Resimler sayfamızın çok önemli unsurlarındandır. Tamamen yazılardan oluşan bir sayfa insanları sıkabilir ve okumayı güç duruma düşürebilir. Bu yüzden ilgi çekici resimler ve verileri görselleştirecek grafikler ile kullanıcılarınıza daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilirsiniz. Görsel hazırlamayı bilmiyorsanız, tasarımcı olmayanlar için görsel hazırlama ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Resimlerinizi optmize ederek hem arama sonuçlarındaki resimler bölmesinden ziyaretçi çekebilirsiniz hem de resimlerin boyutunu düşürerek sitenizi daha hızlı yapabilirsiniz.

Resim Optimizasyonu

seo hizmetleri

Kod veya tasarım ile uğraşanların temel amaçlarından birisi işi küçük ve sürede boyutta yapmaktır. Aynı görevleri gören daha küçük bir kod parçası daha az zaman ve kapasite alıcıdır. Resimler için de bu durum geçerlidir.

İşin açığı gözle görülür şekilde resimlerin boyutu ile resim sıralama arasında bir fark göremesem bile, Google’ın sayfa hız testinde resimleri optimize etmek bir faktör olarak durmaktadır.

Açık olması adına resimleri optimize etmek de mesele resimleri en küçük boyuta getirmek değildir, mevcut görselliği koruyarak en küçük boyutta resimler oluşturmaktır. Google resimlerinizin estetiğinin bozulmasını istemez, o bunların olabildiğince hızlı yüklenmesini ister.

Resimlei optimize etmek için daha hızlı sunu dahil bir çok yöntem vardır. Google’ın Resimleri Optimize Etme sayfasına bakabilirsiniz. Ayrıca bizim hazırladığımız Google hız skorunu yükseltme içeriğini inceleyebilirsiniz.

Resim mi yazı mı?

İnsanlar okumaya erinir. Bu son derece doğru bir tespittir ve kendinizde de kolayca teyit edebilirsiniz. Bunun yanında eğer okudukları çok edebi veya farklı bir şey değilse, insanlar kolayca okuduklarını unutabilir.

Ancak resimler için durum biraz farklıdır. İyi hazırlanmış bir resme çoğu kişi bakar. Çünkü resime bakmak, okumaktan daha kolaydır. Resimler yazılardan daha çok akılda kalırlar. Bu nedenlerle resimler insanlar için yazılardan daha etkileyicidirler.

Özgün Resimler

Özgün içerik gibi özgün resimlerde oldukça önemlidir. Eğer internetten bulduğunuz çok kopyaya sahip bir resmi sayfanızda kullanıyorsanız, bu resim iyi bir sıra elde edemeyecektir. O resimden çok sayıda mevcut olduğu için, Google sizinkini iyi sıralamaya sokmaya uğraşmaz.

Bu durum çevrim içi ürün satanlar için biraz sorun teşkil etmektedir. Çünkü onlar ürün imalatçılarının gönderdiği resimleri aynen kullanmaktadırlar. Ancak rakipleri eğer farklı bir çözüm bulmadığı sürece, sıralama da önemli bir sorun oluşturmayacaktır.

Bunun yanında kopya içerik kullanmak negatif etki yaparken kopya resim kullanmanın zararı olur mu diye düşünebilirsiniz. Ancak stock resimleri diye geçen ve genel kamu lisansına sahip resimleri kullanmak Google için sıralamada bir etki oluşturmaz. Bunu bir Google webmaster yardım videosunda Matt Cutts söylemiştir.

özgün resimler

Resim İsimleri

Aynı sayfa linkleri gibi resim isimleri de sunucu üzerinde bir ulaşım linkine sahip olacaktır. Bu açıdan baktığınızda da bir telefon modeli aramasında resim adı Wk547812 gibi bir stok kodu olan telefonun resminin üst sırada yer alması zordur. Geniş çaplı alışveriş siteleri için resimlerin stok kodu ile adlandırılması gereklidir ancak bunun tersi bir durum yapılmaya çalışılırsa resim optimizasyonu için faydalı olacaktır.

Alt Yazılar

Akademik tez kılavuzlarında eklediğiniz her resme numara ve resim altı açıklaması yazmanız gerekir. Google’ın da kaliteli içerik için akademik kriterleri baz aldığı açık şekilde bilinmektedir. Bu nedenle eklediğiniz resmin alt yazısı olması ve resmi açıklaması, kullanıcıların kasdettiğiniz şeyi daha kolay ve sağlıklı anlamasına olanak sağlayacaktır.

Bunun yanında eklediğiniz her resim için alt yazı kullanamazsınız. Logo, anasayfa görselleri gibi bir çok resim için alt yazı kullanılması pek hoş durmaz. Bunlar için ise alt yazı olamasa bile bir tanım belirtmeniz faydalı olacaktır.

Bu tanım, alt yazı, resim adı gibi şeyler arama motorlarının resimleri daha iyi tanımasına neden olur. Pinterest veya benzeri platformlardaki etiketli, yazılı resimler; benzeri ve hiç bir açıklaması olmayanlardan daha iyi sıralamalara sahip olacaklardır. Çünkü bu etiket ve açıklamalar ile resmin ne ile alakalı olduğu açık şekilde belli olmaktadır.

Schema yapısı

Her SEO ile uğraşan kişi Schmea standartlarını bilmelidir. Schema; Google, Bing ve Yahoo tarafından desteklenir. Bu standartların amacı, arama motorlarının web sitelerini daha iyi anlamasına olanak sağlamaktır. Bu standartlara göre oluşturulan içerikler de daha iyi sıralamalar alacaklardır. Çünkü arama motorları bu içeriklerin ne ile alakalı olduğuna sair şüphesi ortadan kalkar.

Schema’nın bir çok standardı vardır ancak her içerik türü için bir standart yoktur. Standardı olan içerik türleri için o standardı kullanan sayfalar daha iyi sıralamalara sahip olacaklardır.

Resimler ile ilgili Schema.org mevcuttur. Bunun alt unsurları da çok sayıdadır. WordPress için bir çok Schema standardı eklentisi mevcuttur, “schema” kelimesi ile arama yaparak içeriğinize uygun eklenti var ise bulabilirsiniz.

Sonuç

Resimlerinizin boyutu hızınızı etkiler, bu da sıralamanızı. Resim aramasında yüksek sırlama almak için ise yapmanız gereken orijinal resimler oluşturup, bunları alt yazı, tanım ve isimler ile arama motorlarına tanıtmaktır.

1 comments

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>