Yahoo, Bing ve Google başta olmak üzere bu tip arama motorlarının hedef kelimelerde üst sıralarda çıkmak için yapılması gerekli olan işlemlerin genel halidir. Arama Motoru Optimizasyonunun orijinal ismi Search Engine Optimization olan terimin kısa hali olarak SEO sayesinde arama motorlarında yukarılara çıkmak sanıldığı kadar kolay bir durum değildir. Bu süreçte sabırlı olmak ve emek vermek birçok değişkene bağlı olan SEO için hedefe ulaşmada en önemli faktörlerdir.

Gerçek insan olgusunun yer aldığı arama motorları, sanılanın aksine mekanik bir süreç gibi gözüken SEO nun aşamalarında önemli rol oynamaktadır. Yani arama motorları kullanıcılarının en güvenilebilir içeriğe ve kullanıcının arama hedefine en yakın içeriğin sağlanması şeklinde çalışmaktadır. Bundan dolayı misafirlerinin memnuniyetini sürekli olumlu tutmak adına özenli bir çalışma içerisinde olan arama motorları yazılımlarını dönem dönem güncellemelerdir.

SEO NEDİR?

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO’nun gerekli faktörlerine bakacak olursak;
Belli bir sayfa içerisindeki metinin sayfayı ziyaret edecek olan ziyaretçiler tarafınca kolay anlaşılabilir ve aradıklarına yönelik zengin bir içerikten oluşması gerekmekte ve düzgün bir şekilde biçimlendirilmiş olması gerekmektedir. Örneğin, kaşarlı poğaçanın nasıl yapılacağına dair bir metinin olduğunu varsayalım.

Bu metinin ilk önce bir başlığı mutlaka olmalı

Başlık içerisinde hedef kelime bulunmalı. ( “ Kaşarlı poğaça tarifi “ yâda “ Kaşarlı poğaça nasıl yapılır? “ )
Devamında bu tarifi en az 300 kelimeden oluşacak biçimde ve düzgün cümleler ile çok uzun olmayan paragraflar şeklinde tanımlamalısınız. Hedef kelimeler bu yazının içinde bulunmalı fakat okuyucuyu rahatsız edecek tekrarlardan kaçınılmalı.
HTML kodunda “title” ve “alt” kısımlarında gerekli açıklamaların bulunduğu konu ile alakalı resimler mutlaka olmalı.
Ağ anlamına gelen web yani internetin bu ağını linkler oluşturur. Bu sebepten site içerisinde konu ile alakalı bir yazıya veya site dışındaki bir başka siteye link vermek oldukça önemli bir faktördür. Ağ mantığına uygun linkler arama motorlarının hoşuna gidecektir ve yazının arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayacaktır.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>