Seo Danışmanlığı biraz yeni bir hizmet grubu olsa da burada belirli tecrübeler yaşanmıştır tabii ki. Her alanda olduğu gibi burada da iş tecrübesi oldukça önemli bir yer tutar. SEO alanında tecrübenin en önemli pozitif sonuçlarından birisi Sandbox’a düşmemektir.  Sandbox da nedir ki, sorusunu bir kaçınızın aklından geçtiğini tahmin edebiliyorum. Sandbox, Google’ın ceza kutusudur. Bir nevi  web sitelerinin durduğu hapishane diyebiliriz. Google kendini kandırarak üst sıralara çıkmaya çalışan web sitelerinin far ettiği zaman, onları Sandbox’a gönderir. Bundan sonra yapılan seo çalışması hiçbir işe yaramayacağı gibi, bundan sonra yapılacak seo çalışmaları pek iş görmeyecektir. İşin açığı hiçbir seo çalışması yapmamanız, Sandbox’a düşmenizden daha iyidir.

Seo’da Yol Haritası

seo hizmetleri

Bu duruma düşmemek için birkaç ipucu vereceğiz yazımızda. Ancak bu kısımdan önce, yine bloğumuzda yayınlanmış olan “Seo’da Yol Haritası” adlı yazıyı okumanızı tavsiye ederiz. Burada bir noktaya dikkat çekmek istiyoruz, back linke. Back link olayı aslında çok risklidir. Back link de olabilecek optimum sayı ve back link türlerini kısaca “Seo’da Yol Haritası” yazısında anlattık. Ancak o yazıda pek üstünde durmadığımız bir olgu vardı, back link çeşitliliği. Bu aslında Sandbox’a düşen sitelerin çok büyük çoğunluğunun yakalanmasına neden olan şeydir. Şimdi doğal düşünelim yine. Bir web sitesi açtınız, ancak tanıtımını çok iyi yaptınız ve çok sayıda back link alıyor. Bu web sitesine yeni bir gazete veya ürün grubu olarak örnekleyebiliriz, bu web sitesinin tanıtımını da ana-akım medyada yaptınız. Dolayısı ile site yeni açılmasına rağmen oldukça fazla backlink alacaktır. Ancak bu sadece belirli kelimelerde değil, bir sürü kelimede(anchor text) back link paylaşılır. Doğal olmayan web sitesini düşünelim şimdi de. Sürekli aratarak back link alınıyor. Ancak bu back link alımı sürekli olarak hdef anahtar kelimeler üzerinden yapılıyor, yani back link çeşitliliği yok veya çok az. Bu doğal değildir ve Google bunu anlar. Anladığı zaman web sitesini Sandbox’a gönderir.

 

Backlink çeşitliliğinin yanında Sandbox’a düşmemek için önemli bir başka faktörde vardır. Bunu back link ile orantılı ziyaretçi sayısı(hit) olarak tanımlayabiliriz. Web siteniz sürekli back link alıyor, çeşitlilikte var ve sürekli ziyaretçi sayınız artıyor. Çünkü insanlar sitenize gelecek ki backlink yapsın ve back linklerden daha fazla ziyaretçi gelsin. Bu durum son derece doğaldır.

Ancak sürekli backlink aldınız bir yerlerden ama ziyaretçi alamazsınız. Bu nedenle backlink çalışması yaparken son derece dikkatli olunması gerekir.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>