üm istediğimiz sosyal ağlarda iyi bir paylaşım popülaritesine sahip olmaktır. Ancak kaliteli bir içerik oluşturup, kaydet butonuna basmak ve umduğumuz paylaşım popülaritesini beklemek bazen yeterli olmayabiliyor. 1.3 milyar kullanıcıya sahip Facebook ve yüz miyonlar civarında kullanıcıya sahip Linkedin, Twitter, Pinterest ve diğer platformlar sayesinde; sosyal medyadan uzak kalmak için baya bir efor sarf etmek gereklidir.

Herkes sosyal medyanın önemi ve hedef kitlenin bağlığını sağlaması konusunda konuşuyor ancak; çok küçük yüzde de marka veya site bunu doğru şekilde uygulayabiliyor.

Bu yazıda 7 farklı yöntem ile hedef kitlenizin nasıl sitenizdeki içeriği daha fazla paylaşabileceğine değindik. Uygulama becerinize göre sosyal ağlardan ücret ödemeden kaliteli ziyaretçilere sahip olacağınızı düşünüyoruz. Bu şekilde SEO‘nuzu da daha iyi konumlara getirebilirsiniz.

Sosyal Ağlardaki Paylaşımlarınızı Artırmak İçin 7 Yöntem

Sosyal Ağlardaki Paylaşımlarınızı Artırmak İçin 7 Yöntem

1. Değerli Kılacak Detaylı Bir Döküman Hazırlayın

Değerli derecede kaliteli içerek oluşturmak için bir çok yöntem vardır. Bu yöntemler ile ziyaretçilerinize paylaşılabilir nitelikte içerikler oluşturabilirsiniz. İçerikleriniz sadece kelime yığınları değil, okuyucuya bir şeyler katma niteliğinde olmalıdır. Bir içerik oluştururken her zaman rakiplerinizden daha iyisini yapmanız gerekir.  Eğer birisi sadece metin girmişse, video eklemelisiniz. Metin ve video varsa, daha iyi bir video oluşturmalısınız.

İçeriğinizin kesinlikle sitenize gelen ziyaretçileri doyurması gereklidir. Bu şekilde içeriğinizi beğenen ziyaretçiler, daha sonra tekrar başka içerik için gelirler ve beğendikleri içerikleri sosyal ağlarda paylaşma olasılıkları yüksektir.

 2. Hedef Kitlenizin Seveceği İnfografikler Oluşturun

İnfografik oluşturmak çokça zaman alabilir. Ve eğer bir tasarımcı değilseniz, bunun için çokça para ödemeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Bu düşünce bir tasarımcı tutmak için geçerlidir. ancak diğer bir yöntem daha mevcuttur. Kendi yazı ve resimlerinizi kullanabileceğiniz, hazır temalara sahip, objeleri istediğiniz gibi konumlandırabileceğiniz bir çok araç ve uygulama mevcuttur.  Bu zaman alır ancak; infografikler web sitenizin sosyal ağlardaki paylaşımını artırmak için ideal şeylerdir. Sitenizde oluşturduğunuz bir infografiği yerleştirdiğinizde, o içeriğin arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için olan uğraşılarınıza olumlu katkı yapacağından şüpheniz olmasın.

Arama motorlarında arattığınızda bir çok kaliteli  infografik oluşturma sitesi ile karşılaşabilirsiniz. Ancak bunların aylık 30-40$ gibi ücretleri vardır. Benim önerim ise easelly sitesidir. easelly ücretsiz özellikleri bakımından iyi durumdayken, yıllık premium ücreti de 24$ gibi piyasaya göre oldukça ucuz bir rakam durumundadır.

3. Sosyal Paylaşım için Ücretsiz Bonuslar Önerin

Sosyal Paylaşım için Ücretsiz Bonuslar ÖnerinWordPress oldukça kolay bir şekilde içerik oluşturmak ve bir çok eklenti ile onları paylaşmaya olanak sağlamaktadır. Sosyal ağlarda paylaşma butonlarımızı içerik sayfamızın en üstüne koyduğumuzda, daha etkili bir performans alacağımızı unutmayınız.

Eski forum sitelerini hatırlarsanız, konuya cevap yazmadan indirme linkini veya başka bir içeriği gizleme modülleri kullanırlardı. Şimdi de wordpress için benzer bir uygulama mevcuttur. One Press Social Locker ile içeriklerinizin istediğiniz kısmını kullanıcılardan gizleyebilirsiniz. Mesela yazının sonunda bir pdf paylaştınız. Ziyaretçi pdf indirme linkine tıkladığında, bir sosyal ağ paylaşma ekranı açılacaktır. Kullanıcı sayfayı sosyal ağlarda paylaştıktan sonra, indirme linkine erişebilecektir. Son derece kolay ve etkili bir yöntemdir.

 

4.Sektörünüzdeki Uzmanlara Yer Verin

Sektörünüzde en çok sözü geçen olan birileri yok mudur? Bu kişiler önemli şeyler söylediğinde dinlemez misiniz? Tabii ki dinlersiniz.

Sitenize sosyal paylaşım( dolayısı ile backlink ve trafik) getirmenin müthiş bir diğer yolu da sektörünüz ile alakalı uzmanların yer aldığı içerikler oluşturmaktır. Konsept son derece basittir ancak gerçekleştirmek birazcık uzun sürebilir. Bu uzman kişilerin görüşlerini takip etmeniz gerekir. Daha sonra dilediğiniz bir konuda bu uzmanların görüşlerini içeren bir derleme oluşturabilirsiniz.  Derlemde yazarların isimlerine ve varsa sitelerine yer verebilirsiniz. Bu şekilde bir alanda farklı görüşleri içeren kaliteli bir içerik oluştururken, sosyal paylaşım sayınızı da artırmış olursunuz.

5. Yazı Dizisi Yayınlayın

Bir konuda söyleyeceğiniz tüm şeylerin olduğu, .ok büyük bir içerik oluşturmak isteyebilirsiniz. Ancak bu işe biraz merak katmak daha ilgi çekici olabilir. Ayrıca tek seferde çok büyük içerikleri okumak da zor olabilir. Bu nedenle yazı dizisi yayınlayabilirsiniz. Yazı dizileri gazeteler ile hayatımızıa girmiştir. Bir konuda her hafta veya gün devam niteliğinde içerikler yayınlanır. Bu işlemi web sitenizde yaptığınızda, ziyaretçilere merak uyandırmış olursunuz. Ayrıca bu şekilde ziyaretçilerin sitenizi daha sık kontrol etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde sosyal ağlardaki paylaşım sayınızı da artırmak mümkündür.

Yazı dizileri hakkında örnekleri gazetelerden görebilirsiniz. Yazı dizilerini paylaşırken, dizinin diğer kısımlarına da yazının bulunduğu sayfada link vermeyi unutmayınız.

6.  Önerilen Uygulamalar Listesi Oluşturun

Araçlar ve uygulamalar SEO çalışması yapanlar için özellikle, hayatı kolaylaştırırlar. Bu kolaylık kadar onlarsız yapamayacağımız işlemlerde vardır. Yukarıda verdiğimiz sosyal ağlarda paylaşım olmadan, içeriğin bir kısmını kilitleyen araç bu ikinciye bir örnektir. Peki biz araç veya uygulamaları nasıl buluruz? Kendi adıma konuşmak gerekirse, arama motorlarını kullanırım. Ancak bulduğum araçlar her zaman talebimi karşılamayabilir.

Peki önerilen araçlar olsa nasıl olur? Önerilen araçlar, arama motorunda yaptığımız arama sonuçlarının arasından bir derleme durumundadır. Kişi yine beğenmeyebilir. Ancak önerilen araçlar en azından bizden önce, bir süzgeçten daha geçmiştir. Bu tür sayfaları Google sever. İnsanlarda bu tür derlemeleri sever ve sosyal ağlarda paylaşım yapar genelde.

7. Click to Tweet

Click to Tweet

İnsanların içeriğinizde bir kısımı Twitter’da paylaşabileceğini düşünüyorsunuz. Bunu onlar için biraz daha kolay hale getirmeye ne dersiniz? Click to Tweet ile içeriğinizde istediğiniz kısımların yanında Twitter’da paylaşma linki verilir. Tüm sayfa değil sadece, istediğiniz kısımların paylaşımları mümkün olur.

Sosyal ağların önemi artık tartışılmaz boyuttadır. SEO çalışmaları için de bunları son derece iyi kullanmamız gereklidir.

 

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>