negatif-seoNegatif SEO gulyabani gibi bir şeydir. Bazıları var olmadığı söyler. Bazıları var olduğunu ama çoğunlukla etkisiz olduğunu söyler. Tabi en yukarıdaki siteleri al aşağı etmesine hayranlık duyanlar da yok değildir.

Bu olayı yaşayanların dışındaki kişiler, bunu siyah şapka seo (black hat seo) forumlarından veya vicdani kanaatleri ile biliyorlar. Black hat seo forumlarında, bu yöntemler çok saygı görmektedir.

Başka siteler üzerinde negatif SEO yapmanın yolu ise, doğal olmayan link inşası yapmaktır. Binlerce çöp linki Google’ın görmesi, sitenizi negatif yönde manüple edici bir teşebbüstür ve bunun sonucunda Google sitenizin indexini silerek veya sıralamalarınızı düşürerek cezalandırabilir.

Bu bir tehdit veya sitenizi negatif etkileyecek bir şey olsa da olmasa da; bundan korunmaya yönelik adımları uygulamaya değerdir.

Neden?

Basit: sitenizi negaitf seoya karşı koruyan adımların büyük kısmı, sitenizin doğal link inşasına yardımcı adımlardır. İlk başta sıfırdan bir siteye başladığınızı düşünün.  Google ortalama link kalitenizden düşük sahte linklerle inşa yaptığınızı görünce, hitleriniz yere çakılmış gibi olacaktır.

Yani kendinizi negatif seo uygulamalarından korumak için, alttaki önerileri uygulamayı düşünebilirsiniz. Bir çok öneri hem yeni siteler hem de eski siteler için önemliyken, bazıları ise sadece yeni siteler için önemlidir.

Yeni Bir Site Negatif SEO’ya Karşı Nasıl Aşılanır?

negatif-seo

Website Güvenliği Kurmak

En tehlikeli ve sinsi negatif seo saldırıları sitenizi hacklemek olabilir.

Her bir güvenlik açığı kötüdür,  ancak hackerlar bunu aleni bir biçime saptamamaış ise bu da iyidir. Sıkıntılı olan durum; sayfalarınız aşağı çekildiği, veritabanlarınız silindiği ve hesaplarınız tahrip edildiği zaman başlar. Bu yapılanların diğer bir küçük kısmı ise; bir kaç gizli spam linkin sayfalarınıza eklenmesidir, site yöneticisi gibi işlem yapılır. Eğer bu hızlı ve sessiz çalışırsa, kötü linkle veya gizli yazılar için ceza alana kadar ne olduğunu anlamazsınız.

Bu saldırılardan kaçınmak için, parolanızın güçlü ve tekil olduğundan emin olun. Hosting altyapınızın güvenlik önlemlerini aldığını ve kurduğunuz herhangi bir şeyin bu duruma altyapı oluşturmadığından emin olun. Yani WordPress veya herhangi bir satış platformu kullanıyorsanız bunların güncelleme veya eklemelerine dikkat ediniz. Mümkün olduğunca güvenlik eklentileri kullanın.

Sitenizde çok sayıda yazar varsa veya sitenizde çaışan başka insanlar var ise; gerçekten ihtiyaç olmayanlara yönetici yetkisi vermeyin. İzinleri sınırlandırın.

Sosyal Profiller Kullanın

Negatif seo ile mücadele için, trafik, link ve bir kitleye ihtiyacınız olacktır. Bunu sosyal medya ile yapmak birincil önceliğiniz olabilir. Sosyal medya pazarlama biraz karmaşık dallara sahip olabilir ancak şu kadarını söyleyebilirim ki, sosyal medya profilleri oluşturmak ve onları aktif tutmak iyi bir başlangıç olabilir.

Yeni bir site kurduğunuzda, muhtemelen Facebook-Google + – Twitter kombinasyonundan fazlasına ihtiyacınız olmayacaktır.

Hedefiniz kendi sitenizin kendi bağımsız itibar ve var oluş sistemini kurmak olmalıdır. Negatif seo saldırısı olmazsa Twitter’da oluşturduğunuz sosyal profillerin önemi ortaya çıkmaz ama saldırıya uğrarsanız?

Eğer bir saldırı sonrası ilk sayfadaki yerinizi kaybederseniz, iyi bir sosyal medya kombinasyonu kullanıcılarınız ile olan iletişiminizi canlı tutmanızı sağlayacaktır.

Yazarlık Yapısı

Google, her ne kadar webmasterlara yazarlık yapısı kurmaları için önceden verdiği teşviği kesmiş olsa bile(arama sonuçlarından yazar resminin kaldırılması); yazarlık yapısına verilen değer tamamen kaldırılmamıştır. Yazarlık yapısı, yazarların itibarının web sitesinden ayrılmasını sağlar.

Yazarlık yapısı ile normal bir blogger veya webmaster olarak kazanacağınız itibarın fazlasına sahip olacaksınız. Eğer siteniz bir negatif seo kurbanı olursa, bir yazarlık yapısı ile sorunu çözebilirsiniz. Yani Google’a bu durumda bir hata olduğuna dair işaret veriyorsunuz.

İçerik

Her içerik parçası, siteniz için önemlidir. İçerik, linkleri ve dolayısıyla kullanıcıları çeker.  İçerik kullanıcıların sitenize gelmesini sağlar. İçerik hem de spam link saldırıları içeren negatif seo çalışmalarına karşı sitenize arama motorları gözünde pozitif bir nokta sunar.

Yüksek bir içerik yoğunluğu, sitenizin kalitesini gösterecektir. Bir kaç nedenden ötürü az içeriğe sahip siteler negatif seodan daha kolay etkilenir. İlk olarak birkaç sayfa içinde bir sayfayı aşağı çekmek, tüm siteyi daha çok etkiler. İkincisi; az içerik demek, negatif linkleri dengeleyecek az doğal link demektir. Son olarak az içerikli siteler genellikle Google’a kötü bir izlenim bırakan, sahte bir çok link alan sitelerdir.

Eğer mümkünse hafta içi her gün sitenize bir içerik girişi yapın. Hafta sonu ise yüksek yoğunlukta içerik oluşturmak adına taslak oluşturmanız için zaman kalacaktır. Elbette içeriklerinizin tümü web standartlarına sahip olmalıdır. Yüksek kalite ve gerekli karakter uzunluğundan emin olun.

Organik Link İnşası

Organik linkler nofollow ve follow şekillderde gelen yüksek ve düşük kalitedeki sitelerden bir çeşitlilik içinde gelir. Çeşitliliğe sahip dirençli bir link profili; bir kaç kötü domain ve anchor text ile sitenize spam link çalışması yapanlarla mücadele etmenizi sağlayacaktır. Onların silahı çalışma yoğunluğu, sizinki ise kalite ve çeşitlilik olacaktır.

Reddedilen Linkler ile Öngörülü Olun

Google Link Reddetme aracı, Google tarafından sunulan bir negatif seo ile mücadele aracıdır.

Bu araç güvende olmanızı sağlayabilir. Ancak Google Analytics hesabınızın aktif oluğundan, onaylandığından emin olmalısınız ve ayrıca gelen linkleri de gözünüzden kaçırmamalısınız.  Eğer yüzlerce veya binlerce kötü alan adlarından gelen linklere maruz kalıyorsanız, bunları not etmelisiniz.

Tekil link red etmesi yerine, alan adlarını red etme metodunu kullanmanızı tercih ederiz.

Eğer binlerce linki bir alan adının alt alan adlarından alıyorsanız, tüm alan adını red edebilirsiniz.

Bu inanılmaz bir zaman kazancı ve gelecekteki olası saldırıları da bertaraf etmenizi sağlayacaktır.

Tek Sayfaya Bağlanmayın

Eğer kesinlikle belli terimlerde yükselmeyi amaçlarsanız, sitenizdeki zayıf noktaları hedefleyen negatif seo saldırlarını fak edemezsiniz.Nerede doğal kusurların bitip nerede negatif seo saldırıların başladığını ayırmanın zorlaşması için sitenizdeki kusurların üzerine gitmeyi denerler. Onların hangi sayfaları hedef aldığını ve bunları çözmek için adımlar atın.

Çevrim içi İtibar Geliştirin

Alanınızdaki diğer bloggerlardan fikir alın, özellikle pozitif itibarı olan ve öncelerden kurulmuş sitesi olanlara özen gösterin. Negatif seo ile kötü itibara sahip, sahtekar rakiplerle uğraşmak sizi yoracaktır. Kendinizi kapalı bir kutuya koymayın ve dışarı açık olun, bu alanınızdaki gelişmeleri anında yakalamınızı sağlayacaktır.

Dirençli bir çevrim içi itibar inşa ederek, sitenizin yerini geri kazanmasını sağlayacak diğer blogların güvenini kazanabilirsiniz. Elbette onlar sizin için tüm işi yapmayacaklar ancak; iyi konumdaki bir siteden bir linke günün birinde ihtiyacınız olabilir. Onlar aynı zamanda başınıza gelen bir saldırı için uyarabilir, birlikte bir çözüm arayabilirsiniz.

Son olarak negatif bir seo saldırısını gerçekten önlemenin zor olması beklenir. Maalesef bu saldırılardan etkilenmeyen bir seviyeye ulaşmak kayda değer bir zaman ve gelişime gerek vardır. Sizin başarınız ise kolayca zedelenebilir olan web site gelişiminin erken aşamalarını olabildiğince hızlı ve legal şekilde üstesinden gelmek olmalıdır.

 

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>