Penguen 3.0 Algoritma Güncellemesi Doğrulandı yazımız, doğrulanan güncelleme hakkında yorumları içermektedir.

 

Bir Google temsilcisi  Penguen  3.0 algoritma güncellemesi için Cuma günü sunum yapıldığı hakkındaki, hafta sonundan beri dile getirilen dedikoduları kabul etti. Bu Penguen algoritması için 1 yılı aşkın süredir ilk gelen güncellemenin işaretidir.

9. Ekim’de olan Pubcon konferansındaki link inşası hakkındaki oturumların birinde Bruce Clay, Penguen algoritma güncellemesinin 10 gün içinde geleceğine inandığını belirtti. 10 günden daha az bir sürede güncelleme tanıtıldı, çok iyi bir tahmin yapılmıştı.

O zamanda, Google’ın güncelleme yayınlaması için gerekli detaylardan bazıları daha uygun durumdaydı. Etkisiz olması beklenen arama yüzdesinin ne olacağı hala gizemini korumaktadır. Ancak bu SEO hizmeti çalışması yapanların gerekli incelemeyi yapıp, bu belirsizliği gideremeyeceği anlamına gelmemektedir.

Penguen 3.0 Algoritma Güncellemesi Doğrulandı, Şimdiye Kadar ki Tepkiler Burada

Moz’dan Cyrus Shepard, çeşitli SEO araçlarından alınan ekran görüntü koleksiyonunu paylaştı.

  Tweet’de dünya çapında 7 araçtan Penguen görünümü ile ilgili ekran görüntüleri paylaşılmış. Görüntülerde bazı grafiklerde küçük eğim farkları, kimilerinde çöküşler ve kimilerinde ise dalgalanmalar görünüyor. Not:

    • Resimdeki Algo Temperature yazılı grafik. Moz.com’un Google algortima değişikliklerine göre hava tahmini benzetimi yaptığı bir grafiktir. Google’ın sıralama algoritmasında ne denli büyük bir değişiklik yaptıysa, hava sıcaklığı o kadar yüksek çıkar.

 

  • SERP ise arama motoru sorgusu sonuç sayfası anlamına gelir.
  • SERPmetrics flux ise arama motoru sorgu sayfalarındaki değişimi gösterir.
  • Volatility ise kararsızlık manasında kullanılmıştır.

 

Seo araçlarının gözünden kaçan bir şeyler mi var? Virante’den  Russ Jones  Penguen 3.0 ‘ın bir çok SEO aracından kaçtığını ve bu araçların revize edilmesi gerektiği belirtmiştir.


Moz’dan Dr. Pete Meyers Penguen algortimasında geniş skalada bir değişikliğin görünmediğini belirtmiş. Eğer bu değişiklik olduysa, küçük siteler için bunun bir şans olduğunu belirtmiştir.

Ancak daha sonra Meyers bazı şeylerin değiştiğini belirtti.


Tweette, Google’ın doğruladığını ve bir şeylerin değiştiğini, Penguen 1.0 ile aynı olmadığı söylemiştir.

Search Engine Journal’ın(SEJ) kurucusu Loren Baker, arama motoru sıralamalarında yukarı çıkarmak için yönettiği sitelerde herhangi bir dalgalanma görmediğini belirtti. SEJ’in yönetici editörü Kelsey Jones‘da yönettiği sitelerin verilerine göz attı ve hiç bir müşterisinin sıralamasında yükselme görmediğini söyledi. Kelsey’in sözlerini şu şekilde çevirebiliriz:

Son güncelleme ile hiç bir müşterimin sıralamasında yükselme olmadı. Müşterilerimin web sitelerinin hepsi WordPress üzerine kurulu ve trafiklerini trafiklerini korumak ve artırmak için düzenli aralıklarla yazı yayınlıyorum.

Kelsey ayrıca web sitelerini bu beklenmedik güncellemeden korumak için bazı şeyler söyledi. Onun cümlelerini şu şekilde çevirebiliriz:

Şaşırtıcı olarak içerik, Google’ın algoritma güncellemesinden etkilenmeyen tek şey oldu. Google  insanların aradığı kullanışlı, özgün içeriği asla cezalandırmayacaktır. Google algoritmalarını manüple etmeyi denereyerek zaman harcamak yerine, son kullanıcının neyi gerçekten istediğini kendinize sormaya odaklanmalısınız. Bundan sonrasını zaten, Google kendisi yapacaktır. Eğer sizin ziyaretçi kitlenize en uygun içerik türünün ne olduğundan emin değil iseniz; bir ziyaretçi anketi oluşturabilir, empati yapmaya çalışabilir ya da rakiplerinizin içeriklerini inceleyebilirsiniz.

Kelsey ile Pubcon’da yapılan bir röportaj:


SEJ’in Sosyal Medya Stratejisti Brent Csutoras ise insanların link inşası çabalarının nasıl yanlışlık sonucu cezalandırılabileceğini açıkladı. Onun cümlelerini de şu şekilde çevirebiliriz:

Yıllardır Matt Cutts ve diğer ortada görünen arama motoru çalışanları; organik linkler elde etmek için sosyal medya kullanımını destekledi. Gerçek sorun içeriğin hak ettiği organik linkler yerine daha fazlasını almak için uğraşan insanlar ile meydana geliyor.

Örneğin infografikler organik linkler elde etmek için mükemmeldirler ancak; insanların linkleri es geçip direk embed kodlarını kullanması veya insanların kendi infografiklerini başka sitelerde para karşılığı yayınlayıp kendilerine link sağlaması ile bunlar Google için bir sorun teşkil etmeye başladı.

Penguen yenilemesi sadece bir gösteri ve link inşası aşamalarındaki manüple edici davranışları elemekten daha öte, insanları daha kaliteli ve pazarlanabilir nitelikte içerikler oluşturmak adına baskı oluşturmak için yapıldı.

Sitelerin uç noktalarda yer edindiğini söyleyen raporlar alınıyor. Ya siteler kaldırılıyor ya da alt sıralara yerleştiriliyor. Şimdilik iyi işaret. Ancak Google kendi duyurusunu yapana kadar bizim edindiğimiz bilgilerin hangisi doğru hangisi yanlış muğlak kalacaktır.

Google yeni Penguen güncellemesinin varlığını kabul etmesine rağmen, Google kendi duyurusunu yapana kadar bu güncellemenin bilgilendirmesinin yapılacağını veya yapılmayacağını bilemeyiz. Eğer bilgilendirme yapılırsa, güncellemenin tüm etkileri görebilmiş olacağız.

 

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>