Yönlendirme nedir?

Bir web adresinden diğerine yapılan otomatik geçişe verilen addır yönlendirme. Peki yönlendirme neden yapılır? Bunun birçok nedeni vardır ancak burada en yaygın olanları anlatacağız. En başta eğer web sitenizin domaini değişti ise yönlendirme yapmanız kaçınılmazdır. Eskiden bu durum çok fazla yaşanırdı hacklenme olayları yüzünden ve genelde yapılan javascript kodları ile yönlendirme yapmaktı.

Bu yönlendirme artık fazla kullanılmıyor, artık web siteleri daha güvenli durumdadır. SEO‘da Yönlendirme yapmakta diğer bir neden ise site isminin yanlış yazılması ile trafik kaybını önlemekti. Bu da eğer web sitenizin domain adresini büyük olasılıkla yanlış yazılabilecek bir tahmin veya istatistiğe sahip iseniz, bu domain adresini de satın alıp sitenize yönlendirme yapmanız ile mümkün olur. Ancak bu durumdan kesin kaçış pek de mümkün değildir çünkü insanların yanlış yapmasından tamamen kaçınmak mümkün değildir. Hata sayfaları yönlendirmenin kullanım alanlarından bir başkasıdır. Web sitelerinin bir çok hata kodu vardır. Bunların en çok bilineni adres satırına web sitesinin içinde olmayan bir sayfa adresi yazıldığında gelen 404 kodlu hatadır. Bunun gibi birçok hata vardır ve bazı web siteleri bu hata sayfalarını çirkin bularak özel hata sayfaları oluşturur. Bu hata sayfaları html olur ve genelde sitenin tasarımına uygun şekilde tasarlanır. Bu hatalar ile karşılaşıldığında istenilen adrese yönlendirme yapılması son derece popüler bir uygulamadır. Son anlatacağımız yönlendirme uygulaması ise eskiden forum sitelerinin en popüler zamanlarından kalma bir uygulamadır. Forum sitesi yazılımlarında genelde kullanıcı girişi ayrı bir sayfada yapılır ve giriş onaylandıktan sonra ana sayfaya yönlendirme yapılır.

SEO’da Yönlendirmenin Negatif Yönleri

SEO'da Yönlendirmenin Negatif Yönleri

Yönlendirmelerin yapılmasına neden olan daha çok fazla durum mevcuttur ancak en genel kullanımlar yukarıda anlatılan durumlardır. Bu kullanımları öğrendik şimdi ama konu başlığında da belirttiğimiz gibi bu yönlendirmeler seoya nasıl etki eder? Arama motorları yönlendirmeleri pek sevmez. Hele ki site dışına yönlendirmelerden hiç hoşlanmaz. Site dışına yönlendirme bir nebze yönlendiren siteyi kalitesiz kılar ve doğal değildir. Doğal olmayan her şey yazılarımızda sıkça belirttiğimiz üzere seoya negatif etki eder. Bu nedenle mümkün olduğunca az yönlendirme yapmanızı öneririz. Yönlendirme konusunda dikkat edilmesi gerekenler:

  •  Dışa yönlendirmeden kesinlikle kaçının.
  •  Gereksiz yönlendirmeler yapmayın. Yani bir sayfaya direk ulaşma imkanınız var ise araya bir başka sayfa koymayın.(Yukarıda belirttiğimiz forumlarda kullanılan kullanıcı girişi ekranı seo açısından yanlış bir uygulamadır.)
  •  Sitenizin adresini insanlar yanlış yazabilirler. Bundan kaçış yoktur. Yani bu durumu ortadan kaldıracak kadar domain adresi satın almanız gereksiz ve imkansızdır. Bu nedenle bırakın insanlar sitenizin adresini doğru yazmayı öğrensin.

Artık bir çok server yeniden yazım denilen uygulamaları kullanıyor. Bu yanlış yazılan adresler için en yakın sonucu çıkararak sayfayı direk getiriyor. Yani burada bir yönlendirme durumu mevcut değil. Bir de sitenizin kendi sayfalarınız arasındaki yönlendirmeleri görebileceğiniz bazı uygulamalar mevcuttur. standalone server bu işe yarar ancak pek de tavsiye etmeyiz zira bu uygulama sitenizde yavaşlamaya neden olabilir. Son olarak diyeceğimiz mümkün olduğunca az yönlendirme kullanmanızı tavsiye ederiz.

0 comments

    XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>