Trustrank:Google’ın Kuralları

SEO Nedir?
11 Aralık 2013
Linklerinizin Periyodu Önemlidir
16 Aralık 2013

Trustrank:Google’ın Kuralları

Google siteleri sıralarken, her zaman kaliteli siteleri aranılan kelimede ön plana çıkarmaya çalışır. Ancak bu kaliteli site deyimi, hak etmeyen siteler tarafından doldurulmaya çalışılabilir. Google’ın ilk başlarda web sitelerini belirli anahtar kelimelerde sıralamak için kullandığı algoritma Pagerank idi. Ancak gün geçtikçe Pagerank algoritması anlaşıldı ve illegal yollarla Google kandırılabilir hale geldi.

Bu sebeplerden, yeni bir algoritma kullanması beklenen Google, Trustrank‘i duyurdu. Bu algoritma adı üstünde, güvenilir web sitelerini kullanıcılarla karşılaştırmaya çalışan bir algoritmadır. Pagerank’da haksız yerlere gelen bazı web siteleri Trustrank ile bunun çözüm olmadığını öğrendi.
trustrank-nedir-SEO
Trustrank algoritması temelde eski algoritma gibi backlinkleri önemser. Ancak bu algoritmanın farkı, kendine referans aldığı web sitelerinin olmasıdır. Bu referans web siteleri genelde devlet,üniversite,gazete vs. olabilir. Google bu referans aldığı web sitelerinden verilen linklere verdiği maksimum puan 20 ise, bu referans web sitelerinden link alan sitelerden verilen linklerin aldığı puan 18 olarak tanımlayabiliriz.
Trustrank algoritması sadece backlinkleri baz alan bir algoritma değildir. Web sitesinin yaşı önemli bir faktördür ve özgün içerik de son derece önemlidir. Bunların yanında sitenin kendi içindeki linkleri, sitenin kodlanması da son derece önemlidir.
Gökhan Hayırtaş
Gökhan Hayırtaş
İnternet ortamına bir merak ve zaman geçirme ile maksatı ile girişim yapmıştım bazı SEO kelimelerinde o zamanlar açık olduğunu gördüm ve o ta o zamanlar bu işe başladım aslında şuan profesyonel olarak bu işi yapıyorum.