Zamanlama olayı bir çok sektörde oldukça önemlidir. Bu önem sektöre göre değişkenlik gösterebilir ve başka parametreler daha fazla önem kazanabilirken; SEO‘da zamanlama planlı çalışma yapmak için oldukça gereklidir. SEO’da zamanlamanın önemi arama yoğunluğu ile ilgilidir doğrudan.

Arama Yoğunluğu: Bir zaman periyodunda bir anahtar kelime ile yapılan arama sayısının, o zaman periyodundaki toplam yapılan arama sayısına oranıdır.

Arama yoğunluğu fazla olan anahtar kelimelerde yükselmek çok zordur. Bu anahtar kelimelerde arama yoğunluğu yükseldikten sonra yapılan SEO çalışmaları çok fazla efor gerektirecektir. Ancak bu başarılamaz diye bir kaide yoktur. Ancak bazı anahtar kelimelerin arama yoğunluklarının yükseleceği öngörülebilir. Buna dizileri örnek verebiliriz. Diziler çekimlere başlamadan önce magazin sayfalarında isimleri ile belirlenir. Daha sonra çekime başlar, belli sayıda bölüm çekildikten sonra yayına başlar. Şimdi burada dizinin adının belli olmasından yayına başlamasına kadar geçen sürede, dizi için yapılan aramalar pozitif bir ivme ile artacaktır. Yani arama yoğunluğu giderek artacaktır. Peki biz dizi yayına başladıktan sonra dizinin adını anahtar kelime kabul ederek yapacağımız SEO çalışmalarından ne kadar verim elde edebiliriz? Dizi yayına başladıktan sonra çok çok fazla çalışma yapmamız lazım ki bu da gereksiz olur. Oysa ki daha dizi haberleri ilk çıktığında hem arama yoğunluğu düşük hem de rakip az iken yapacağımız seo çalışmaları oldukça verimli olacaktır.Burada seo hizmeti zamanlamanın oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Dizi örneğinden gidersek olaya bir de arama motoru açısından bakalım isterseniz. Bir anahtar kelimenin arama sayısı,yoğunluğu giderek artıyor. Bu artış ile birlikte bu anahtar kelime içerik oluşturan web siteleri d giderek artıyor. Bazıları çok daha önceden yayına başlanış ve hatta anahtar kelimeyi içeren bir alan adı almış. Daha eski içeriğe sahip. Diğer bir web sitesi ise anahtar kelime yoğunluğunun zirvesine ulaştığında bu kategoride yükselmeye çalışıyor. Şimdi arama motorunun yapacağı seçim aşikardır. Bu nedenle iyi bir planlama ile çalışmak seo çalışmaları için oldukça önemlidir.

SEO’da Tahmin

SEO'da Tahmin

Peki tahmin yapmak bu kadar kolay mı? Tabii ki hayır olacaktır bu sorunun cevabı. Ancak verdiğimiz dizi örneği gibi bir çok örnek vardır. Doğru metodlar kullanarak mantıklı tahminler yapmak çok zor değildir. Çok satılan, çok aranan tabletler,telefonlar vs. ürünleri için tahminleri, teknoloji dergilerinden yapabiliriz. Teknoloji dergilerinde veya bloglarında ürün daha çıkmadan bilgilendirme yapılır. Burada belirtmeye çalıştığımız şey: Tahminde önemli olan şey haber kaynağınızdır. Doğru tahmin ancak doğru haber kaynağı ile yapılır.Bu konuda verdiğimiz iki örnekte magazin ve teknoloji dergileri tahminler için genelde yeterli bilgiler verirler. Bunun gibi farklı konularda bir çok drgi ve blog mevcuttur. Bunlardan bilgi alarak yapılan tahminler, size seo çalışmalarınızda oldukça önemli bir iş kolaylığı ve kazanç sağlayacaktır.

Şimdi kademe kademe gittik ve doğru tahmin yaparak bir anahtar kelime daha arama yoğunluğu üst seviyelere çıkmadan, o anahtar kelime ile çalışma kararı aldık. Peki yol haritamız nasıl olacak? İlk önce anahtar kelimeyi içeren bir alan adı ile web sitenizi yayınlamaya başlayın. Ürünün veya hizmetin bilinirliliği arttıkça veya proje kesinleştikten sonra sosyal medya da paylaşım ile web sitenizden bilgilendirmeler yapın. Ürün ortaya çıktı, dizi yayına başladı ise; web sitenizden özgün paylaşımlar yaparak yerinizi koruyunuz. Anahtar kelimenin arama yoğunluğu arttıktan sonra, sizin gibi çalışan bir rakibiniz yoksa eğer yeriniz büyük oranda garantidedir. Fakat eğer web sitenizi güncellemezseniz ve mümkün olduğunda özgün içerik kullanmazsanız da rakiplerinizin şansı artar.

Sonuç olarak doğru bir planlama ve tahmin metodu ile SEO çalışmalarından maksimum verim sağlayabiliriz. Bu işlem için link inşası da oldukça önemli yer tutar.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>