SEO Rehberi Sonuçları Sağlamak: Arama motorları, cevap makineleridirler. Bir kullanıcı bir çevrim içi sorgulama gerçekleştirdiği zaman, arama motorları iki şey yapar; ilki kullanıcının sorgusu ile alakalı ve kullanıcıya faydalı olabilecek sonuçları listeler, ikincisi ise bu listedekileri web sitelerinin alakası ve otoritesine göre bu sonuçları sıraya koyar.  Burada otorite ile anlatılmak istenen, arama yapılan alanda lider olan ve en iyi içeriği kullanıcılara sunan sitelerdir.

Arama motorları Alaka ve Otoriteyi nasıl belirler?

Arama motorları için alakalı sonuç, aynı kelimeleri içeren bir içeriği bulmaktan daha fazlasıdır. İnternetin ve arama motorlarının ilk yıllarında, bu alakayı etkileyen çok fazla faktör yoktu. Ancak yıllar geçtikçe arama motoru şirketlerinde çalışan mühendisler, kullanıcı sorgularına daha alakalı içeriği belirlemek için birçok faktör oluşturdu. Günümüzde bu alakayı etkileyen yüzlerce faktör mevcuttur, ancak bu yazı dizisinde biz en önemlilerine değineceğiz.

Arama motorları en otoriter ve kullanıcı açısından en değerli bilgileri içeren web sayfa, belge ve içerikleri toplarlar. Bu toplama işlemi kullanıcıları memnun edecek içerikleri bir araya getirmek için yapılır.

Otorite ve alaka manuel olarak belirlenmez. Bunun yerine arama motorları algoritma dediğimiz matematik denklemleri sadece alakalı sonuçları çekmek ve daha sonra bunları kaliteye(otorite) göre sıralamak için kullanırlar.

Bu algoritmalar yüzlerce değişken içerir. Bunları arama sektöründe, seoya etki eden faktörler olarak isimlendirebiliriz.