SEO’da Blog Yorumları

Linklerinizin Periyodu Önemlidir
16 Aralık 2013
Google+ Kullanımı
24 Aralık 2013

SEO’da Blog Yorumları

Pagerank algoritmasından beri insanlar Google’da üst sıralara çıkmak için paravan bloglar açıp, buralardan kendilerine back link sağlamaktadırlar. Pagerank algoritmasında bu işlem başarılı sonuçlar vermişti ancak Google’ın güncel algoritmalarında pek başarılı sonuçlar verdiği söylenemez. Zira bu paravan bloglar genelde ücretsiz blog sitelerinden sağlanmaktadır. ancak Trustrank makalesinde de belirttiğimiz üzere; Google artık çok sayıda backlinke değil, kaliteli backlink e önem vermektedir.

Bloglar üzerinden karşılıklı yorum yazarak back link sağlamak eskiden beri uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem yanlış mıdır? Buna tamamen doğru veya yanlış diyemeyiz açıkçası. Ancak Google bir ayrıma önem verir, spam ve organik davranış. Yani Google doğal olan ile bilgisayar veya insanlar tarafından gönderilen spam içerikleri birbirinden ayırır. Birini ödüllendirirken, diğerini cezalandırır. Google’ın güncel algoritmalarında ceza sistemi eskilere göre daha da acımasız hale gelmiştir.
Siz bir bloga yorum yazarken web sitenizi bilgilerizle yazabilirsiniz, bu doğal bir şeydir. Yani bu organik bir back linkdir. Ancak bunun organik olması için Google’ın sizin gerçek insan veya sahtekar olmadığınızdan emin olması gerekir. Eğer Google+ hesabınız ile bağladığınız bir isim ve web siteniz ile yorum yazarsanız bu son organik link anlamına gelir. Ancak çok sayıda e-posta adresi ve uydurma isimler isimlerle yazdığınız yorumlar spam olarak algılanır. Burada hem yorum yazana hem de yorumu yayınlayan bloga eksi puanlı bir işlem uygulanır. Çünkü Google kaliteli web siteleri ister ve sizin onay verdiğiniz yorum gerçek bir insan tarafından yazılmış konuyla alakalı bir yorum olmalıdır. Eğer bundan emin olmadan yorumu onaylarsanız bu blogunuzu alt sıralara çekecek uygulamalardan birisi olur.
Sonuç olarak eğer Google+ da bulunan bilgileriniz ile bir bloga yorum yazıyorsanız, bu size organik backlink olarak geri dönecektir. Ama uydurma bilgiler ile çok sayıda yorum yazıyorsanız bu spam olarak algılanacaktır.
Gökhan Hayırtaş
Gökhan Hayırtaş
İnternet ortamına bir merak ve zaman geçirme ile maksatı ile girişim yapmıştım bazı SEO kelimelerinde o zamanlar açık olduğunu gördüm ve o ta o zamanlar bu işe başladım aslında şuan profesyonel olarak bu işi yapıyorum.