SEO ile alakalı düzenli ve birbirini tamamlayan bir bilgi kaynağı için 2018 SEO rehberimizi okuyabilirsiniz. SEO ile alakalı her sorunuzun cevabı burada !

İÇİNDEKİLER

1 – Önsöz 

Bu içerik SEO hakkında bir temel oluşturmak için oluşturulmuştur. Başlangıç seviyesinde bilgi içeren bu içerik ile konu hakkında bir temel oluşturulması amaçlanmıştır. Yani burada yer alan bilgilerden çok daha fazlasını Blog sayfamızdan ve diğer internet kaynaklarından öğrenebilirsiniz.

Genel olarak SEO başarısında etkili faktörler üzerinde durulmuştur. Burada sıralama faktörleri direk olarak sıralamaya etki eden faktörleri betimlerken, başarı faktörleri direk olarak sırlamaya etki etmeyen ancak size başarı getirecek faktörleri betimlemektedir.

İçerik hazırlanırken Search Engine Land, Moz, Google Web Yönergeleri ve diğer internet kaynaklarından yararlanılmıştır.

1.1 – Arama Motorları Nasıl Çalışır?

SEO Rehberi Arama Motorları Nasıl Çalışır? Arama motorları 2 tane temel göreve sahiptir: crawl ve index oluşturmak ve bunlarla birlikte kullanıcılara aradıkları terimleri içeren kalite sıralamasına göre düzenlenmiş siteler içinde en alakalı sonucu vermek de arama motorlarının görevidir.

 

1.2 – Crawl ve İndex

SEO Rehberi Crawl ve İndex:

Londra Metrosu gibi karmakarışık bir metro hattındayız diye düşünün.

Diyelim ki Londra metro hattı gibi karmakarışık bir hattayız, istediğimiz durağa gitmemiz ve o anda bulunduğumuz durağın nerede olduğu bulmamız için bir büyük resme ihtiyacımız var değil mi? İşte crawl da tam da bu işi yapmaktadır. Sitenize giren arama motoru botları, sitenizde nerede link var, yeni link eklenmiş mi bunları gözlemler. Bu işlem ile sitenizdeki tüm linklere bakılır. Crawl kelimesini dilimizde ne yazık ki tam bir karşılığı yok.

Tüm sayfaları bir yerde toplamak

Linkler sayısı milyonları bulan birbirleriyle bağlantılı web içeriklerine ulaşmak için arama motorlarının otomatik crawler, spider veya örümcek gibi botları sitenize göndermesine olanak sağlar.

Arama motoru bir kez sayfaları bulunca, daha sonra gerekli olunca tekrardan kullanmak için kodları çözer ve gerekli parçaları fiziki veri tabanında depolar. Saniyede milyarlarca sayfayı ilişkilendirmek gibi devasa bir görevi başarmak için, arama motorları dünya çapında veri merkezleri oluşturmuşlardır.

Bu devasa görevi gerçekleştirmek zaten bir sorun iken, bunun bir de hızlı yapılması gerekir. Bir kişi arama motorunda bir sorgu yapınca bunun hemen sonuçlanmasını isteyecektir, bir veya iki saniyelik bir gecikme başarısızlık sayılacaktır. Bu yüzden arama motorları, kullanıcılara çok hızlı cevap verirler.

1.3 – Sonuçları Sağlamak 

SEO Rehberi Sonuçları Sağlamak: Arama motorları, cevap makineleridirler. Bir kullanıcı bir çevrim içi sorgulama gerçekleştirdiği zaman, arama motorları iki şey yapar; ilki kullanıcının sorgusu ile alakalı ve kullanıcıya faydalı olabilecek sonuçları listeler, ikincisi ise bu listedekileri web sitelerinin alakası ve otoritesine göre bu sonuçları sıraya koyar. Burada otorite ile anlatılmak istenen, arama yapılan alanda lider olan ve en iyi içeriği kullanıcılara sunan sitelerdir.

Arama motorları Alaka ve Otoriteyi nasıl belirler?

Arama motorları için alakalı sonuç, aynı kelimeleri içeren bir içeriği bulmaktan daha fazlasıdır. İnternetin ve arama motorlarının ilk yıllarında, bu alakayı etkileyen çok fazla faktör yoktu. Ancak yıllar geçtikçe arama motoru şirketlerinde çalışan mühendisler, kullanıcı sorgularına daha alakalı içeriği belirlemek için birçok faktör oluşturdu. Günümüzde bu alakayı etkileyen yüzlerce faktör mevcuttur, ancak bu yazı dizisinde biz en önemlilerine değineceğiz.

Arama motorları en otoriter ve kullanıcı açısından en değerli bilgileri içeren web sayfa, belge ve içerikleri toplarlar. Bu toplama işlemi kullanıcıları memnun edecek içerikleri bir araya getirmek için yapılır.

Otorite ve alaka manuel olarak belirlenmez. Bunun yerine arama motorları algoritma dediğimiz matematik denklemleri sadece alakalı sonuçları çekmek ve daha sonra bunları kaliteye(otorite) göre sıralamak için kullanırlar.

Bu algoritmalar yüzlerce değişken içerir. Bunları arama sektöründe, seoya etki eden faktörler olarak isimlendirebiliriz.

1.4 – Arama Motorlarında Başarı Faktörleri

SEO Rehberi Arama Motorlarında Başarı Faktörleri: Bu içerikte bu faktörlerin ana grupları hakkında bilgi verilecektir.  Bunları üçe ayırabiliriz:

  • Site İçi SEO
  • Site Dışı SEO
  • İhlaller

Bu grupların hepsi daha ayrıntılı alt gruplar içerir. Önceki yazılarda da belirttiğimiz gibi bu konuda yüzlerce faktör vardır.

1.5 – SEO Faktörleri Birlikte Çalışır

SEO Rehberi SEO Faktörleri Birlikte Çalışır: Sadece bir seo faktöründe yakalanan başarı, size iyi bir sonuç getirmez. Örneği çok iyi bir başlık oluşturdunuz ama bu eğer siteniz yavaş ise sizi sonuca ulaştıramaz. Bunun yanında çok sayıda link almış olmak, eğer bu linkler düşük kalitede ise yine size yardımcı olamaz.  Pozitif faktörler başarınızı artırırken, negatif faktörler başarınızı azaltacaktır. Toplamda en fazla puana sahip olan, arama sıralamasında en tepedeki yerin sahibi olacaktır.

1.6 – Site İçi SEO Faktörleri

SEO Rehberi Site İçi SEO Faktörleri: Site içi sıralama faktörleri neredeyse tamamen sitenin yayıncısının elinde olan faktörlerdir.  Ne tür içerik yayınlıyorsunuz? Arama motorlarının içeriğinizin sorgulama ile alakasını belirlemesinde yardımcı olacak gerekli HTML izlerini kullanıyor musunuz? Sitenizin arama motorlarını görünmesini sağlayacak veya bunu engelleyecek olan sayfanın HTML mimarisine mutlaka göz atmalısınız.

1.7 – Site Dışı SEO Faktörleri

SEO Rehberi Site Dışı SEO Faktörleri: Site dışı seo faktörleri, yayıncının direk olarak kontrolünde değildir. Arama motorları bu faktörleri kullanıcılara en iyi sonucu vermek için sadece site için seo faktörlerinin yeterli olmadığını fark ettikleri için buldular. Örneğin bazı yayıncılar içeriklerini olduğundan daha alakalıymış gibi göstermeye çalışırlar, bunu engellemek için dış bir sıralama ölçütü kullanmak gerekir.

Bunların yanında milyarlarca web sayfasını sadece site için faktörlere göre sıralamak neredeyse imkansızdır. Ne kadar daha alakalı sonuç elde etmek istenirse, o kadar fazla faktöre göre sıralama yapılmalıdır.

1.8 – SEO İhlalleri & Cezalandırmalar

SEO Rehberi SEO İhlalleri & Cezalandırmalar: Hata yapmayın. Arama motorları kullanıcılara en iyi sorgulama ve bu sorgulamalar ile en alakalı sonuçları vermek için çalışırlar. Ancak bunların yanında arama motorları yazılı ve medyalı içerikler ile yayıncılara nasıl daha kaliteli içerikler oluşturabilecekleri hakkında bilgi verirler. Ancak bu bilgiler belirtilen faktörlerin hepsini içermez, arama motorları sadece kaliteli içerik ve site oluşmasını istediği için, bunlar hakkında bilgi verir.

Ancak tüm bunlara rağmen, eskiden daha fazla olduğunu belirtmek gerekir, “spam” ,“black hat” veya dilimizde kötü niyetli seo teknikleri uygulanabilmektedir ve bu teknikler yüzünden web siteleri arama motorları tarafından sıralama cezasına çarptırılmaktadırlar.

İhlaller genelde arama motoru sonuçlarında daha alakalı veya daha kaliteli içeriğe sahipmiş gibi görünmek için yapılan aldatıcı veya manüple edici taktiklerdir.

1.9 – SEO Faktörlerinin Önem Sırası

SEO Rehberi SEO Faktörlerinin Önem Sırası: Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu faktörler birbirleri ile birlikte çalışır. Sitenizi öne ve geriye çeken faktörler mevcuttur. Bu üç faktörü kendi içinde sıralamak kaba tabirle mümkündür. Bir web deyişi haline gelen, “İçerik kraldır.” bu sıralama için yeterli olacaktır. Bu sözle de belirttiğimiz gibi, diğer üç faktöre göre Site İçi Faktörler biraz daha öndedir.

Ancak belirttiğimiz gibi bu faktörlerin üçü de önemlidir. Eğer siteniz sand boxa düşme cezası aldıysa, ne kadar kaliteli bir içeriğinizin olduğunun pek de önemi yoktur. Veya hiç link almıyorsanız, bu da içeriğinizin kalitesini göstermek adına pek de yardımcı olmaz. Ama organik görünüm, iyi içerik, iyi link getirir şeklindedir.

2.0 – SEO Faktörlerinin Rehberdeki Amacını Kaçırmayın 

SEO Rehberi SEO Faktörlerinin Rehberdeki Amacını Kaçırmayın: Bu rehber ile biz size Google’ın son olarak 200’ü aştığını söylediği sıralama faktörleri ve 1000 sayısını bulan alt sinyallerin hepsini göstermek için hazırlamadık. Burada amaçlanan, SEO sistematiği hakkında genel kanı oluşturacak bir yazı dizisi oluşturmaktır. Yani bu yazı dizisinde çok ayrıntıya girmeyeceğiz, çünkü bu kadar çok bilginin olduğu bir konuda bunu gerçekleştiremeyiz. Daha ayrıntılı bilgi için seo konusunda bilgi veren blogları takip edebilirsiniz.

2.1 – İçerik 

SEO Rehberi İçerik: İçerik kraldır. Bu deyimi tüm seo ile alakalı kişilerden duyabilirsiniz. Şimdi içeriğin hakkındaki faktörler ile alakalı bilgi vereceğiz.

2.2 – İçerik Kalitesi

SEO Rehberi İçerik Kalitesi: Her şeyi geçelim, kaliteli içerik üretiyor musunuz? Eğer bir ürün satıyorsanız, insanlara sizin gibi yüzlerce sitede bulabileceklerin içeriğin ötesinde bir şey sunuyor musunuz?

Ziyaretçilere sitenizde fazladan birkaç dakika daha geçirmesi için bir sebep sunuyor musunuz?

Ziyaretçilere özgün, farklı, başka bir yerde bulamayacakları gerçekten değerli içeriği sunuyor musunuz?

Bunlar ziyaretçilere kaliteli içerik sunuyor muyum değerlendirmesini yapmak için kendinize sormanız gereken sorulardan sadece birkaçıdır. Burası cimrilik veya ihmalkarlığın yeri değildir, içerik tüm seo hizmetlerinin temelini oluşturmaktadır. İnsanlar diğer türlü sitenize bir şekilde gelir ancak içeriği beğenmez ise tüm uğraşlarınız boşa gider.

2.3 – İçerik Araştırması/ Anahtar Kelime Araştırması

SEO Rehberi İçerik Araştırması/ Anahtar Kelime Araştırması: İçeriği oluşturduktan sonra belki de en önemli olan aşama anahtar kelime araştırması aşamasıdır. İnsanların sizin içeriğinizi ararken kullanacakları anahtar kelimeleri keşfetmenize yarayan özel yöntemler mevcuttur.

İçeriğinizi oluştururken bu araştırmayı yapmak önemlidir. Çünkü bu araştırma güncel olarak insanların içeriği nasıl aradığını ve içeriğinizin hangi sorulara cevap vermesi gerektiği hakkında bilgi verir.

Örneğin “Tig Kaynak” ile alakalı bir içeriğiniz var. Ancak bu isim kaynak yönteminin doğru adı olmakla birlikte, bu kaynak türünün piyasa yaygın olarak bilinen ismi “argon kaynak” olduğu için, sizin doğru isim kullanmanız zararınıza olacaktır. İnsanların neyi aradığını, neyi talep ettiğini bilmeniz gerekir.

2.4 – Anahtar Kelime Kullanımı

SEO Rehberi Anahtar Kelime Kullanımı: İçeriğinizi oluşturmadan önce anahtar kelime araştırması yaptınız mı? Cevabınız evet ise bu anahtar kelimeleri içerikte kullanmışsınızdır. Ancak eğer cevabınız hayır ise bu araştırmayı yapmanızı ve içeriğinizi bu anahtar kelimeleri içerecek şekilde düzenlemenizi öneririz.

Anahtar kelimeleri ne kadar yoğunlukta kullanmanıza dair kesin bir bilgi yoktur ancak bu konuda yazılmış çok yazı vardır. Evet, bu bir kriterdir. Ancak bu konuda tek önerimiz, doğal olmanız şeklinde olacaktır. Doğal olarak içeriği oluşturmak için kaç defa anahtar kelime kullanmanız gerekiyorsa, o kadar kullanın.

2.5 – İçerik Tazeliği

SEO Rehberi İçerik Tazeliği: Arama motorları yeni içeriği severler. Yani burada kast edilen taze içeriktir.

Google, “Arzu Edilen Sorgu Tazeliği”( Query Deserved Freshness –QDF ) adı altında bir özelliğe sahiptir. Bu özellikte eğer bir sorgulama normal seyrindeyken aniden çok yaygın olduysa, bu sorgulamada taze içerikler daha üst sıralarda yer alır.

Yani bunu “deprem” etkisi gibi dilimize kazandırabiliriz. Eğer bir deprem yok ise kanallardaki haberler hükümet ile alakalı olacaktır. Ancak eğer bir deprem var ise, tüm kanallar bunun hakkında haber verecektir. Bu QDF terimi bu şekilde örneklendirilebilir. Bu durumda arama sonuçlarındaki sıralamalar sürekli değişebilir.

Eğer doğru içeriğe sahipseniz ve QDF durumu mevcutsa, en üst sıraya günler veya haftalar içinde yerleşebilirseniz. Ancak şunu da unutmayın, sitenizin sırası zaman içinde değişebilir. Bu bir şeyi yanlış yaptığınız için olmaz, sadece tazeliğin zamanla kaybolması yüzünden gerçekleşir.

Alakalı içerik ile gerçek zamanlı aramalarda tazeliği yakalamak siteler için avantaj olabilir.

2.6 – Dikey Arama

SEO Rehberi Dikey Arama:Diğer faktörler de arama motorlarında başarılı olmak için etkilidir. Dikey arama ile kast edilen video, yerel, resim veya haber şeklindeki içerikler için arama motorlarının sorgu sonuç sayfasında ayrı bir kısma yerleşebileceğizdir.

Bu terimin daha iyi anlaşılabilmesi için “Yatay Arama” terimini de öğrenelim. Diyelim ki Google çok geniş bir içerik aralığında bir terim için içerik araması yapıyor. Bu olay yatay aramadır. Bunun yanında sadece resim, sadece video gibi aramalar ise dikey aramadır.

Eğer normal arama yapıyorsanız yatay arama olarak yapılacaktır ancak dikey arama için sayfanın üstünde linkler verilecektir. Yatay aramanın yanında, dikey arama da sitenize ziyaretçi kazandıracaktır. Çünkü kullanıcılar sadece içeriğinizdeki resim için sitenize gelebilir. Bu yüzden, Haritalar, Resimler, Haberler, Alışveriş, Youtube, Resim Arama, Yerel ve Video Arama gibi dikey arama kanallarına önem vermelisiniz.

2.7 – Direk Cevaplar

SEO Rehberi Direk Cevaplar: Arama motorları ziyaretçilerin soru şeklindeki sorgulamalarına direk olarak cevap vermeyi giderek daha fazla arzulamaktadırlar. Örneğin “Gökyüzü neden mavi?” sorusuna ziyaretçiler hiçbir web sitesine tıklamadan cevap alabilmektedirler.

Ama bu bilgileri arama motorları nereden alıyorlar? Bazen bu bilgileri kendi lisanslarına alırlar. Ancak çoğu zaman bunları onlara link vererek bazı web sitelerinden(çoğunlukla wikipedia) çekerler.

Ancak bu durum ne kadar doğrudur, bu tartışmalı bir konudur. İnsanlar sorularına cevap aldıktan sonra neden web sitesine girsinler ki?

2.8 – Mimari

SEO Rehberi Mimari: Site içi seo faktörlerinin bir diğer üyesi de mimaridir. Doğru yapılan bir mimari sizi ileri çekebilirken, yanlış olanı tam tersi hanenize eksi puan yazdırabilir. Şimdi bu faktöründe alt faktörlerinden bahsedeceğiz.

2.9 – Sitenin Crawl Edilebilme Derecesi

SEO Rehberi Sitenin Crawl Edilebilme Derecesi: Sitenize gelen crawl botları, bir sayfadan diğerine çok çok hızlı bir şekilde gider. Bu botlar sayfanıza gelince onun bir kopyasını alır ve bunu depolar. Bu depolanan kopyaya “index” adı verilir. Bu şekilde tüm internetin içeren bir “kitap” oluşturulur.

Birisi arama yapınca, onun yaptığı arama ile ilgili en alakalı sonuçlar bu “kitap” içerisinden getirilir. Eğer arama sonuçlarında yer almak istiyorsanız bu kitapta bulunmalısınız. Eğer bu kitapta bulunmak istiyorsanız, sitenizin crawl edilmesi gerekir.

Çoğu site crawl ile ilgili bir sorun yaşamaz ancak bu konuda sıkıntılı durumlar da mevcuttur. Örneğin JavaScript ve Flash ile yapılan sayfalar, linkleri arama motoru botlarından saklarlar. Aynı şekilde bu şekilde yapılan web siteleri içerikleri de arama motorlarından saklarlar.

Her siteye belirli bir süre içinde periyodik olarak crawl botları uğrar, bu süre sitenin güvenilirliği ve aranan alanlardaki otoritesine göre değişmektedir. Haber siteleri gibi çok fazla içeriğe sahip olan sitelerin crawl edilme süreleri, normal sürelere göre çok daha azdır. Site dizininizdeki “robots.txt” dosyasını düzenleyerek arama motorlarının botlarının sitenize ulaşama durumunu düzenleyebilirsiniz.

Ancak crawl edilememe sorunları çok karmaşık değildir. Muhtemelen bu sorunlar kolayca çözülür. Bunun yanında HTML veya XML şeklinde hazırlanmış site haritaları sitenizin crawl edilmesine yardımcı olur. Unutmayın arama motorlarına uygun tasarım, kullanıcı dostu tasarım ile aynı şeyleri karşılamaktadır.

3.0 – Kopyalama / Canonicalization

SEO Rehberi Kopyalama / Canonicalization: Dediğimiz gibi arama motorlarının veri tabanları çok büyük kitaplardır, bu da son derece karışık olur. Özellikle eğer bir içeriğin aynısını sonraki sayfalarda görürsek, kitap daha da karmaşık olur. Bu karışıklık iyi değildir.

Eğer bir içeriğin farklı sürümleri mevcut ise bu daha da kötüdür. Çünkü arama motorlarında sitenize aranan o kelime için içeriklerinizin aldığı toplam otorite ve güvenilirlik bu içerikler arasında paylaştırılır. Bu içeriklerin toplamının otoritesi ise içeriğinizin tekil olması durumda kazanacağı otoriteye sahip olmaz.

İçeriğinizin arama motorlarının görebileceği şekilde sadece bir sürümü olmalıdır.

Canonicalization dilimizde tam bir karşılık bulamamıştır. Ancak bunu sadeleştirmek şeklinde çevirebiliriz. Bu terim ile seo alanında kast edilen ise bir işlemdir. Bu işlem bir içeriğin sadece bir link ile ulaşılmasını sağlamak anlamına gelir. Çoğunuzun aklına ben zaten bir içeriği bir kere yayınlıyorum, benim için sorun olmaz gibi şeyler gelebilir. Ancak bu işleme www içeren veya içermeyen şekilde ulaşılan içerikler sebep olabilir. Bunu engellemek için www ile mi yoksa onsuz mu devam edeceğinizi belirleyip, diğerini ona yönlendirmeniz gerekir.  Alışveriş sitelerindeki sayfa numaraları veya filtreli aramalarda oluşturulan sayfalarda indexlenebilir.

Aynı içeriğe sahip link sayılarının aşırı şekilde artmasının birçok yolu vardır, ancak bunlar çözümlenebilir. Uygun çözüm rel=canocial taglarını kullanarak yapılan 301 yeniden yönlendirmeleri ile linklerinizi yönetmek ve bu konuda stratejiler oluşturmaktır.

3.1 – Mobil Uyumu

SEO Rehberi Mobil Uyumu: Geçenlerde Google üzerinde mobil cihazlarda, masaüstünden daha fazla arama yapıldığının haberini duyduk. Böyle bir durumda Google’ın mobil uyumlu siteleri, mobil cihazlardan zor bir şekilde görünen web sitelerine göre daha iyi bir sıralama ile ödüllendirmemesi için bir sebep yoktur. Aynı şekilde Bİng için de geçerlidir bu durum.

Bu nedenle sitenizi mobil uyumlu yapmanız gerekir. Eğer mobil ziyaretçiler sitenizi daha kolay ziyaret eder ve bu ziyaretten memnun kalırsa, arama motorlarında daha iyi sıralama elde edersiniz. Eğer sitenizin mobil uygulaması mevcutsa, bu uygulamanın linkini de ziyaretçilerinize sunmalısınız bir seçenek olarak.

3.2 – Site Hızı

SEO Rehberi Site Hızı: Google interneti hızlı bir yere çevirmek istiyor. Google bu nedenle hızlı web sitelerinin, yavaş olanlara göre sıralamada küçük bir avantajı olduğunu belirtmiştir.

Site hızı tüm yaptığınız çalışmaları da pekiştirecek ve etkileyecektir. Günümüzde insanlar oldukça sabırsızdır. Çok iyi yaptığınız bir site içeriği eğer çabuk yüklenmezse, özellikle mobil cihazlarda, insanlar hemen o anda siteyi kapatabilir. Bu nedenle hızlı web siteleri hem arama motorları hem de ziyaretçiler tarafından hoş karşılanır.

3.3 – Alan Adı

SEO Rehberi Alan Adı; Sitenizin alan adına kullandığınız kelimeler, sıralamanız açısından etkili olur. Ancak bu sıralamayı etkileyen bir ana faktör değildir. Alakasız bir alan adı ile de başarıya ulaşabilirsiniz.

3.4 – HTTPS / Güvenli Web Siteleri

SEO Rehberi HTTPS / Güvenli Web Siteleri: Google ziyaretçilere daha güvenli bir internet ortamı sağlamak için internette HTTPS sunucuları ile çalışan siteleri görmek ister. Bunu yapanları ödüllendirmek için de, bunu kullanmayan sitelere göre daha iyi sıralamaları vermek yoluna gider.

Ancak aynı site hızında olduğu gibi, bu faktörde sıralama yaparken kullanılan birçok faktörden sadece birisidir. Sadece HTTPS kullanarak ilk sıraya yerleşemezsiniz. Ancak kullanıcılarınıza güvenli bir internet ziyareti sunmak istiyorsanız, bu yapıyı kullanmanızı öneririz.

3.5 – HTML

SEO Rehberi HTML: HTML web siteleri oluşturmak için kullanılan dildir. Arama motorları web siteleri bizim gibi arayüzü görmez, onlar sitelerin arka plandaki HTML kodlarını görürler.

3.6 – HTML Başlık Etiketleri

SEO Rehberi HTML Başlık Etiketleri: 100 farklı kitap yazdığınızı ve hepsine tamamen aynı ismi verdiğinizi düşünün. Dışardan birisi bunların farklı olduğunu nasıl anlayabilir?

Aynı örnekten yola çıkarsa, bu 100 kitabın başlıklarının 1 veya 2 kelimelik isimler olduğunu düşünün. Yine bu durumda da başka kişiler için anlaşılması zor bir durum ortaya çıkar.

HTML başlık etiketleri internetin ilk zamanlarından beridir vardı ve bu başlık etiketleri arama motorlarının içeriğinizi anlaması için en güçlü etkendir. Kötü başlık etiketlerinin size getirisi de kötü olacaktır. Ancak bazen Google sizin bir içeriğinizin başlığını, kendi sorgu sayfalarında farklı şekilde alabilir. Bunun nedeni başlığınızın göreceli olarak kısa olması, sitenin iyi bir açıklama sayfasına sahip olması ve arama sorgularıyla alakalı olması olarak belirtilmiştir.

İyi başlık etiketleri seçmenin en iyi yolu bir anahtar kelime araştırması yapmaktır. Buna göre en çok ziyaretçi çeken kelime gruplarına yönelik içerikler oluşturmak oldukça faydalıdır.

3.7 – Meta Açıklama Etiketleri

SEO Rehberi Meta Açıklama Etiketleri: Meta açıklama etiketleri de yine Google’ın desteklediği en eski unsurlardan birisidir. Bu açıklamalar sayfanın arama motorlarındaki görünümünde yer alır. Bu etiketler içeriğinizin ne ile alakalı olduğuna dair bilgi verirsiniz. Bunları kitap örneğinden hareketle, kitabın övgü sayfasına benzetebiliriz.

Bazı SEO araştırmacıları bu açıklama etiketlerinin bir sıralama faktörü olmadığını, yani bunu yapmanızın üst sıralara yerleşmenize yardımı olmadığı belirtiyor. Bunun sadece üst sıralara yerleştiğinizde sitenizin arama motorlarında nasıl görüneceği ile alakalı olduğunu belirtiyorlar.

Teknik olarak bu görüşü doğru buluyoruz, bu nedenle buna sıralama faktörleri içinde değil, başarı faktörleri içinde yer veriyoruz.

Meta açıklama etiketleri aranan terimi içeriyorsa, o terim kalın karakterler ile arama yapanlara gösterilir. Bu nedenle bunu içeriğinizi pazarlamak için bir yöntem olarak düşünebilirsiniz. Bu nedenle başarı faktörü, bu anlamı karşılamak için daha uygundur.

Bir meta açıklamaya sahip olmanız, bunun kullanılacağı anlamına gelmez. Google daha alakalı bulduğu meta açıklamasını kullanabilir. Ancak bu durumda da sizin için bir sorun yoktur, Google bu düzenlemeyi sizin yerinize yapar.

3.8 – Yapısal Veri

SEO Rehberi Yapısal Veri: Arama motorlarına içeriklerinizin hangi dilde olduğunu söylemeyi nasıl başarırsınız? Arka planda belirli kodlar ile bunu kolay bir şekilde arama motorlarına iletmek mümkündür.

Kullanıcılara daha ilgi çekici ve faydalı gelmesi beklenen bir diğer yapıla veri de “Rich Snippet” idi. Bu gözlerinize Google’da sitelerin altında bulunan yıldızlar olarak çarpmış olabilir. Ancak bunun kullanımı sonlandırılmıştır ama gelecekte tekrardan denenmesi de ihtimaller içindedir.

Yapısal veri de direk olarak sıralama faktörü olarak değil, bir başarı faktörü olarak karşımıza çıkar. Yapısal veri Google’da kan wiki kutucuğu ve Bing’de çıkan snapshot olarak karşımıza çıkabilmektedir.

3.9 – Üst Etiketler

SEO Rehberi Üst Etiketler: Bir sayfanın en başında ne görürsünüz? HTML arka planda bu en baştaki kısmı vurgulamak için H1 etiketini kullanır. İçeriğin en genel başlığı bu etiketi hak eder.

Bir alt başlık derecesi için ise H2 etiketi uygundur. Bu şekilde giden alt başlıklar için de, etiketin sayıları artar.

Arama motorları bu başlık etiketlerini içeriğinizin ne ile alakalı olduğunu anlamak için kullanır. Eğer arama sorgusundaki kelimeler, başlık satırlarınızda yer alıyorsa üst sırada olma ihtimaliniz daha yüksektir.

Bazen bu üstteki durum aşırıya kaçmalara sebep oluyor. Başlık satırına bir paragraf yerleştirenler oluyor. Ancak bu pek yarımcı olmuyor gerçekte. Çünkü bu başlıklar arama motorlarının ve ziyaretçilerin içeriğinizi daha kolay anlaması için oluşturulur.

4.0 – Otorite & Güven

SEO Rehberi Otorite & Güven: Arama motorları bir web sitesinin güvenilir linklere sahip olduğunu veya sağlam sosyal hesaplara sahip olduğunu görürse, onlara daha kolay güvenir. Birçok seo uzmanı bu güven ve otorite durumunun birçok seo çalışması için önemli bir rol oynadığını düşünüyor.

4.1 – Otorite

SEO Rehberi Otorite: Siteniz bir otoriteye sahip mi? Yani kendi alanında, kendi sektöründe veya bir konuda lider olarak mı tanınıyor? İşte başarı budur.

İşin açığı kimse “otorite” nasıl hesaplanıyor tam olarak bilmiyor ancak bu konuda bazı sinyaller mevcuttur. Yüksek kalitede linkler veya komşu linkler, saygın sosyal hesaplardan referanslar veya yüksek tıklanma sayısı bu sinyaller olabilir. Tabi negatif etmenler de otoriteye eksi puan yazabilir.

4.2 – Bağdaşmak

SEO Rehberi Bağdaşmak; Kaliteli bir web sitesi, ziyaretçileri ile iyi bir etkileşime sahip olmalıdır. Arama motorları bu etkileşimi bazı yollar ile ölçebilir.

Örneğin ziyaretçiler sitenizde ne kadar kalıyor? Kullanıcılar arama yapıyor, sitenize geliyor ve hızlı bir şekilde geri arama sayfasına dönüp başka bir siteye mi sekiyor? İşte bu sekme oranı (bounce rate) arama motorları tarafından hesaplanır ve bunu içeriğinizin yapılan arama ile ne kadar bağdaştığını anlamak için kullanır.

Bunun tersine eğer ziyaretçiler sitenizde uzun süre kalıyorsa, bu hanenize artı puan yazdırır. Bu da “long click” terimi ile adlandırılır. Bu şekilde ziyaretçilerin aradıklarını sitenizde bulduğu şeklinde bir yorumlama yapar arama motorları.

Sosyal ağlarda bu bağdaşma konusu için önemlidir. Sosyal ağlarda aldığınız fazla paylaşım ve beğeniler de arama motorlarının sizin kullanıcıların taleplerini karşıladığınızı düşünmesine sebep olacaktır. Bunların yanında arama motorları tamamen kapalı kutulardır. Bu konuda daha önemli birçok faktör vardır ancak bunların hepsini bilemiyoruz.

4.3 – Geçmiş

SEO Rehberi Geçmiş:Arama motorları yoğun olarak sitenizi ziyaret ettikten sonra, sitenizin davranışının normal veya zamanla nasıl olduğu şeklinde bir hisse sahip olur.

Ani ve üstü kapalı bir şekilde kötü komşu linkler mi edindiniz? Konuyu tam olarak kapsamayan bir içeriği, oymuş gibi göstermeye mi çalıştınız? Bu gibi durumlar, işlerin kötüye gittiğini gösterir.

Siteler de insanlar gibi değişebilir. Ancak bu değişiklikler gizli tutulamaz. Bu değişiklikler sizi ileriye veya geriye götürebilir.

Benzer olarak eğer siteniz bir ihlal yapmışsa veya bir ceza almışsa, onun eski yerini alması pek de kolay değildir. Bu nedenle Google bu ceza geçmişini asla unutmaz.

Bu nedenle kesinlikle ihlal yapmamalısınız. İhlaller sizin dışınızda da art niyetli kişiler tarafından yapılabilir. Bunları önlemek için de sitenizi sürekli izleyecek ve raporlama yapacak bir site yönetim uygulaması kullanmalısınız.

4.4 – Kimlik

SEO Rehberi Kimlik: Arama motorları, siteler için yazan yazarları otomatik olarak keşfetmek için birçok yol buldu. Bu tüm yazarlara bir dijital kimlik oluşturulmak istendi. Ancak Google Authorship bunun en dramatik örneğiydi ki amacına ulaşmadığı için 2014’de kaldırıldı. Ancak siteler hala bu yapıyı kullanmaktadır. Çünkü Google bu sevdadan vazgeçmiş durumda değil, sadece bir kez başarısız oldular. Google’ın yanında Bing’de bu konuya önem vermektedir

4.5 – Linkler

SEO Rehberi Linkler: Linkler site dışı seo faktörlerinin en önemli kısmını oluşturmaktadır. Google linkleri oy gibi kullanan ilk arama motoru değildi ancak, daha alakalı sonuçları bulmak için linkleri analiz eden ilk arama motoru oldu. Bu yüzden daha sonradan göreceğiniz gibi linkler önemlidir, ancak bazı linkler daha önemlidir.

4.6 – Link Kalitesi

SEO Rehberi Link Kalitesi: Düşünün ki hastasınız(Sağlıklı bir hayat dileriz). Doktorunuzun tavsiyesini mi, yoksa sokaktan hepsinden teker teker tavsiye aldığınız 50 kişinin tavsiyesini mi dikkate alırsınız?

Eğer doktorlar ile çok ciddi bir sıkıntı yaşamamışsanız, tercihiniz doktorlar olacaktır. Ancak doktordan sadece bir tavsiye almışken, diğer tarafta çok daha fazla tavsiye vardır. Ancak burada siz de tavsiyenin sayısına değil, kalitesine bakacaksınız.

Arama motorları da aynı bu mantıkla çalışırlar. Arama motorları bazı bloke edilmiş siteler dışında tüm linklerin puanını hesaplar. Ancak hepsinin puanı eşit olmaz. Bazıları diğerlerine göre daha yüksek olur.

Kaliteli link nedir? Bu biraz, görünce anlarsınız, tarzında bir tanıma uyar. Ancak saygın ve geniş bir kitleye hitap eden bir siteden alınan bir link, bir bloğa yorum atarak aldığınız linkten daha kalitelidir. Bununla birlikte sizin sitenizle aynı başlığa sahip sitelerden aldığınız “komşu” linkler de artı puan olacaktır.

4.7 – Link Metni / Anchor Metin

SEO Rehberi Link Metni / Anchor Metin:Anchor metin tanımı ile başlamamız gerekir ilk başta. Anchor metin seo alanında; tıklanabilir, görünür ve genellikle içerikteki diğer metinlerden farklı renkte olan metindir. Ancak burada önemli olan şey “buraya tıklayın” gibi standart metin kullanmamanızdır. Google bu tür standart metinler yerine,  linkin gönderdiği içeriği en iyi şekilde tanımlayan kelime gruplarını tercih eder.

Kitapyurdu kitap adı altında birçok linke sahip. Ancak kitapyurdu bunu botlar için yapmadı, onlar bunu kitaplar için yaptı.  Yani bu internetteki birçok link kitap deyince, kitapyurdu sitesini işaret etmektedir.

Link içeren kelimeler veya anchor metinler arama motorları tarafından birinin diğerini açıklama şekli olarak görülür. Yani bu gerçek hayatta birisinin sizi işaret edip, sizi bir konuda uzman olarak göstermesi gibidir.

Size gelen linkleri çoğunlukla kontrol edemezsiniz, bu yüzden bunları anchor metni etkileme fırsatı ile makul ölçüde kendi yararınıza kullanmalısınız.

4.8 – Link Sayısı

SEO Rehberi Link Sayısı: Link sayısı arama motorlarının ilk zamanlarında çok iş görürdü. Düşük kaliteli linkler ile ilk sıralara çıkan birçok site vardı. Ancak durum artık farklıdır. Arama motorları linklerin kalitesini belirlemek için çok farklı uygulamalar geliştirdiler. Her şeyi aynı olsa bile bir siteden aldığınız 1000 link, her zaman 1000 siteden aldığınız 1000 linkten daha azdır.

Link inşası için birçok farklı yöntem vardır. Ancak önerimiz asla ve asla programlar ile otomatik olarak link almamanızdır. Bunlar arama motoru tarafından spam olarak algılanacak ve sizin ceza almanıza sebep olacaktır.

4.9 – DoFollow / NoFollow Linkler

SEO Rehberi DoFollow / NoFollow Linkler: Bir kişiyi bir konuda öneriyorsunuz ama o kişiye tamamen kefil olabilir veya tam da bilgi sahibi olamayabilirsiniz. Link verirken de bu durumu yaşamanız muhtemel olduğunuz için bunun için bir özellik geliştirilmiştir.

Eğer bir siteye link veriyor ama sitenin kalitesinden çok da emin değilseniz; link yapısında nofollow özelliğini, <a href=”http://www.siteadi.com” rel=”nofollow”>site alanı</a> kalın karakterli biçimde kullanmanız gerekir.

Bunun tersine link verdiğiniz siteye kesin olarak güveniyorsanız, <a href=”http://www.siteadi.com” rel=”dofollow”>site alanı</a> bu link yapısında yine koyu karakterle verilmiş kısmı kullanabilirsiniz. Bunu yaparken dikkatli olun çünkü eğer dofollow link verdiğiniz site bir ceza alırsa, size de ufak da olsa bir etkisi olur.

Sitenizde hangi link yapısını kullandığınızı gösteren tarayıcı eklentilerini NoDoFollow Firefox Plugin veya NoDoFollow Chrome Plugin adları ile bulabilirsiniz.

5.0 – Link İnşası

SEO Rehberi Link İnşası: Link inşası bir sanattır, çok fazla çeşitli yönteme sahiptir. Bu nedenle bu işi yapan firmalar için birbirinin aynısı demek pek doğru olmaz. Ancak burada da ortak yönler mevcuttur. Bir link inşa işleminin doğru yapılması ve harcanan emeğin karşılık vermesi için olabildiğince fazla ve çok çeşitli bir link profiline sahip olmak gerekir. Linkleriniz arasında standart ve doğal (organik) görünümlü olmayan veya da yanıltıcı özellikte olmayan linkler yer almıyorsa, yaptığınız link inşası çalışması yararınıza olacaktır.

5.1 – Link Türleri

SEO Rehberi Link Türleri: Link inşasında temel olarak 3 farklı türde link kullanılır. Bunların dilimizde yerleşmiş bir karşılığı olmadığı için editorial, outreach ve non-editorial linkler olarak isimlendirebiliriz.

5.2 – Editorial Linkler

SEO Rehberi Editorial Linkler: Bunlar doğal yolla sitenize veya içeriğinize verilen linklerdir. Bu link yöntemi çok iyi bir içerik veya çok iyi tanıtım dışında herhangi bir farklı işleme ihtiyaç duymamaktadır.

5.3 – Outreach Linkler

SEO Rehberi Outreach Linkler: Bu linkler içerik adresi eposta ile gönderilerek, dizinlere site kayıt edilerek veya ücretli bir site kayıt işlemi ile alınan linklerdir. Bu linklerde linkin götürdüğü içeriği en iyi anlatan link metnini seçmek oldukça önemlidir. Yani bu metinlerle ziyaretçileri o içeriğin onların aradığı şey olduğuna inandırmalısınız.

5.4 – Non-Editorial Linkler

SEO Rehberi Non-Editorial Linkler: Bu link türleri ise internette en çok bulunan link türüdür bu üçlünün içinde. Ziyaretçi defteri, forum veya blog imzası gibi yöntemler ile elde edilen linkler bu kategoriye girmektedir.  Bu linkler en düşük değere sahiptir ancak toplamda bazı siteler için faydalı olabilirler. Ancak bu linkler çok fazla olması halinde spam olarak ceza alınması da muhtemeldir. Bu yüzden link çeşitliliğine ve dağılımına önem verilmelidir.

5.5 – Örnek Stratejiler 

SEO Rehberi Örnek Stratejiler: Müşterilerinizden size link vermelerini isteyebilirsiniz. Birçok şirket çözüm ortaklarını web sitelerinde duyurmaktadır. Böylelikle her şirket müşterilerine daha şeffaf olmaktadır hem de bu olay link verilen firmaya yaramaktadır. Logonuz ile size link vermeleri daha güzel ve daha faydalı olacaktır.

Firmanıza ait bir blog oluşturun, burada yaptığınız işlere ait özgün ve kaliteli içerikler oluşturun.  Bu şekilde hem yaptığınız iş alanındaki bilginizi gösterirsiniz hem de bloğu yorumlara açarak iş yaptığınız konularda dışardan farklı görüşler alabilirsiniz. Bunun yanında alanınızdaki diğer blogları da takip ederek kendi bloğunuza ziyaretçi çekebilirsiniz.

Viral reklamda oldukça önemlidir. Bir video hazırlayarak bunun viral şeklinde paylaşılması son derece faydalı olacaktır. Bunun yanında infografiklerde viral reklam için oldukça faydalıdır ve yaygındır.

Bunlar sadece link inşa stratejileri için birkaç örnektir. Link inşası seo işlemlerinin en karmaşık ve riskli konularından birisidir. Yanlış yapılan bir link inşası işlemi ceza almanıza sebep olabilir. Bu nedenle bu işlemi yaparken son derece dikkatli olmak gerekir.

5.6 – Kişiselleştirme

SEO Rehberi Kişiselleştirme: Yıllar önce kim bir arama motorunda sorgulama yaparsa, aynı sorgulamayı yapan diğer kişi ile tıpatıp aynı sonucu görürdü. Ancak şimdi ne Google’da ne de Bing’de siz ile ben aynı kelimeyi yazsam aynı sonuçlar ile karşılaşmam. Bu sonuçlar sizin arama geçmişinize göre kişiselleştirilmiştir.

Tabi ki sonuçlar ortak bir nokta vardır, herkes tamamen farklı sonuçları gözlemlemez. Ancak internette geçirdiğiniz arama tecrübelerine göre sonuçlar şekillenir.

5.7 – Ülke

SEO Rehberi Ülke: Anlaması en basit kişisel sıralama faktörü, insanlara bulundukları ülke ile alakalı sonuçları getirmektir.

Yani “football” kelimesini Amerika’da aratırsanız Amerikan Futbolu ile alakalı sonuçlar gelirken, aynı aramayı İngiltere’de yapsanız ülkemizde oynanan futbol ile alakalı sonuçlar gelecektir.

Eğer sitenizin bir ülkeye özel hedef kitlesi olmadığını düşünüyorsanız, uluslararası seo çalışmaları alanına yönelmelisiniz. Bu alanda da tabi ki çalışma diliniz İngilizce olmalıdır. Bunun yanında çok dilli siteler içinde seo çalışmaları yapabilirsiniz ancak burada dilin ve bulunulan ülkenin ayrı faktörler olduğunu unutmamalısınız.

5.8 – Bölge

SEO Rehberi Bölge: Arama motorları konum bazlı aramayı sadece ülke ile sınırlandırmazlar. Bulunduğunuz şehre veya bölgeye göre arama sonuçlarını gözlemleyebilirsiniz. Örneğin ülke genelinde faaliyet gösteren bir pizza şirketinin adını Ankara’da yazdığınız zaman karşılaştığınız sonuçlar ile, İstanbul’da yazdığınız zaman aldığınız sonuçlar aynı olmaz.

5.9 – Kişisel Geçmiş

SEO Rehberi Kişisel Geçmiş: Herkes kendi aramasını yapar ve kendi sonuçlarına tıklar. Siz her aramanızdan sonra tıkladığınız her site bir beğeni veya Google+’daki +1 gibi bir puan alır sizin aramalarınız için. Sonraki aramalarınızda bu alınan puanlar sadece size gösterilen sonuçlarda etkili olur. Toplam sonuçta da etkili olur bu tıklamalar ancak, bireysel etki ihmal edilebilecek kadar azdır.

Bu kişisel arama geçmişini, arama sonuçlarına yansıtmayı hem Google hem de Bing yapar. Ancak bölgesel aramanın tersine, buradaki sistem oldukça karmaşıktır.

Bu biraz marka sadakati ile alakalı bir durumdur. Eğer bir kişi düzenli olarak bir aramada yukarıdaki sonuçlar yerine aşağıdakilere tıklıyorsa, bu alttaki sonuç onun için daha değerlidir. Arama motorları da bu kişisel tercihi dikkate alır.

Bunun yanında kişi eğer bir sosyal medya hesabına giriş yapmışsa, beğendiği sitelerde daha ön planda olacaktır.

6.0 – Sosyal Bağlantılar 

SEO Rehberi Sosyal Bağlantılar: Sadece sizin beğendiğiniz siteler değil, sizin çevrelerinizin sizin yaptığınız arama hakkındaki paylaşım veya beğenileri de arama sonuçlarında etkili olabilir. Ancak bu durum sizin beğenilerinize göre daha düşük bir etki oluşturur.

6.1 – Sosyal Medya

SEO Rehberi Sosyal Medya: Linkleri kullanmak site dışı seo faktörleri içinde en iyisidir ve bu kısa zamanda sıralamalarda büyük sıçramalara neden oldu. Ancak zaman geçtikçe linklerin önemi bir miktar azaldı. Bunun nedenleri dışarıya link verme konusunda cimri olan web siteleri ve linklerini satma yoluna giden web siteleridir. Bu yollarla linklerin güvenirliği de azalmış oldu.

Bunun tersine sosyal medyanın ise artan bir önemi vardır. Sosyal medyaya girince sitelerin hesapların oylama gibi beğeni aldığını görürsünüz. Sosyal ağlardan gelen bu sinyaller ise arama motorlarına bir site hakkında bilgi verir.

6.2 – Sosyal İtibar

SEO Rehberi Sosyal İtibar: Aynı linklerle olduğu gibi, sosyal ağlarda da her link aynı derecede öneme sahip değildir. Kolaylıkla sosyal hesap açılabilir. Bu nedenle 100 tane yeni açılmış sosyal ağdan alınan beğeni veya paylaşım, itibarlı bir sosyal ağdan alınan beğeni veya paylaşım ile aynı öneme sahip olamaz.

İdeal olarak sosyal ağlardaki itibarlı hesaplardan referans almanız yarınıza olacaktır. Sitenizin kendi sosyal medya hesabı olması da oldukça önemlidir. Gerekli sosyal platformlarda yer almanız, müşterileriniz veya hedef kitleniz ile aynı ortamı paylaşıyor olmanız anlamına gelir. Bu da onlara ulaşmak adına oldukça önemlidir.

6.3 – Sosyal Paylaşımlar  

SEO Rehberi Sosyal Paylaşımlar: Aynı linklerdeki gibi kaliteli hesaplardan yapılan paylaşımlar daha faydalı olur ancak, sosyal ağlardaki çok paylaşım da seo için oldukça faydalı olur.

Burada da yine sosyal medya hesaplarına sahip olmanız çok önemlidir. Eğer bir Facebook, Twitter veya benzeri sosyal ağlardan hesabınız yok ise, bir sosyal kitleye asla sahip olamazsınız.

6.4 – İhlaller & Cezalar

SEO Rehberi İhlaller & Cezalar: Şimdiye kadar hep pozitif faktörlerden söz ettik. Ancak negatif faktörleri de dikkate almamız gerekir.

Şüpheleri güçlendirmek diye bir terim vardır. Arama motorlarını kandırdığını düşünen ve bunu gerçekten yapabilen çok az insan vardır. Arama motorları sitenizden çok sayıda sinyal alır. Bu sinyallerin sayısının 10000’e yakın olduğunu söylemiştik. Bu nedenle tüm bu sinyalleri geçip, arama motorunu kandırmak; bu işi düzgün biçimde yapmaktan çok çok daha zordur. Zaten bu kandırma işlemi de neredeyse imkansız duruma gelmiştir ve giderek daha da imkansızlaşmaktadır.

6.5 – Eksik veya Üstünkörü İçerik

SEO Rehberi Eksik veya Üstünkörü İçerik: Google eksik veya üstünkörü içerikler hakkında gelen şikayetlere cevap vermek için Panda güncellemesini duyurdu.

Bu alan adlı bazlı ceza büyük oranda eksik içerik ve spam tekniklerine benzeyen gerekli izleri taşıyan siteleri hedef almıştır.

Bu günlerde basit içerik ile alakalı bir sorun yoktur, sadece kullanıcıya değerli gelen içerikler vardır.

6.6 – Gizleme

SEO Rehberi Gizleme: Şimdi şunu tekrar belirtmemiz gerekir ki arama motorları siteleri insanlar gibi görmez. Onlar siteleri sadece kod olarak görür.

Gizleme(cloaking) yöntemi ise arama motoru botlarına, insanlara gösterilenden farklı bir site sürümü gösterme yöntemidir.  Bunu yaparken belli IP adres tiplerine veya başka özelliklere göre botlar tanınıp, onlara farklı bir site gösterilir. Ancak bu yöntem de çok ciddi cezalara neden olur ve bunu yaparken de arama motorlarını kandırmak oldukça zordur.

6.7 – Anahtar Kelime Doldurma

SEO için Anahtar Kelime Doldurma Bu da kitaptaki en eski numaralar birisidir. Bu yöntemde de içeriğin anahtar kelimeleri alakalı- alakasız kelimeler ile çok fazla doldurulur. Bu şekilde o yazılan anahtar kelimeler ile de ziyaretçi çekileceği düşünülür. Ancak bu da arama motorlarının gözünden kaçmaz ve bu da çok çabuk cezalandırılabilir.

Anahtar kelimeleri metnin içine bir sıraya çok sık şekilde yazmakta ceza almanıza neden olabilir. İşin açığı bunlar çok çabuk algılanabilecek ihlallerdirler.

6.8 – Gizli Metin

SEO Rehberi Gizli Metin: Eskiden yaygın olarak sayfanın arka plan rengi ile aynı renkte bir link verilerek, link gizleme yapılırdı. Bu insanların gözünden kaçabilir. Ancak o eklenen link bir kod olduğu ve arama motorlarının da siteleri kod olarak gördüğü için, bunu yapan sitelerin botlardan kaçışı yoktur.

Bu ucuz numaranın cezalandırması da oldukça ağırdır üstelik. Bu nedenle herhangi bir şekilde gizli, saklı içerik kullanmamanızı öneririz.

6.9 – Korsan İçerik

SEO Rehberi Korsan İçerik: Bu cezalandırma da bir güncelleme ile geldi. Burada amaçlanan korsan içeriğe sahip içeriklerin engellenmesidir. Burada eğer korsan içeriğe sahip bir index varsa arama motorunda, bu şikayet ile arama motorundan kaldırılır. Kullanıcılar zaten sitelerini Google’a eklerken korsan içerik paylaşmayacaklarını onaylarlar ancak şikayet ile de buna uymayan siteler cezalandırılır.

7.0 – Reklam /Aşırı Reklamlı İçerik

SEO Rehberi Reklam /Aşırı Reklamlı İçerik: Hiçbir siteye girdiğiniz de kayan reklamların arasında içeriği bulmaya çalıştınız mı? Bu gibi sorunlarla başa çıkmak için Google Sayfa Düzeni Algoritması adı altında bir güncelleme gerçekleştirmiştir. Bununla birlikte sayfada içeriğin görünürlüğünü veya ziyaret kalitesini düşürücü aşırı unsurlara sahip web siteleri cezalandırılır.

7.1 – Ücretli Linkler

SEO Rehberi Ücretli Linkler: Amerika’da ünlü bir gazeten link satın alan bir kişinin Google tarafından cezalandırıldığını görmüştük. Gazete oldukça ünlü olmasına rağmen, Google bu konuda oldukça katı davranmıştı. Google asla ve asla ücretli link satın alınmasına müsaade etmiyor. Bu tartışılabilir bir konu ancak buna uymaz iseniz cezalandırılırsınız. Google’ın kuralları sizin aklınıza yatmasa bu kurallara uymanız gerekir üst sıralarda yer almak için. Ancak Bing’de ücretli linkler için bir cezai işlemi gözlemlemedik.

7.2 – Spam Linkler

SEO Rehberi Spam Linkler: Çok sayıda link almak için bir program kullandınız veya kalitesiz blog ve forumlardan link mi aldınız? Bu bir hatadır.

Bu tür spam linkleri almak için uğraştığınız zamanın boşa gitmesi bir yana, bunlar yüzünden ceza almanız da çok muhtemeldir. Bu tür spam linkler ile mücadele için Google Penguen güncellemesini oluşturmuştur.

Diğer yandan kötü niyetli kişiler sizin ceza almanız için bu tür linkleri alabilirler. Bu durumda da Google’ın link reddetme aracını kullanmanız gerekecektir.

7.3 – Daha Fazlası & Ücretlendirme

SEO Rehberi Daha Fazlası & Ücretlendirme: Daha fazlası vs. gibi linklerle kullanıcıya belirtmeden kazanç sağlanacak bir yere yönlendirmek de ceza sebebi olabilir. Bundan kaçınmak için Google Yönergeleri dikkatlice okunmalıdır.

Not: 2015 Yılında yayınlanan rehberimiz 2018 yılında tekrar güncellenmiştir.