Yerel aramalarda listelenmek bir site sahibi olmak kadar kolay duruma geldi. Google My Business(GMB) yani Google’ın kendi işim adlı uygulamasında işletmenizin bir bir hesabının olması bu işlemler için yeterli olacaktır. Yerel arama kriterlerine yeni başlıyorsanız, yaptığınız ilk bir kaç işlem çok büyük bir ilerleme getirebilir ancak devamında bu kadar hızlı ilerleme sağlayamayabilirsiniz.

SEO ilk ortaya çıktığında hiç zor değildir ve hızlıca sonuç alınıyordu. bunun nedeni rekabet olmaması idi. Aynı durum yerel SEO konusunda da karşımıza çıkmaktadır. Normal SEO önemini artırdıktan sonra, yeren SEO’ya yönelmeye başlandı. Burada da ilk alınan çalışmalar hızlı sonuç verdi. Ancak artık bu alanda da belirli bir rekabte oluşmuş durumdadır.

Rekabetin yanında SEO’nun genel gelişimi gibi yerelde de durum değişmedi ve her geçen gün işlem daha zor ve karmaşık bir hal aldı. Gelen yerel SEO güncellemeleri durumu daha da beter yaptı.

Yerel SEO çalışmalarında bu gelen güncellemeleri iyi okumak gerekir. Buna göre bir strateji izlemek ve adımlar atmak gerekir. Bu adımlar kısaca şunlardır.

Haritalar

Arama sonuçlarında üstte 3 tane haritalı sonuç çıkar. Bu sonuçlar aynı şekilde ve daha fazla sayıda haritalı aramalarda da çıkar. Eskiden normal arama sonuçlarında çıkan haritalı sonuç sayısı 7 idi ancak bu sayı sonradan 3’e düştü ve haliyle rekabet arttı.

Şunu belirtmek gerekir ki haritalarda veya normal arama sayfalarında haritalı sonuçlarda çıkmak, yerel SEO çalışmalarının hedefini oluşturmalıdır. Buna ulaşmak için ise özgün ve yerel içerik, yerel sitelerden alınan linkler ve iyi bir GMB sayfası faydalı olacaktır. 

yerel-seo-sc

Google My Business

Google başlattığı GMB uygulaması ile yerel işletmeleri daha görünür kılmak ve onların internetteki profillerini daha iyi bir duruma koymak istemiştir. Bu uygulamayı oluştururken yerel işletmede odalarından da fikir almıştır. Bu uygulama bu tarz bir araştırmanın sonucunda oluşturulmuştur.

Şirketinizin GMB sayfasının olması, orada yazdığınız veya belirttiğiniz her bilginin Google tarafından anlaşıldığını gösterir. Bu sayede girdiğiniz bilgilerin Google tarafından anlaşıldığından emin olabilirsiniz. Google GMB’si olan işletmelere, olmayanlara göre bir avantaj verebilmektedir. Bunun yanında Google, bu sayfayı kendi otomatikte oluşturabilmektedir. Ancak bunu sizin yapmanız daha sağlıklı sonuç verecektir.

Yerel İçerik

Eğer yerel ziyaretçi bekliyorsanız, içerikleriniz de yerel olmak zorundadır. Bunu sadece şehir ismini değiştirerek standart kopyala-yapıştır içerikler ile karıştırmayın. Google her alanda olduğu gibi yerel içerikte de kopyayı anlamaktadır. Bulunduğunuz şehir veya bölge hakkında güncel haber ve etkinlikler hakkında yazı yazabilirsiniz. Bu hem sitenize ziyaretçileri bağlayacak hem de yerel SEO çalışmalarınıza pozitif etki edecektir. Bunun yanında eğer birden çok yerde çalışıyorsanız, her konumunuz için ayrı bir sayfa açmanız faydalı olacaktır.

Yerel Link Kaynakları

Sarı sayfalar gibi siteler yerel link kaynakları adına çok yararlıdırlar. Üstelik bu tarz sitelerde profil oluşturarak, SEO çalışmalarınızdan çok iyi sonuçlar almasanız bile bu sayfalardaki profilleriniz üst sıralarda çıkabilecektir. Bu sitelerde profil oluştururken, şirketiniz ile ilgili bilgileri doğru şekilde yazmanız önemlidir. Bu tarz sitelerdeki tüm bilgilerin tutarlılık göstermesi SEO açsından faydalı olacaktır.

İncelemeler

İnceleme ve puanlama yerel SEO çalışmaları için çok önemli bir hal almıştır. Gerek GMB sayfasındaki inceleme sisteminde gerek ise diğer sosyal platformlardaki işletme incelemelerinde şirketinizin iyi incelemelere sahip olması çok faydalı olacaktır. Müşterilerinizden buralarda incelemelerde bulunmalarını istemelisiniz. Ancak hepsinin bunu tek seferde yapması hiç iyi olmaz. Bu nedenle bu isteği kısım kısım belirtmeniz daha verimli sonuçlar oluşturacaktır.

Possum Algortiması

Ekim ayı başlarında Google, Possum algoritmasını geliştirdi. Bunun ile yerel sonuçlar daha titiz oluşturuldu. Yani yerel SEO çalımaları dah zor bir hal aldı. Bu algortimada özellikle gerçekte var olaman ama bir internet sitesi ile varmış gibi görünen işletmeler sorun yaşadı. Ayrıca çok lokasyonu olan şirketlerde bu algoritma sonucunda bazı lokasyonlarının sayfalarında gerileme yaşadılar.

Genel olarak bir özet yapmak gerekirse. SEO’nun temel kuralları yerelde de geçerlidir. Burada içerik ve linklerin yerel olması gerekir, yani yerel düşünmek gerekir.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>