Sosyal medya artık arama motorları içinde bir referans noktasıdır. Çünkü burada büyük çoğunlukla gerçek insanların yorumları ve beğenileri yer alır. Arama motorları da insanların değer verdikleri siteleri ön plana çıkarmayı, o siteleri kötülerinden ayırt etmeyi amaçlar.

Google’da sosyal medya konusunda en ön planda duran arama motorlarından birisidir. Özellikle Google+’ın açılmasıyla birlikte, arama sonuçları sıralamaları değişmiştir. Google+ , organik hit teriminin öneminin azalmasına sebep olmuştur ve belki daha fazla etkili olacaktır. Google+’daki kişilerin ilgi alanlarına göre artık bir kişisel arama algoritması ortaya çıkar. Kişinin sevdiği ve ilgilendiği konular arama sonuçlarında daha ön sıraya çıkar. Bu nedenle sadece organik seo teknikleri kullanarak yakın zamanda başarı beklemek hayal olur. Artık içeriğe de önem vermek gerektiği ortaya çıkmıştır. Sosyal medyada başarı, Google’da başarıdır.

Google-Plus-SEO

Google hesabınız açıkken yaptığınız bir arama sonucu ile Google hesabınız kapalıyken yaptığınız bir arama sonucu aynı olmayabilir. Google+ çevrelerinizdeki bir kişinin, bir site hakkında yaptığı iyi veya kötü puanlama veya yorum; bu sıralamayı değiştirebilir. Bu nedenle organik seo yöntemlerinin yanında, sosyal medyaya yönelik çalışmalar yapmakta mecburidir.

Bu kadar sosyal medyanın seo üzerindeki etkisini konuştuktan sonra, ne yapabiliriz sorusu akla gelebilir. Bu sorunun en iyi yanıtı, bolca Google+ paylaşımı olacaktır. Web sitenizde mutlaka Google+ paylaşım butonu bulunmalıdır. Sitenize gelen ziyaretçiler ne kadar çok sitenizden Google+ paylaşımı yaparsa, Google’da o kadar fazla önem kazanırsınız.Ayrıca web sitenizi mutlaka kendinize Google Yazarlar arasına sokmalısınız  bu sayede arama sonuçlarında kendi profil resmini görebilirsiniz ayrıca ziyaretçiler size Google Plus üzerinden de ulaşma imkanı sağlarsınız.Google bu sayede ziyaretçilerin bir sorunu ve ya iletmek istediği bir mesaj varsa Webmaster’a ulaşma imkanı sağlıyor.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>