseniz her biri için ayrı ayrı optimize etmek hayli zor görünebilir. Ancak tüm sitenin hedeflediğiniz anahtar kelimeler ile uyumlu olduğundan kesin şekilde emin olabilirsiniz. Eğer çok sayıda konuma sahipseniz onlara hizmet veya ürünlerinizi tanıttığınız sayfalarda yer vermeyi unutmayın ya da en azından ofislerimiz vb. gibi bir sayfa sahip olduğunuz konumları ziyaretçilere sunun.

d) Yerel sayfamıza gelen linklerin kalitesi: Eğer bir yerel link kaynağınız var ise bunu hedef yerel sayfamıza yönlendirin. Bu yerel sayfanın hedefine ulaşmasında yardımcı olacaktır.

e) Yerel sayfa başlığında ürün/hizmet adı: Görmelerini istediğiniz şeyleri, önemli yerlere koyarsınız. ürün veya hizmet adı ile arama yapılacağından, bunların yerel sayfada yer alması oldukça önemlidir.

f) Yerel sayfa adresinin otoritesi: Bu genel olarak alan adı otoritesine bağlıdır ancak bazı linkleri direk olarak bu sayfaya yönlendirerek; yerel sayfanızın otoritesini artırmasına yardımcı olabilirsiniz.

g) Şehir/bölge isimlerini H1/H2 etiketleriyle kullanmak: Yukarıda da belirttiğimiz gibi bölge isimleri önemli olduğu için bunları başlık etiketlerinde kullanarak arama motorlarına sayfanın bu bölge ile alakalı olduğunu söyleyebiliriz.

h) HTML’deki isim, adres ve telefon lokasyonla eşleşmelidir: Adres, telefon ve adresiniz hem site içinde hem de Google’da aynı şekilde olmalıdır.

i) Sayfanın yüklenme süresi: Yavaş sayfaları kullanıcılar sevmez ve dolayısı ile Google’da sevmez. Bu konuda site hızını test edebilir ve bu süreyi düşürebilirsiniz.

j) Schema.org yapısındaki isim, adres, telefon bilgisi: Yerel sayfanızdaki adres, telefon ve isim bilgisi schema.org standartlarına uygun bir yapının içinde olmalıdır, aksi takdirde yerel SEO konusunda büyük bir eksikliğiniz olur.

k) Alan adı içeriği ile coğrafik anahtar kelime uyumu: Eğer çoklu konumda çalışıyorsanız farklı konumlarınız hizmet sayfalarınız ile birlikte kullanmanız faydalı olacaktır.

Bu faktörler konunun hepsi hakkında bilgi vermez ancak en önemlileri olarak size bir yol gösterici olacaktır.

lokal-seo

2 – Sayfa Yapısı

Sayfa yapısı oldukça önemlidir çünkü SEO çalışmaları sayesinde elde ettiğiniz ziyaretçilere hedeflediğiniz şekilde sitenizi kullanmalarını sağlayacak bir sayfa yapısı sunmazsanız, yaptığınız işlemler boşa gidecektir. Kesin bir şekilde doğru olan sayfa yapısı yoktur ancak olabildiğinde optimum bir yapı çizmeye çalışacağız.

a) Slogan alanı: Sattığınız ürün veya hizmete neden ihtiyaç duyacaklarını veya kimlerin ihtiyaç duyacağı gibi göze çarpan alanlar ile ziyaretçilerin ilgisini çekebilirsiniz. bu da hedeflediğiniz satışlara ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

b) Sayfa başlıkları: Sayfa başlıkları hedef kitlenizi sayfanıza gelmesi için yönlendirmelidir. ayrıca sayfa başlıkları H etiketleri içinde önem sırasına göre sıralanmalıdır.

c) Ürün/hizmet özellikleri: Yaptığınız iş hakkında bilinmesi gereken şeylere sayfada yer vermeniz gerekir. Yaptığınız işi iyi bir şekilde anlatmanız ve diğerlerinden farkını ziyaretçilere sunmanız satışlarınız için faydalı olacaktır.

d) Ürün veya hizmetin faydası: Yaptığınız işin satın alanlara nasıl bir fayda sunacağını açık bir şekilde sayfada belirtmeniz faydalı olacaktır.

e) Harita: Konumuzu gösteren bir Google haritası ziyaretçilerin fiziksel konumunuzu bulmasında yardımcı olacaktır.

f) İletişime geç: Sayfa içinde ‘ Hemen Teklif Al‘ veya ‘Hemen İletişime Geç‘ gibi renkli butonlar koyarak ziyaretçileri sizinle iletişime geçmeye teşvik edebilirsiniz.

iletisime-gec

g) Öneriler: Sağladığınız ürün veya hizmeti daha önceden kullananların inceleme veya önerilerini içeren bir alan veya referanslarınız kullanıcıların satın almasına yardımcı olacaktır.

h) Takımınız: Profesyonel bir ekip her zaman insanlara güven verir. Ekibinizi tanıtmanız bu yüzden ziyaretçilere ürünleriniz almanız konusunda yardımcı olacaktır.

Genel olarak bir yerel sayfanın sahip olması gereken unsurları bu yazıda belirttik. Daha farklı pazarlama unsurları veya özellikler sayfanızı daha faydalı hale sokabilir.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>