SEO Rehberi Bağdaşmak; Kaliteli bir web sitesi, ziyaretçileri ile iyi bir etkileşime sahip olmalıdır. Arama motorları bu etkileşimi bazı yollar ile ölçebilir.

Örneğin ziyaretçiler sitenizde ne kadar kalıyor? Kullanıcılar arama yapıyor, sitenize geliyor ve hızlı bir şekilde geri arama sayfasına dönüp başka bir siteye mi sekiyor? İşte bu sekme oranı (bounce rate) arama motorları tarafından hesaplanır ve bunu içeriğinizin yapılan arama ile ne kadar bağdaştığını anlamak için kullanır.

Bunun tersine eğer ziyaretçiler sitenizde uzun süre kalıyorsa, bu hanenize artı puan yazdırır. Bu da “long click” terimi ile adlandırılır. Bu şekilde ziyaretçilerin aradıklarını sitenizde bulduğu şeklinde bir yorumlama yapar arama motorları.

Sosyal ağlarda bu bağdaşma konusu için önemlidir. Sosyal ağlarda aldığınız fazla paylaşım ve beğeniler de arama motorlarının sizin kullanıcıların taleplerini karşıladığınızı düşünmesine sebep olacaktır. Bunların yanında arama motorları tamamen kapalı kutulardır. Bu konuda daha önemli birçok faktör vardır ancak bunların hepsini bilemiyoruz.