Sosyal medya ne zaman doğduğunu tam olarak söyleyemeyiz. Ancak belki ilk çıkan chat programları buna örnek verilebilir. Aslında sosyal medya internetin belki de en etkili uygulamalarından birisi olmuştur. İnterneti birçok alanda kullanıyoruz evet ama bu denli etkili olabilecek bir alan yok bize göre.

Sosyal medya doğmadan önce insanlar gazete,dergi,internet sitesi vs. gibi kaynaklardan bilgi alıyorlardı. Ancak bunlar genelde ana akım medyanın elindeydi. Bu ne denli doğru bir olaydır? Dünyanın hiçbir yerinde tamamen tarafsız habercilik yapılıyor denilemez. Bu nedenle insanlar bu haber ağının içine katılmalıdır. Sosyal medya doğmadan önce onun eksikliğini hissedenler var mıydı, tam olarak bilemeyiz. Ancak bu devrim yapıldıktan sonra bundan vazgeçilemez hale geldik. Sosyal medyanın üç devi facebook, twitter, youtube hayatımızdaki vazgeçilmezlerden olmuşlardır. Aslında Apple’ın efsanevi CEO’su Steve Jobs hakkında bir gazetede “O ihtiyaç duymadığımız şeyler yapıyordu ve sonra o yaptığı şeyler hayatımızın  önemli parçalarından oluyordu. ” denildiğini biliyoruz. Aslında bu teknoloji dehasının yaptığı şey, internet dünyasında da sosyal medya ile oldu. Msn varken herkes online iletişim için onu kullanırdı. Ne zaman ki; facebook massenger çıktı, msn kapanmak zorunda kaldı. İnstagram olmadan önce facebook veya twitter da fotoğraf paylaşılırdı. Ancak bazı şeyler eksisk görüldü ki instagram bu kadar hayatımıza girdi. Teknoloji dünyasında daha iyisi olmadığı sürece, eskisi asla ölmüyor. Bu seneler içindeki tecrübemiz ile söyleyebileceğimiz bir şey.

 Sosyal Medya Deliliği

Peki sosyal medyayı bu kadar popüler yapan şey ne?

Bu konuda insan davranış ve taleplerine ufak bir inceleme yapmalıyız. İlk televizyon kanalları çıktığında, genel kanallar vardı. Ancak insanlar belki haber izlemek istemiyorlardı. Bundan sonra spor, hobi,müzk gibi bir çok televizyon kanalı ortaya çıktı. Buradaki temel amaç insanların isteklerine cevap verebilmekti. İnsanların sınırsız istekleri ancak bir şeyle çözülebilirdi, direksiyonu ona vermek ile. Bu gerçek anlamda bir devrimdi. Time dergisi her sayısında birisini kapak yapar. Bu genelde o aya damgasını vuran en etili kişilerden seçilir. 2006 Aralık ayında kapak fotoğrafında “You(Sen)” vardın. Bu sosyal medya devriminden sonra ortaya çıkan bir şeydi. Burada insanların bireysel olarak önemleri o döneme damgasını vurmuştu. Bu denli önem kazanan bir alanda firmalarda yerini almıştı. Prestij her yerde olduğu gibi bu alanda da önemliydi. Bu nedenle firmalar, sosyal medya hesaplarına oldukça önem verdiler.

Sosyal Medya ve Özgün İçerik

sosyalmedya-seo-hizmeti

Stratejik içerik oluşturmak son derece önemli bir konudur. İçeriklerinizin kaliteli olması hem ziyaretçilerinizin hem de Google’ın gözünden kaçmayacaktır. Aslında özgün içeriği önceki yazılarımızda da çokça defa yazdık. Özgün içerik uygulayacağınız birçok seo uygulamasının anahtarıdır. Özgün içerik olamadan uygulayacağınız backlink çalışmaları web sitenizi sandboxa gönderecektir. Bu nedenle özgün içerik son derece önemlidir.

Özgün içerik evet çok önemlidir ama bu konuda da daha ayrıntı faktörler ve gerekli başka şeyler de mevcuttur. Kalite, burada en önemli faktördür. Özgün içeriğin önemi anlaşıldığında, çok sayıda birkaç kelime sallayıp bir içeriği kopyalayarak üst sıralara çıkmak isteyen insanlar olmuştur. Bu konuda da önceki yazılarımızda belirttiğimiz “Author Rank” uygulaması Google tarafından uygulanmıştır. Yani özgün içerik ile kaliteli içeriği bu bağlamda pek birbirinden ayıramayız.

Özgün içerik dediğimizde bundan sonra kaliteli özgün içerik anlaşılmalıdır. Peki nasıl olmalıdır bu kaliteli özgün içerik? SEO Öncelikle bir hedefimiz olmalıdır. Ortaya ne çıkacak, ne amaçlıyoruz onu ilk başta belirlemeliyiz. Önemli gördüğümüz noktaları kalın yazı tipi veya italik olarak belirtmeliyiz. Amacımız eğer bir ürün tanıtımı olacaksa, burada ürün hakkında  kendi bilgilerimizi ortaya koymalıyız. Burada ürün hakkında gerekli bilgiye sahip olduğumuzu okuyucuya belirtmeliyiz. Kaliteli bir yazı ortaya çıkması için kafamızda soru işareti olmadığını ortaya çıkarmalıyız. Eğer yuvarlak cümleler kullanıyorsak bu ziyaretçilere güven vermez. Zaten ilk defa sizi gören birisine güven vermek için pek fazla şansınız yoktur. Yapılan araştırmalara göre ilk defa bir web sitesine giren ziyaretçiler o web sitesinden çıkacak mı veya yoksa ziyaret mi edecek buna ilk 10 saniyede karar verir. Tabii ki bu ortalama bir değerdir. Ancak bize büyük bir çoğunluk hakkında bilgi verir.

Yazılarımızın özgün olması kadar, web sitesinde kullandığımız medya içeriklerinin de özgün olması son derece önemlidir. Eğer bir ürün tanıtımı yapıyorsak, imkanımız varsa o ürünün fotoğraflarını kendimiz çekebiliriz. Her açıdan ve ürün hakkında yeteri kadar bilgi verebilecek fotoğraflar çekersek bu Google tarafından da ödüllendirilecektir. Eğer fotoğraf çekemiyorsanız, o ürüne ait fotoğrafları biraz grafik işleme yazılımları ile düzenleyerek, özgün içerik oluşturabilirsiniz.

1 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>