12 Ocak günü Google haftasonunda bir ana algoritma güncellemesini yapıldığını kabul etti. Bundan ayrı olarak artık Panda algoritmasının da bir ana algoritma olduğunu belirttiler. John Mueller(İngilizce), Gary Illyes(İngilizce) ve Zineb Ait Bahajji (Fransızca) gibi Google çalışanları Twitter üzerinde bu doğrulamayı yaptılar. İngilizce tweetlerde bir ana algoritmanın geldiği ancak bunun Panda olmadığı söyleniyor.

Bu iki haberde aynı zamanda geldi ancak Panda’nın durum değişikliğinin aylar önce ve bu yeni algoritmanın da hafta sonu olduğu tahmin ediliyor. Panda ve gizemli güncelleme kafa karışıklığı oluşturdu.

Google’dan gelen aynı zamandaki bu iki haberde normal olarak kafa karışıklığı oluşturdu. Zaten Google kalite standartları dışında fazla bilgi vermeyen bir kurum olduğu için, bu güncelleme haberleri Google’ın kabul etmesinden sonra akıllara daha fazla soru getiriyor. Bu noktada bir kaç soruya cevap arayarak, durumu biraz daha açık ve anlaşılır hale getirmeye çalışacağız.

Hafta sonundaki güncelleme, Panda’nın bir güncellemesi değildir.

Hafta sonu Google’dan Panda’nın artık bir ana algoritma olduğunu açıklamasının ardından, insanlar sıralamalardaki dalgalanmanın Panda’nın sıralamadaki öneminin artmasının etkisinden olabileceğini düşündüler. ancak duurm bu değildir.

Google çalışanı Gary Illyes attığı tweette açık bir şekilde hafta sonu gözlemlenen dalgalanmanın Panda ile alakası olmadığını belirtti.

panda

Panda gerçek zamanlı değildir.

Bir diğer kafa karışıklığı oluşturan konu Panda’nın gerçek zamanlı olup olmadığı idi ve bunun cevabı da hayır oldu. Yine Gary Illyes attığı bir başka tweette Panda’nın gerçek zamanlı olmadığını belirtti. Yani bu demek oluyor ki Panda anında sonuç veren, gerçek zamanlı bir algoritma değildir.

Bunun yanında yine Google çalışanı olan John Mueller’de eklediği  Hangout videosunun 28. dakikasında, Panda’nın ne önceden ne de ana algoritma olması ile gerçek zamanlı çalışmadığını belirtti. Yani Panda hala farklı ve kendi belirlediği aralıklarla çalışmak zorunda gibi görünüyor.

Panda güncellemeleri biraz daha düzenli olmalıdır.

John Mueller yine bir Hangout videosunun 30. dakikasından sonra Panda güncellemelerinin birazcık daha hızlı ve birazcık daha düzenli olacağını düşündüğünü belirtmiştir. Mueller siteleri iyi veya düşük kaliteli olarka ayırmak için daha hızlı ve daha düzenli aralıklarla bu güncellemeleri yapmanın gerekli olduğunu düşündüğünü belirtmiştir. Daha sonra bu düşüncesinin mevcut durumda olmadığını ancak bunun o şekilde olacağını tahmin ettiğini belirtmiştir.

Dalgalanmalar nereden kaynaklanıyor?

Ortada iki adet güncelleme var ve tahmin edilen hafta sonu olan dalgalanmanın nedeni yeni isim konulmamış algoritmadır. Ancak bu konuda kesin bir açıklama da yoktur. Bu ikisinin arasındaki fark nedir, bunlar cevap bekleyen sorulardır. Google aslında algoritmalar hakkında fazla konuşmaz ancak önümüzdeki günlerde ne olur göreceğiz.

 

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>