İyi bir web sitesinin sahip olması gereken bazı özellikler mevcuttur. Özelikle aramama motorlarında yükselmek isteyen siteler bazı yönleriyle diğerlerinden farklı olmalıdır. Bu nedenle bu farklılığı ortaya koyan web siteleri daha güzel sıralamalara sahiptirler. Web sitesinin farklı olabileceği bazı yollar mevcuttur. İçerik burada önemli bir yer tutar.  Özgün içerik diye de adlandırabileceğimiz özellikle sayesinde arama motorları kopyala-yapıştır yapan ile oturup kendi yazısını yazan arasındaki ayrımı yapabilmektedir.

  Ne kadar link inşasını güzel yaparsak yapalım içeriğimiz özgün olmazsa büyük bir handikap yaşarız.  Sadece gereken bu değildir. Özgün yazımız bazı farklı özelliklere de daha sahip olmalıdır. Bunu bir sayı belirtmek gerekirsek en 300 kelime içeren yazılar, Google tarafından incelenmeye değer tutulur diyebiliriz.  Bu sayı bazı içerik türleri için değişebilir olsa da genel olarak kullanılan rakam budur.

SEO Hizmeti ve Makale Yazma

İçeriğimizi oluştururken 300 kelime kuralına son derece dikkat ettik, bu sayının üzerine çıktık. Peki bu işlem sadece basit bir matematik mi? Tabi ki hayır. Özgün içerik oluştururken metinde kullandığınız anahtar kelimenin bir yoğunluğu vardır. Burada bunu iyi ayarlamanız gerekir. Hedef anahtar kelimenin yanında bir de yardımcı anahtar kelimeler vardır. Bunlarda gerekli sayıda kullanılmalıdır. Sadece hedef anahtar kelimeye yüklenmek gerçek dışı bir durumdur. Bu nedenle arama motoru tarafından fark edilebilir. Yan veya ikincil anahtar kelimeler verirken ana hedef kelime ile alakalı bir şey olmasına dikkat ediniz. Bunlara da yazda yer verilmeli, bu anahtar kelimelerde hedef anahtar kelimemizi desteklemelidir.  Burada size göstermeye çalıştığımız, sadece hedef anahtar kelimeyi içeren bir yazı doğal değildir ve doğal olmayan işlemleri arama motorları sevmezler.

Peki bu kadar ana anahtar kelime, yan anahtar kelime vs. kullandık.

SEO Hizmeti ve Makale Yazma
SEO Hizmeti ve Makale Yazma

Bunları nasıl kullanacağız? Bu soru aslında çokça sorulan bir sorudur ancak çok basit bir cevabı olduğundan pek fazla yerde açıklanmaz. Bir içerikte eğer siz bir kelimeyi anahtar kelime olarak kullanmak istiyorsanız; o kelimeyi kalın, italik vs. yapabilirsiniz. Bu şekilde arama motoruna bu kelime benim için önemli, ben bu yazıda bunu açıklıyorum, bununla ilgili bilgiler veriyorum; mesajı vermiş olursunuz. Bunun yanında anahtar kelime ile alakalı bir yardımcı anahtar kelime de seçebilirsiniz. Bu da hedef anahtar kelime kadar olmasa da arama motorlarının gözüne çarpacak şekilde oluşturulmalıdır.

Şimdi örneğin;  biz bir online  ayakkabı alışveriş merkezi için arama motoru optimizasyonu yapıyoruz.  Müşterimiz her türlü ayakkabı satışını yapıyor fakat; özellikle outdoor ayakkabılarına güveniyor. Müşterimiz ile yaptığımız görüşme sonucunda hedef anahtar kelimemizi “ outdoor ayakkabı “ olarak belirledik.  Bu hedef anahtar kelimemiz için yaptığımız seo çalışmalarında yazdığımız özgün içerikte “outdoor ayakkabı” kelimesini 300 kelimelik bir metinde 4 kez kullandık ve bu kelimeleri kalın fontta yazdık. Bir de yardımcı anahtar kelime seçtik “online ayakkabı satın al”. Bu kelime grubunu da 2 kez metnimizde kullandık ve bunu da italik fontta yazdık. Bu makale çalışmamız için son derece iyidir. Tabiiki 300 kelime sınırını ne kadar çok geçen, yazılara yorum alan, sürekli özgün yazıları bir yazar hesabından giren web siteleri; bu yazılardan daha fazla fayda elde edecektir.

Son olarak söyleyeceğimiz ise bu sadece kelime bulup saymak değildir. Yukarıda verdiğimiz örnekte siz hedef anahtar kelimenizi 4 kez kullandınız ama yazdığınız yazıda belki 10 kez “ayakkabı” kelimesini kullandınız. Burada söylediğimiz gibi hedef anahtar kelimenizi değişik fontlarla veya site kök dizininize link vererek arama motorlarına mesaj vermeli, onlara bu kelimenin sizin için önemli olduğunu söylemelisiniz.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>