tumblrSosyal medyanın seo çalışmalarına olan etkisi hakkında yazılar yazdık. Bu konuda tüm otoritelerin ortak görüşü seo çalışmalarında sosyal medyanın aktif şekilde kullanılması yönündedir. Sosyal medyaya yönelik çalışmalar sadece seo için değil, itibar yönetimi için de kullanılmaktadır. Bu sebeple sosyal medya çalışmaları birden çok alanda sonuç vermektedir.

Peki neden bu yazıda Tumblr’ı ele aldık?

Şimdiye kadar çok fazla trafik aldığı için Facebook,Twitter ve Instagram gibi sosyal ağlara ve itibar yönetimi için olmazsa olmaz olan Linkedin’e ağırlık verdik. Ancak umut veren bir ışın veren bir yıldız daha var. Tumblr’ın kullanıcı profili hakkında birkaç bilgiye sahibiz.  13 küsür milyon tumblr bloğu mevcuttur.  Dünya üzerinde en çok trafik alan 28. web sitesidir. 300 milyon tekil ziyaretçisi vardır ve bu ziyaretçilerin yarısı 25 yaş altıdır aynı zamanda; %53 küsürü kadındır.

Şimdi Tumblr nedir tam olarak ve ne özelliği vardır? Bu soruya yanıt arayalım.

tumblr-mobilTumblr kullanıcılarına blog hizmeti sunar. Ancak bunun yanında hashtag, yeniden bloglama, beğenme gibi sosyal seçeneklerde sunar. Bu şekilde sosyal ağ sınıfına girer. Son dönemde yükselen bir grafik çizer. Bu nedenle Yahoo tarafından satın alınmıştır. Ayrıca Facebook halen ilk sıralarda yerini tutuyor olsa da insanlarda sıkılmayla birlikte, diğer sosyal ağlara kayma eğilimi görülmektedir. Bu konumda Tumblr henüz insanlarda sıkılmai herkesin girmesi nedeniyle kalabalıklaşma yaşanmamış bir sosyal ağdır. Yani henüz pik yapmamıştır ve gelişme göstermesi ön görülmektedir. Bu nedenle yatırım seo açısından yatırım için son derece uygundur. Tumblr bir blog hizmetidir ancak sosyal seçenekleri de vardır. Bu nedenle blog-facebook veya Twitter’ın mikro olmayan hali diye nitelendirebiliriz.

DoFollow bağlantılar Tumblr’ın seo açısından en güzel noktalarından birisidir. Sosyal ağlar içinde dofollow konuma en yakın olanı Tumblr’dır. Buna bir de yeniden bloglama özelliği eklersek; dofollow link içeren yazımız 50 kez yeniden bloglansın. Bu seo açısından işimize çok yarayacak bir olaydır. Facebook ve diğer sosyal ağlar bu dofollow link paylaşımına izin vermemektedir.

Tumblr.com size bloglarınızı, linklerinizi paylaşmanızı sağlar. Bunun yanında bu paylaşımlarında giderek artmasına olanak salar. Bu sosyal ağ olmasıyla alakalıdır. Hashtag, yeniden bloglama, beğenme yapısı ile trend olan içerikler giderek daha çok paylaşım alabilir. Bu nedenle Google Trends veya Twitter Trend Topic konuları ile Tumblr’da kolayca fazla sayıda paylaşım alabilirsiniz. Yani bu konuda reklamcılıkta şu sıralar çokça kullanılan bir kelimeyle ifade edersek; kolayca viralleşebilirsiniz. (Viral: Aslında tıpta virüs yoluyla bulaşan hastalıklar için kullanılır. Ancak son zamanlarda reklamcılıkta virüs gibi yayılan, o hızla yayılan reklamları ifade etmek veya benzetmek için de kullanılmaktadır.)

Tumblr hakkında yazı yazıpta memes’ e değinmezsek olmaz. Peki nedir bu memes?

 Memes üzerine yazı yazılan resimdir. Ancak bu facebook ve twitter da kullanılan caps tazrzıdna biraz daha farklıdır. Onlarda resmin altına genelde kızmızı bir fontta yazı yazılırdı. Memes ise insanların dikkatini çekecek bir resmin üzerine transparan olarak dikkat çekici bir yazı yazmaktır. Memes ile kolayca fazla sayıda reblog, beğeni alabilirsiniz.

Tumblr bir blog hizmeti olduğu için paravan bloglarınızı buradan yönetebilir, yayınlayabilirsiniz. Üstelik sosyal bir ağ olduğu için paravan bloglarınızdan daha fazla ziyaretçi ile yararlanabilirsiniz. Ayrıca paravan blog demişken, seo çalışması yapmayı düşündüğünüz bir anahtar kelime hakkında bir ön çalışmayı Tumblr üzerinden yapabilirsiniz. Bunu bir çeşit demo çalışması olarak isimlendirebiliriz. Tumblr üzerine söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar.

Diğer yazılarımız hızlı devam edecek bizi takip etmeyi unutmayın…

5 comments

  1. Sitenizi yeni keşfettim. Sitenizdeki yazılar oldukça doyurucu bilgiler ve yeni duyulmamış bilgiler. En çok dikkatimi çeken ise piyasada hiç yönlendirilmesi olmayan şekiller ile bazı şeylere yönlendirme yapmışsınız. Bence oldukça başalısınız. Bu yazıların aynı kalitede gelmesi temennisiyle…

  2. Bahismatix

    Merhaba, anladığım şu mu acaba yani bir blogdan paylaşılan yazı başka bloglarca yeniden bloglandığında backlink almaya devam ediyorum.

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>