WordPress’in seo için en iyi hazır scriptlerden birisi olduğunu, seo hizmeti veren her kişi bilmektedir. Ancak bunun yanında insanların kafasında WordPress hakkında sıkça sorulan bir çok soru vardır. WordPress ve Seo Hakkında 10 Önemli Soru ve Cevapları isimli yazımızda, bunları cevaplamaya çalışacağız. Bu sorular genel olarak sorulan ve bilinen sorulardır.

WordPress ve Seo Hakkında 10 Önemli Soru ve Cevapları

Joomla, WordPress, Drupal vs. gibi internet dünyasında web sitenizi yayınlamak için bir çok hazır içerik yönetim sistemi mevcuttur. Ancak özellikle seo hizmetinin bu kadar önemli ve yaygın hale gelmesi ile birlikte, seo çalışmalarına en uygun olan WordPress, diğerlerinden daha önde durmaktadır.

WordPress artık bloglar, şirket web siteleri ve online alışveriş siteleri için bile kullanılmaktadır. Çok yönlülüğü ve her kullanım amacına adapte olabilme özellikleri nedeniyle tema tasarımcılarının da oldukça yoğun ilgisini çekmektedir.

Çok az bir kodlama bilgisi veya bu konuda bilgi sahibi olmadan da kolay bir şekilde WordPress tabanlı bir web sitesinden yayın yapabilirsiniz. Dünya üzerindeki en iyi 10 milyon web sitesinin %25’i wordpress alt yapısını kullanmaktadır.

WordPress kullanımının kolay olmasının yanında bir de, sitenizin başarı ve ondan fayda sağlamanızı toptan etkileyebilecek seo unsurlarının göz ardı etmemenizi göstermeye çalışıyor.

Bu yazı adım adım WordPress’e nasıl seo çalışması yapılır sorusunu cevabı olan bir yazı değildir. Ancak burada cevabını bulacağınız sorular, WordPress ve seo hakkında sıkça sorulan soruların cevabı olacaktır.

Soru 1: WordPress’in SEO İçin Optimize Edilmiş Olduğunu Duydum, Doğru Mu?

WP SEO

Hayır. SEO için iyi bir içerik yönetim sistemi(İYS) demek, seo için kendinden optimize edilmiş İYS demek değildir. Yani en iyi sonuçlar için yine bir SEO çalışmasına ihtiyaç duyarsınız. Yalnızca WordPress kullanmanız, sizi arama motorlarında en üst sıralara çıkarmaz.

“Optimize Edilmiş İYS” kelime grubu ise internette çokça dolanıyor. Bu düşüncenin kaynağı ise tabii ki İYS yapımcıları olmaktadır. Çünkü onlarda herkes gibi ürettikleri şeyi insanlara pazarlamak isterler. Bunu da günümüzde insanların bir içerik yönetim sistemini seçerken dikkat ettiği en önemli şeylerden birisi olan SEO’ya dikkat çekerek yapmak isterler. Çünkü eskisi gibi insanlar şaşalı tasarımlara sahip olup, arama motorlarında çuvallayan İYS’lerden sıkıldılar. İYS üreticileri de bunu bildikleri için, SEO Optimizeli İYS(CMS) konusunu her yerde kullanmaya çalışıyorlar.

Ve bu taktik tutuyor hala.

Fazlaca teknik bilgiye sahip olmayan şirket yöneticileri, SEO Optimizeli ve SEO’ya Uygun arasındaki ince çizgiyi kaçırıyor. Yeni bir İYS sistemine geçerek tüm SEO ihtiyaçlarını karşıladıklarını düşünen şirketler de mevcuttur.

Ancak tabii ki bu düşünce işe yaramıyor. WordPress size mükemmel bir SEO hizmeti sunmaz ancak o size SEO hizmeti için mükemmel bir başlangıç noktası sunar. Yani eğer nasıl yapacağınızı biliyorsanız, WordPress(WP) ile çok fazla zaman ve para harcamadan çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Soru 2: WordPress’e Yeni Bir SEO Eklentisi Kurdum, Artık SEO’ya İhtiyacım Yok Değil Mi?

Bunun cevabı da hayır olacaktır.

SEO asla hızlı ve kolay kurulumu olan bir şey olmamıştır. SEO asla kur ve o arkada çalışsın tarzında bir şey olmamıştır, bu SEO’nun çalışma mantığı değildir. SEO sürekli bir ihtiyaçtır, bu SEO hizmeti alan kişi veya kurumların pazarlama ihtiyaçlarına göre sürekli değişim gösterir.

Tüm SEO ihtiyaçlarını karşılayan tek bir WP eklentisi mevcut değildir. Sadece bir çekiç ile mükemmel bir ev inşa edilmez. Doğru bir SEO eklentisini sitenize yapılandırmak doğru bir yöntemdir ancak sadece ilk adımlardan birisidir. Diğer adımlar ise daha karmaşıktır.

Organik aramadan anlayan, pazarlama faaliyetlerini nasıl artıracağını bilen ve sizi pahalıya mal olacak pazarlama hataları yapmaktan koruyacak bir SEO uzmanına ihtiyacınız olacaktır. Bu SEO uzmanı mutlaka sizinle uzun dönemli çalışmalıdır. Belki sizin bir çalışanınız olabilir veya da SEO hizmeti veren firmalardan bunu alabilirsiniz. Ancak şunu kesinlikle bilmelisiniz ki SEO hizmeti sürekli almak zorunda olduğunuz bir hizmettir.

Bu durumu birkaç örnekle gösterebiliriz:

 • WP’yi veya bir eklentiyi güncellediğiniz zaman ya da yeni bir tema kurduğunuzda, bu sitenizin kodunu değiştirecektir. Eğer bu durumu iyi hesaplamadı iseniz, sitenizin sıralaması düşecektir.
 • Yeni bir eklenti eklemek sitenizin hızını düşürecektir ve site hızı da arama motoru sırlamasında önemli bir etkendir. Bu yüzden masum bir değişiklik, sizi geriye götürebilir.
 • İçerik pazarlama hassas bir konudur. Oluşturduğunuz içerikleri, kullandığınız kelimeler ve bunların yoğunlukları sizin hedef kitleniz için özel olarak oluşturulmalıdır. Bunlar da tek başına WP eklentisi ile yapılamaz.
 • Sitenizi sürekli SEO yönünden denetlemek, sitenizi sürekli değişen SEO dünyasında aynı kılacaktır. Ancak eğer bir SEO danışmanınız var ise daha iyi bir pazarlama hedefi koyabilir ve bunun karşılığını alabilirsiniz.

Soru 3: Web Sitem İçin En İyi SEO Eklentisini Nasıl Seçebilirim?

Geri kalan SEO eklentilerinden ayrı olarak değerlendirmemiz gereken All In One SEO Pack ve WordPress SEO by Yoast adında iki eklenti mevcuttur. İlki biraz daha yaygındır ancak ikincinin oylama puanları ise biraz daha yüksektir.

Bu iki SEO eklentisinden birini kullanmanın yanında başka eklentilere de ihtiyacınız olabileceğini unutmayın. Yani sitenizin SEO’ya etkiyen kodlarını veya backlinkleri gibi şeyleri izlemenizi sağlayan eklentiler de seo hizmet için gerekli olabilir.

Hangi eklenti olduğunu belirlemeden önce, aşağıdaki soruları cevaplamanız gerekebilir.

 • Uyumluluk: Eklenti sitenizde kullandığınız sistem ile uyumlu mu? Şu an uyumlu ancak gelecek için ne öngörüyor? Tahmin yapmak yerine bu konuda emin olmanız gerekir.
 • Destek: Kullanacağınız eklentide karşılaşabileceğiniz sorunlar için yeterli bir destek ortamı mevcut mu? Eklenti üreticisinin kendisi veya bir forum benzeri bir ortam ile yeterli bir destek mekanizması mevcut mu emin olmalısnız.
 • Kullanım Sayısı: Çok sayıda tercih edilen eklenti, büyük ihtimalle kaliteli bir eklentidir. Ayrıca çok sayıda kişinin kullandığı eklenti çok büyük ihtimalle destek açısından da oldukça tatmin edici olacaktır.
 • Geliştirme: Aldığınız eklenti güncelleniyor ve yeni çözümler sunuluyor mu? Bu da oldukça önemlidir çünkü, dediğimiz gibi SEO dinamik bir hizmettir. Burada durağan bir eklenti işimizi görmez.

Soru 4: WordPress İçin İyi Bir Barındırma Hizmetini Nasıl Seçebilirim?

wp-icin-hosting

Bunu seçerken ücret, kolay kurulum ve sunucu yönetimi gibi göz önünde bulundurmanız gereken bir çok nokta vardır.

Eğer barındırma, güncelleme, veri depolama ve siteyi geri yükleme gibi şeyler için zamanınız ve kaynağınız var ise VPS (virtual private server) sizin için en iyisidir.

Ancak eğer bu olmuyorsa sizin yerinize bunları yapabilecek; güvenlik, teknik, yönetim gibi konuları çözebilecek bir WordPress barındırma hizmetini almanız da oldukça faydalı olacaktır. bu şekilde siz de sadece SEO hizmetine odaklanabilirsiniz.

Ancak barındırma hizmeti seçerken, seçeceğiniz hizmetin aşağıdakileri kapsadığından emin olmalısınız.

 • Eklentiler İçin Destek: Bazı barındırma firmaları sayıları az da olsa eklentiler için destek vermeyebiliyor. Bu konuyu hizmeti almadan önce konuşmanız faydalı olabilir.
 • Yedekleme & Geri Yükleme:  Bazı firmalar tek tık ile geri yükleme sunabiliyor, bu da işler kötü gittiğinde çok önemli olabilir.
 • İtibar: Bazı firmalar işlerini iyi yaptıkları için gerçekten iyi bir itibara sahipler. Bu tür firmalar da iyi bir hizmet için yeterli olabilir.
 • Ortaklık ve Uzmanlık: Barındırma hizmetlerini yapan kişiler başka hizmetler de yapabiliyor. Size barındırma hizmetini öneren kişi veya kişilerin, önerdikleri firma ile olan bağlantısına dikkat etmelisiniz. Ayrıca barındırma hizmetini yapan kişi aynı zaman da WP ile çalışan bir kişi de olabilir. Böyle bir kişi de sizin için çok faydalı olacaktır.

Soru 5: Ücretsiz WordPress Temaları SEO’ya Zarar Verir Mi?

İki ihtimal de olabilir. WP’nin en iyi yönlerinden birisi de size bir çok ücretsiz tema sunmasıdır. Birçoğu web site veya blog için zararsız ve iyi bir seçim olabilir. Ancak bazıları ise SEO hizmetinize zarar verebilir. Aşağıdaki soruları bir düşünmenizi tavsiye ederiz:

Spam Link Var Mı? Bir WP teması seo çalışmalarınıza zarar verebilecek bir dizi link veya seo taktiğini sitenizin başına bela edebilir. Eğer bu link veya taktikleri kaldıramıyorsanız, bu temayı kesinlikle kullanmamalısınız.

Destek ve Güncelleme Sağlanacak Mı? Çok az sayıda tema güvenlik açıklarına ve gelecekteki WP güncellemeleri için yamaya sahip olur.   Bu eksik de seo hizmetleri için kötü bir noktadır.

Tema Hakkında Diğerleri Ne Diyor? Kullanıcı görüşleri ve geri bildirimleri size kullanacağınız temanın kullanışlı ve iyi bir üne sahip olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Tema Google Yönerge ve Seo Kurallarına Uygun mu? Google Web Yönergelerine hızlı bir göz atma ile daha sonra temanızdan dolayı yaşayabileceğiniz hüsranı önleyebilirsiniz.

Mobil Uyumlu Mu? En güzel tema bile olsa günümüzde mobil uyumu yok ise çok büyük bir eksiye sahiptir. Seo açısından da mobil uyumu oldukça önemlidir.

Soru 6: WordPress’i Yeni Bir alan Adına, Alt alan Adına veya Alt Dizinden Hangisine Kurmak Seo İçin Daha İyidir?

Eğer bir şirket web sitesine sahipseniz ve sitenize blog ekleyecekseniz, bu harika bir sorudur. Hadi birlikte bu sorunun cevabını arayalım.

Yeni alan adları genelde etkinlik tanıtımı gibi kısa süreli tanıtım organizasyonları için kullanılır. Ancak blogunuzu yeni bir alan adında barındırmak da ayrı bir tercihtir. Ancak bu yeni alan adı üzerindeki blogda ana alan adınızdaki performansa erişememe ihtimaliniz vardır. Burada seo hizmeti almanız gerekmektedir. Kısa süre içinde hedef kitlenize ulaşmanız adına kurumsal seo danışmanınız size yardımcı olacaktır.

Hedef kitlenizin istediği, umursadığı şeylere yönelik bir içerik pazarlama stratejisi ve anahtar kelimelerinizi buna göre ayarlayarak; bu yeni alan adında başarı şansınızı maksimuma taşıyabilirsiniz. Ancak eğer yeni alan adı alacaksanız buna gerçekten ihtiyacınız olduğundan emin olun.

Eğer yeni alan adına ihtiyacınız yoksa blog.site.com gibi bir alt alan adına blogunuzu kurabilirsiniz.

Ancak bu üç seçenek içinde en sağlıklısı site.com/blog şeklinde bir alt dizine blogunuzu kurmaktır.

Soru 7: Bir Blog Yazısını Birçok Kategoriye eklemek Seo Açısından İyi Mi Kötü Mü?

WP kullanıyorsanız, yazılarınız ve sayfalarınızı birden çok kategoriye ekleme imkanınız bulunuyor. Peki ama yaptığınız seo hizmetlerini nasıl etkiliyor? Eğer dikkatli olursanız, ortada çok da kötü bir durum yoktur.

Eğer bir yazıyı birden çok kategoriye ekleyerek, bir içeriğin birden çok linke sahip olmasını sağlıyorsanız; kopya içeriğe sahip olmuş olursunuz. Bu da ya bundan kaçınmanız gerektiği ya da Google’a hangisinin orjinal yazı olduğu ve hangisinin indexlenmesi gerektiğini bildirmeniz gerekir. Bu Google’a bildirimi rel=canonical ve meta yönergeleri ile yapabilirsiniz.

Ancak eğer içeriğiniz tek linke sahip ise bu sorun ile karşılaşmazsınız. Bu sorun genelde link yapısını site.com/kategori/icerik şeklinde yapan kişilerin web sitelerinde gözükür. Bu sorundan kaçınmak için site isminden sonra direk olarak içerik ismini göstermelisiniz.

Soru 8: Benim Yeni WP Temam Her Sayfada Çokça H1 Etiketi Kullanıyor. İyi mi, Kötü Mü?

H1 konudunu bir sayfada birden çok kez kullanmak tasarımcı açısından hiç yanlış durmasa bile, bu SEO açısından pek de uygun değildir.  HTML5 kullanınca her sayfada birden çok kez H1 etiketi kullanmak için kapı açılıyor ancak, bir sayfada birden çok kez H1 etiketi kullanmak spam olarak algılanabilir.

H1 etiketini sayfanın en başında ve içeriğiniz ile en alakalı kelime grubu için kullanmanızı öneririz. Eğer içeriğiniz ile alakalı çokça şey var ise aslında içeriğiniz bir bütün değildir manasına gelir bu. Yani arama motoru bunu içeriği bir biri ile alakasız şeylerle doldurduğunuzu düşünür.

Soru 9: Seo Hizmetini WP Bileşenleri İle Nasıl Geliştirebilirim?

WP bizlere her sayfada aynı özdeş bileşenleri kullanıcılara sunmamıza olanak sağlar. Bu da eğer seo hizmeti için kullanmak istersek bize yardımcı olabilir. Kullanıcıların istediğine göre ayarlanmış bir bölüm, sayfalarınızda daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir. Bunlar Seo konusu bu kadar önemli değilkende de eski forumların portal sayfalarında mevcuttu.

 • Buddypress tarzı bir bileşen ile site içinde bir sosyal katman ekleyerek insanların sitenizde daha fazla zaman geçirmesini teşvik edebilirsiniz.
 • Üyelerin resim ve video yükleyebileceği bir medya eklentisi ekleyebilirsiniz.
 • Yeni forum üyeleri, son mesajlar gibi klasik forum özelliklerini sitenize ekleyebilirsiniz.
 • Büyük siteler için forumlarda konu açarak, insanların siteniz içinde içeriği kolayca bulmasını sağlayabilirsiniz.

Bu gibi özellikler herhangi bir sitede işe yarayabilir. Bu bileşenler sitenizin temel fonskiyonunun yanında kullnıcılara alt fonsksiyonlar sunarak; onlar için daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturur. Bunları işiniz için vitamin takviyesi gibi düşünebilirsiniz.

 • Arama motorlarının sayfanızın ne hakkında olduğunu anladığından emin olun ve kullanıcı sadakatini de bir süre sonra artıracaksınız.
 • Gelen kullanıcılar sitenizi ve içeriğinizi sevdiği için, Facebook üzerinden beğenecek ve Google+ üzerinden de +1‘leyecektir.
 • Forumlar üzerinde konu açarak insanların yeni konuları kolayca görmesini sağlarken aynı zamanda arama motorlarının da yeni konuları kolayca görmesini sağlayacaksınız.

Ayrıca bunu uyarmak gerekir ki verdiğiniz linklerin, link metni ile alakalı olduğundan kesinlikle emin olmalısınız. Buraya içerikten, link yapısına kadar bir çok şey ekleyebiliriz. Ancak yazı zaten uzun oldu, dahası için lütfen blogu düzenli takip edin.

Soru 10: Ziyaretçilerin Ana Dilini Kullanmamak SEO’ya Zarar Verir Mi?

WP’yi başka bir dilde kullanıyorken, onu ziyaretçilerin ana diline göre ayarlamanız daha iyi ve daha kaliteli bir kullanıcı deneyimi için oldukça gereklidir.

WP gerek içerik yönetim sistemi olarak gerek ise diğer eklentileri olarak zengin bir dil desteği sunmaktadır. Eğer farklı bir dil kullanmanız gerekiyor ise bu dil için gerekli dosyaları kolayca bulabilirsiniz.

Sadece siteyi çevirmek yerine dediğimiz gibi kullandığınız eklentilerin de dil desteğine sahip olduğundan emin olunuz. IP sınırı koymamanız yararınıza olacaktır. Çünkü bazı kullanıcılar güvenlikleri için VPN kullanabiliyorlar.

1 comments

 1. merhaba bu blogdaki yazılar çok güzel her hafta sizi takip ediyorum teşekkürler gürkan bey.

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>