SEO Rehberi Kopyalama / Canonicalization: Dediğimiz gibi arama motorlarının veri tabanları çok büyük kitaplardır, bu da son derece karışık olur. Özellikle eğer bir içeriğin aynısını sonraki sayfalarda görürsek, kitap daha da karmaşık olur. Bu karışıklık iyi değildir.

Eğer bir içeriğin farklı sürümleri mevcut ise bu daha da kötüdür. Çünkü arama motorlarında sitenize aranan o kelime için içeriklerinizin aldığı toplam otorite ve güvenilirlik bu içerikler arasında paylaştırılır. Bu içeriklerin toplamının otoritesi ise içeriğinizin tekil olması durumda kazanacağı otoriteye sahip olmaz.

İçeriğinizin arama motorlarının görebileceği şekilde sadece bir sürümü olmalıdır.

Canonicalization dilimizde tam bir karşılık bulamamıştır. Ancak bunu sadeleştirmek şeklinde çevirebiliriz. Bu terim ile seo alanında kast edilen ise bir işlemdir. Bu işlem bir içeriğin sadece bir link ile ulaşılmasını sağlamak anlamına gelir. Çoğunuzun aklına ben zaten bir içeriği bir kere yayınlıyorum, benim için sorun olmaz gibi şeyler gelebilir. Ancak bu işleme www içeren veya içermeyen şekilde ulaşılan içerikler sebep olabilir. Bunu engellemek için www ile mi yoksa onsuz mu devam edeceğinizi belirleyip, diğerini ona yönlendirmeniz gerekir.  Alışveriş sitelerindeki sayfa numaraları veya filtreli aramalarda oluşturulan sayfalarda indexlenebilir.

Aynı içeriğe sahip link sayılarının aşırı şekilde artmasının birçok yolu vardır, ancak bunlar çözümlenebilir. Uygun çözüm rel=canocial taglarını kullanarak yapılan 301 yeniden yönlendirmeleri ile linklerinizi yönetmek ve bu konuda stratejiler oluşturmaktır.