Search Engine Marketing, Google aramalarında doğal sonuçların yukarısında ve sağında kalan sonuçlarda yayınlanma hizmetidir. Bu hizmet için arama motorlarına para ödemeniz gerekmektedir. Bu hizmeti Google ve Yahoo vermektedir. Bu hizmetin sitenizin sıralaması üzerine negatif bir etkisi yoktur. Bu nedenle gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Peki bu hizmet ne zaman kullanılmalıdır?

Bu konuda birçok farklı görüş olsa bile ortak görüşlerden birisi; sitenin açıldığı zamandır. Eğer bir anahtar kelimede ön sıralarda olmak istiyorsunuz ve sitenizi yeni  açtıysanız bu, SEM için son derece gerekli bir zamandır. Sadece SEM yapmanız, seo tekniklerine önem vermemeniz yanlış bir uygulama olacaktır. Eğer sadece SEM kullanırsanız, arama motorlarına sürekli para ödemeniz gerekecektir. Bunun yanında seo teknikleri kaliteli bir web sitesinin nasıl olması gerektiğini belirten tekniklerdir. Bu teknikleri uygulayarak kaliteli bir web sitesine sahip olabilirsiniz ve bunlar sayesinde arama motorlarının doğal sonuçlarında üst sıralarda olabilirsiniz. Bu nedenle sadece SEM kullanmak son derece yanlıştır. Bunun yerine yeni açılan web sitelerinde SEO ve Sem birlikte uygulanmalıdır. Arama motorlarının doğal sonuçlarında istenilen yerlere geldikten sonra Sem hizmeti bırakılabilir.

SEM ?

wireframes

SEM genelde kurumsal web sitelerinin proje bazlı alt sitelerine uygulanır. Yani bir şirketin yeni bir projesi, ürünü veya hizmeti mevcut ve bunu tanıtmak istiyorsa bu SEM için son derece doğru zamandır. Bu sayede yeni ürünün pazar payını hızlı bir şekilde artırmak mümkündür. Bunun yanında kurumsal web siteleri için de SEM önemlidir. Bir şirket yeni bir pazara girdiğinde tanıtımını son derece iyi yapmalıdır. Bu nedenle yeni ürünlerin veya hizmetlerin tanıtımı, eskilere göre daha yüksektir.

sem-seo

SEM sayesinde ani trafik ve buna bağlı kurumsal şirketlerde Pazar payı artışı sağlanabilir. Ancak kalıcı olmak isteyen şirketler için bu sürekli çözüm değildir.  SEM’e sürekli para ödemek bir yana dursun, yapılan araştırmalarda SEM tarafında gösterilen web sitelerine tıklanma oranı, doğal sonuçların ilk üçündeki web sitelerine göre yüzde on civarındadır. Bu nedenle Search Engine Marketin nasıl ve ne zaman kullanılmadır, buna dikkat edilmelidir. Aksi takdirde SEM bırakıldığı an istenmeyen sonuçlar veya kullanılsa bile istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>