Bir çok kaliteli haber sitesi düzenli olarak iyi hazırlanmış haberleri yayınlamaktadır, ancak Google Haberler’e kayıtları olmadıkları için ulaşabildikleri kitle bir hayli sınırlıdır.

Bu yazıda sitelerin Google haberler’de görünmesini engelleyen genel hatalara, bunun yanında haberlerin daha çok kişiye ulaşması için gerekli pratik ipuçlarına ve tavsiyelere yer vereceğiz. Bu tavsiyelerin bir kısmı haberlerinizin Google dışındaki diğer arama motorlarının da haber kısmında yer almasına yardımcı olacaktır.

Eğer haber sitenizin nasıl Google Haberler’de yer alacağını öğrenmek istiyorsanız, bu yazı tam sizin içindir. Bu yazı hazırlanırken Lee Wilson’ın How to Get Your Website Listed in Google News adlı içeriğinden yararlanılmıştır.

Google Haberler Nedir?

Google Haberler, farklı haber kaynaklarının başlık ve içeriğini toplayan bilgisayar üretimi bir arama motorudur. Daha sonra bu haberler kişinin ilgi alanı, tercihleri veya filtrelerine göre sıralanır. https://news.google.com/ adresinden Google Haberlere erişebileceğiniz gibi, ana sayfadaki Haberler sekmesinden de yine ulaşım sağlayabilirsiniz.

haber-1

Aşağıda da Google Haberler sayfasının nasıl göründüğünün resmi vardır.

haber-2

Not edilmesi gereken bazı özellikler mevcut:

 • Fonksiyonel arama bölümü
 • Filtre desteği (bölge ve modern, başlıklar, kompakt ve klasik gibi)
 • Yan bölümdeki özellikler (hızlı filtrelemeye olanak sağlar)
 • Hava durumu uygulaması
 • Konum ve kategori tabanlı haber sunma özelliği
 • Editörlerin seçtikleri
 • En popüler haberler
 • Öneriler
 • Alana yönelik haberler

Siteler neden Google Haberler içinde yer almayı isterler?

İlk akla gelen cevap elbette daha fazla ziyaretçi almak ve bu sayede daha fazla reklam veya satış geliri elde etmek olacaktır. Bu trafik konusunun yanında insanlar Google Haberler’e eklenen bir habere güvenirler. Bloglarınızdaki yazıları de Google Haberlere ekleyerek ilave bir trafik ve daha hızlı bir geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Google Haberler’e Eklemek

Sitenizi Google Haberlere eklemek için bulabileceğiniz diğer arama sonuçlarına nazaran bu içerikte açık bir yol haritası ve sitenin Google Haberler’de yer alması ve yüksek sıralara ulaşması için kaynak teşkil edecek uygulamalar yer almaktadır.

Genel Yönergeler

İçerik türü: Tahmin ettiğiniz gibi içerik zamanında, alakalı ve Google Haberler’i takip eden kitlenin ilgisini çekecek şekilde olmalıdır. Tavsiye ve püf noktalar, iş ilanları veya sadece bilgi içeren içerikler bu kategoriye girmemektedir.

Özgünlük ve okunabilirlik: İçerik kesinlikle doğru olmalıdır ve sizin tarafınızdan üretilmiş olmalıdır. Eğer siteniz kendi oluşturduğunuz içerik ve toplama içeriklerin bir karışımı ise bunları ayırmanız gerekecektir. Aksi takdirde iki türdeki içeriklerde Google Haberler’de yer almayacaktır. İçerik iyi yazılmış olmalıdır(imla kurallarına göre) ve dikkati dağıtacak kadar fazla ilan, otomatik video ve benzeri uygulamalardan yoksun olmalıdır.

Yetkinlik ve güven: Haber yapılan alanın öncüsü fikirleri ve uzmanlık yansıtan içerikler Google Haberler’de yer almak için daha iyi bir şansa sahiptir. Ayrıca iletişim bilgilerinizi vermeniz, kullanıcılara daha fazla güven telkin edecektir.

Goole Haberlerin genel yönergelerin tamamına göz atabilirsiniz.

Teknik Yönergeler

Google Haberler algoritma bazlı çalıştığı için bu uygulamaya dahil edilen içeriklerin sahip olması gereken bazı teknik özellikler vardır. Bunların ilk kısmı geleneksel teknik faktörlerdir. Bunların yanında aşağıdaki faktörler yüksek öncelik taşımaktadır:

 • İçerik adresleriniz içerikle alakalı, tekil ve kalıcı olmalıdır.
 • Sadece HTML formatı desteklenmektedir. PDF, Java Script ve diğer formatlar taranamamakta ve eklenememektedir. Bunun yanında bazı Youtube videoları taranabiliyor ve haberlere eklenebiliyor.
 • Haberi yayınladığınız site arama motoru botlarının erişimine izin veren durumda olmalıdır.

Diğer teknik yönergelere de yine Google kaynağından bakabilirsiniz.

Kalite Yönergeleri

Google’ın tüm web siteleri için oluşturduğu Web Yönetici Kalite Yönergesinde belirtilen kurallar, haber siteleri içinde geçerlidir. Yanlış veya yanlı olarak oluşturulan içerikler kesinlikle bu kalite yönergesine uymaz. Bunun yanında Google’ın haberler için ayrı olarak hazırladığı yönergelerde mevcuttur. Tüm bu yönergeleri ihlal eden sitelerin ihlali yapan içeriği veya duruma göre tüm içerikleri haberler bölümünden kaldırılabilir.

Haber sitelerine özgü kalite standartlarının başında, haberde sadece haberin yer almasıdır. Haberin içine gömülen reklam veya tanıtım amaçlı uygulamalardan uzak durmalısınız. Eğer bunları yapmak istiyorsanız da bunu haber içinde değil ayrı bir içerik içinde yapmalısınız. Yani “sponsorlu içerik” etiketi kullanmanız, içeriğin başında dikkat çekici şekilde içeriğin sponsorlu olduğunu belirtmeniz ve içerik sponsoruna verdiğiniz linkleri nofollow şekilde vermeniz faydalı olacaktır. Bunların yanında sitenin hızı, kullanıcı dostu olması da önemlidir. Ayrıca meta açıklamalarınızda haberi en iyi yansıtan şekilde ayarlanmalıdır.

Öneriler ve İp Uçları

Google Haberler’e sitenizi ekleyecek ve haberlerinizi daha ön sıralara çıkarak bir çok taktik vardır ancak burada en çok uygulananlarına yer verilecektir.

Temel şeyleri doğru yapın: Google Haberler’de başarılı olmak için aslında sadece temel faktörleri yerine getirmek yeterli olabilir duruma göre. Eğer tamamen haber içeren bir siteniz yok ise, sitenizdeki haberleri sınıflandırmanız gerekir. Bunun tüm haberlerinizi siteniz.com/haberler/ benzeri bir dizine ekleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni içerikler hemen yüklenmeye, yeterli bilgi içermeye ve ulaşılabilirliğe ihtiyaç duyar. Ayrıca konuyla alakalı, ilgi çekici ve akıcı olmalıdır. Haberleriniz sabit bir sıklıkla yayınlanmalıdır. Yani günde 10 tane haber yayınlıyorsanız, bu aralığa riayet etmelisiniz.

Haberler site haritası: Google Haberler site haritası oluşturarak içeriklerinizin standartlarına olan uyumunu kontrol edebilirsiniz. Bunun yanında içeriklerinizin daha hızlı indexlenmesine de yardımcı olabilirsiniz. Ancak sıralama yönünden haritanın bir etkisi olmayacaktır.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar(AMP): Üst seviyelerde, metin dışındaki tüm sayfanın yavaş yüklenmesine neden olacak içerik türlerinden sayfanın arındırılmış şeklinin kullanılabilmesi faydalı olabilir. AMP’ler değişik hız seviyesinde internet bağlantılarına sahip, içeriğe hızlı şekilde girmeyi isteyen kullanıcılar için yardımcı olacaktır.

Sitenizi kayıt etmek: Kayıt etmeden önce sitenizin zaten kayıtlı olup olmadığını kontrol edin. Çünkü siz eklemeseniz dahi Google sitenizi haberler bölmesine ekleyebilmektedir. Buradan gerekli adımları atabilirsiniz. Bu şekilde sitenizin eklenmesini sağlayabildiğiniz gibi eklenmese dahi eksiklerinizi görme ve bunları kapatma şansı elde etmiş olursunuz.

Editörlerin seçtikleri: Editörlerin seçtikleri kısımda çok iyi hazırlandığını düşündüğünüz haberleriniz yer alabilir. Ancak bunun yanında orada yer alması gerektiğini düşündüğünüz haberleriniz bunu elde edemeyebilir.

Meta etiketleri: Google’a haberlerinizi tanıması için yardımcı olabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz bir ‘news_keywords’ etiketi vardır. Örneğin 2016 Avrupa Kupası finali için hazırlanan haberin meta açıklaması şu şekilde olabilir:

<meta name=”news_keywords” content=”Avrupa Kupası, Brezilya 2016, Portekiz – Fransa”>

Bu konuda kabaca yazılacaklar bunlardır. Daha fazlası için internette daha ayrıntılı aramalar yapabilirsiniz.

 

4 comments

 1. sedat cengiz uymaz

  emeğinize sağlık, böyle bir site sanırım haberlere eklenemez.

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>