SEO’ da domainleriniz ( alan adlarınız ) önemli bir rol oynamaktadır. Yani örnekleyecek olursak moda sitesi domaini içinde “moda” kelimesinin geçmesi bir diğer değişle sayfanızda kullanıcılara hizmet verdiğiniz sektörün isminin alan adınızın içinde geçmesi sizin Google da daha üst sıralara daha kolay bir şekilde çıkmanıza yardımcı olacaktır.

SEO nun vazgeçilmez yöntemlerinden biri ise web sitenizi güncel tutmanızdır. Sitenizin optimizasyonunda uzunca bir yol kat etmiş olmak istiyorsanız kesinlikle paylaşımlarınızın ve makalelerinizin sürekli hale gelmesi gerekir. Ama Google’ın akıllı botları sitenize gelip eklediğiniz içeriğin Google’ın veritabanında olan bir makale ile birebir aynı olduğunu gördüğünde bu web sitenizin itibarının Google gözünde sıfırlanmasına neden olacaktır. Bu itibarı korumak için ya içeriğinizi kendiniz oluşturmalı yada diğer web sitelerinden aldığınız makaleleri kendi cümlelerinizle yazmanız size büyük yardımcı olacaktır.

Google’ın gözünde itibar kaybetmemek için ayrıca warez adı verilen ve yasa dışı olan içeriklere web sitenizde yer vermemeniz gerekmektedir. Bunun yerine sitenizin misafirlerine sürekli bedava programlar dağıtıp e-kitaplar hediye ederek müşteri memnuniyeti sağlayabilirsiniz. Bunun sitenize ve size hiçbir zararı olmamaktadır.

nereden başlanmalı seo

İlk adımda yapılması gerekenleri sıralayacak olursak;

  • Web sitenize misafirlerinizin sitenin hangi bölümünde gezindiklerini sürekli olarak bildirmek için menü tarzındaki navigasyonu kullanarak yardımcı olabilirsiniz.
  • Sitenizin içerisindeki linkleriniz diğer metinlerin yazı tiplerinden farklı ve ayırt edici olmalı ve kullanıcı bunu rahatlıkla fark edebilmeli
  • Sitenizin içinde vermiş olduğunuz bilgilerin başlık kısmındaki kelimeleri bu başlık altındaki bilgi içerisinde en az 5 kez kullanmalısınız.
  • Sitenizin içerisindeki kullanıcılara sunduğunuz bilgiler sade ve anlaşılabilir olmalı.
  • Eğer ki metin içerisinde bir cümleyi çıkardığınız zaman kalan metinde anlatılmak istenen eksiksiz bir şekilde anlatılabiliyorsa gereksiz metinleri silin.
  • Web sitenizin herhangi bir sayfasında 50’den fazla link vermeniz sizin zararınıza olacaktır. Bu sayı optimum şekilde ayarlanmalı.
  • Sitenizin uzmanlık alanı olan konu ile ilgili sitelerden backlink almanız sizin faydanıza olacaktır. Aynı kategoride yer alan sitelerden backlink almak farklı sitelerden almanıza nazaran daha yararlıdır. Ayrıca backlink aldığınız sitenin pr değeri ne kadar yüksek ise size o kadar yarar sağlayacaktır.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>