Bilişim çağı için uzun bir süre önce, SEO sadece anahtar kelime ile alakalı idi. Ancak semantik teknolojiler bu bağlılığı değiştirdi ve pazarlamacılar insanların çevrim içi içerikleri bulma yönetiminin temelini oluşturan kuralları öğrenmek zorundadırlar. Semantik arama için optimizasyon konusu da bu nedenle önemli bir hal aldı.

Semantik arama nedir?

Semantikler mana ve bağlam ile alakalıdır. Semantik arama insanların aradıkları şeyi bulmaları için daha doğal bir yoldur ve “etkileşimli arama” olarak da adlandırılır. Semantik aramada Everest Dağı’nın nerede olduğunu bulmak için “Everest Dağı” ve “Konum” gibi terimlerle arama yapmak yerine “Everest Dağı nerede?” gibi arama terimi daha etkili olacaktır.

2014 yılı sonlarındaki Hummingbird güncellemesi ile birlikte, Google semantik aramalara tamamen bağlı hale gelmiştir. “Everest Dağı Nerede?” aramasını yaptığımızda karşımıza aşağıdaki gibi ilk sırada bir sonuç bölümü çıkacaktır.

everest-sorgu

Bu sonuç kısmı Google’ın bilgi diyagramı (  orijinal ismi Knowledge Graph ) eklentisi ile sağlanmaktadır. Bu sonuç aramada belirtilen soruyu doyurucu şekilde cevaplamaktadır.

Semantik aramanın çevrim içi olarak kullanıldığı diğer örnekler:

  • Google’ın bilgi diyagramına benzeyen Bing’in ekran görüntüleri ( snapshot )
  • Google, Bing ve Yahoo’nun ortak girişimi olan schema.org  arama motorlarının semantik eşleşmeleri bulmasında yarımcı olacak sayfa yapısında kullanılacak bir dizi HTML terimlerini tanımlamışlardır. Bunlar schema.org standartları olarak bilinir.
  • Semantik arama algoritmaları inşa eden Powerset ve Hakia gibi doğal arama motorları

Özek olarak, semantik arama insanların bulmayı umdukları şeyleri içeren sezgisel arama sonuçlarını göstermeyi ve anahtar kelimeden daha çok bağlamsal bağlantıları kullanmak için çabalamaktadır. Aşağıda sitenizi ve içeriklerinizi nasıl semantik arama için optimize edebileceğinizi bulabilirsiniz.

Anahtar kelime arama yönteminizi değiştirin

Anahtar kelime araştırması hala semantik arama için önemli bir yöntemdir. En etkili anahtar kelime takımları, arama yapanların aradıkları şeyi farklı şekilde ifade etmelerini kapsayanlardır ve yani bunun doğal manası içeriğiniz gayet açık olmalıdır.

Semantik anahtar kelime araştırması için 3 kademeli bir yaklaşım:

Ana anahtar kelimeler: Bunlar hedef anahtar kelimelerinizi ve bunların eş anlamlılarını içeren arama terimleri olmalıdırlar. Yani kullanıcıların sizin içeriğinizi arama şekilleri için tüm kapıları açık tutmalısınız.

Konusal anahtar kelimeler: Bu genelde ana arama terimini içeren uzun anahtar kelimelerdir. Yani ana anahtar kelimeniz “oto yedek parça” ise konusal anahtar kelimeniz “Ankara’daki oto yedek parça dükkanları” olabilir. Bunlara çeşitlilik katmak sizin elinizdedir.

Gövde anahtar kelimeler: Bunlar ise insanların sizi bulmak için arama yapabilecekleri soru veya komut arama terimlerini içermektedir. Yani üstteki örnekten devam edersek “Ankara’daki oto yedek parçacılarını bul” şeklinde bir örnek bu alana girebilir.

Bunların yanında Google’ın anahtar kelime aracını mutlaka kullanmalısınız.

tree-200795_1920

Sosyal medya ile tam entegrasyon

Sosyal arama sonuçları Google için daha önemli bir hal aldı, özellikle Hummingbird algotirmasında çok önemli bir yer almıştır. Arama motorları kaba taslak anahtar kelime tahinleri yerine sosyal medya profillerindeki gerçek insanların bireysel ilgilerini kullanabilir.

Semantik arama optimizasyonu mutlaka daha sonra kendi profilinizde kullanacağınız sosyal medyadaki anahtar kitlenizin ilgili olduğu konuları yansıtan içerikleri de içerek şekilde sosyal medya ile entegre olmalıdır.

Sezgisel içerik çıktısı tasarımı

Semantik aramalarda en üst sıralarda olan siteler alakalı içerik sağlayanlardır. Sitenizi en iyi sıralamalara ulaştırmak için her sayfanızda üst sırada yer almak için anahtar kelimelerinizi sınıflandırın ve daha sonra direk olarak o anahtar kelimeler ile ilgili içerik oluşturun.

Önceden yaptıklarınızı yapmaya devam

Eğer mevcut durumda anahtar kelimeler ile ulaştığınız SEO performansınızdan memnun iseniz buna devam edin. Çünkü SEO’da en iyi yöntem uygulanan ve başarı sağlanandır. Ancak başarı izlemesi ve raporlamayı sık aralıklarla yapmayı unutmayın. Hummingbird algoritması sadece bu SEO’daki en iyi uygulamaları ödüllendirmek ile kalmadı, Google’ı kandırmaya yönelik olan içerikleri de cezalandırdı.

İçeriklerinizin anahtar kelimeleriniz ile tamamen uyuştuğundan emin olmanız gerektiği ile kapanışı yapıyoruz.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>